מוזיקה קלאסית

קיץ בינלאומי ב”ממעמקים”
הם מגיעים מכל ארצות העולם. אמנים מהשורה הראשונה: מרוסיה, אנגליה, סין ויפן, צרפת, ארה”ב, דרום אפריקה ועוד ומתקבצים כולם ב”קול המוסיקה” ובערוץ 1 באוגוסט הקרוב, בלוח שידורים חם במיוחד

אסי מתתיאס

בחודש אוגוסט הקרוב יתקיימו שלושה אירועים בינלאומיים, אחריהם ניתן יהיה לעקוב בשידור חי ובתכנית הרדיוויזיה “ממעמקים”, בהנחיית אריה יאס, מנהל “קול המוסיקה”. כיתות האמן של “קשת אילון”, “הזמריה”-כנס מקהלות בינלאומי בעכו וקונצרט מיוחד המוקדש ליצירתה של נזירה אתיופית אחת.

קשת אילון
סיפורו של “קשת אילון” נשמע כמו סיפור אגדה: עלי כינור, שם בגליל, יושב מאסטרו ובפיו תורת חליל וקשת ומיתר… אבל “קשת אילון” היא מציאות. כאן גילו את הנוסחה המנצחת: מיטב המורים עם מיטב התלמידים מרחבי העולם, והתוצאה היא חגיגה של ווירוטואזים שאין כמותה. לא פלא שהמבקרים טוענים כבר מזה שנים שמי שלא ראה ולא שמע את שמחת “קשת אילון”, לא ראה ולא שמע מהי נשמת כינור אמיתי מימיו.

מכל הפסטיבלים והחגיגות המתקיימות בארץ חדשות לבקרים, מודה אריה יאס כי הוא הכי אוהב ונהנה ב”קשת אילון”. שכן “לשם מגיעים הטובים ביותר מכל העולם. צעירים מכל העולם מלהטטים עלי כינור, ואתה, כמו שאמר בכיר סופרי ישראל, ס. יזהר, אתה הולך ונרחץ מאפרוריות היום-יום, כמו נחת כאן עוף פלא, ולרגע, גם אם זה רק לרגע, נדמה שאלוהים מנשק במצח גם אותנו”.

לכן, בתכניות הבאות של “ממעמקים. דה פרופונדיס. קונצרט מהמרתף בחיפה”, יתארח כנר צעיר, הנחשב כבר היום לאחד מטובי הכנרים שיצאו מישראל, אסי מתתיאס ולאחריו יתארחו לב סולודובניקוב מרוסיה וויליאם ווייל, יליד צרפת. בשידורים החיים מ”קשת אילון” יתארחו מיטב מושכי הקשת בעולם כיום, סילביה מרקוביצ’י הנודעת, טניה בקר-בנדר, אלכסנדר ויניצקי, אני שנרך, עתר ארד, הלל צורי, שמואל אשכנזי, ואדים גלוזמן, ג’ו צ’יאן, גבריאל ליפקינד ורבים אחרים. בהחלט נשיקה במצח וחיבוק מוסיקלי שאין כמותו בשאר ימות השנה.

אוריונדי

הזמריה בעכו
כנס המקהלות הבינלאומי “הזמריה”, ייערך בעיר עכו בפעם ה-23 ויהיה גם הוא חגיגה בינלאומית אשר תכלול ארבעה ימים של שירת רבים מלהיבה. משום כך, יקדיש אריה יאס תכניות מיוחדות במסגרת “ממעמקים” למקהלות המתארחות ב”זמריה”: הבישופות האנגליקניות מדרום אפריקה ומקהלת הגוספל וולט וויטמן וילדי הנשמה של שיקאגו – להקות מלאות השראה, הסוחפות את הקהל לשיר ולזמר ואפילו לרקוד.

הנזירה האתיופית נחשפת
אמהוי צגה, נצר למשפחת מלוכה אתיופית, מתחבאת כבר 30 שנה במנזר בירושלים ונחשבת לאחת המוסיקאיות והמלחינות החשובות בעולם, כאשר המוסיקה שלה משלבת בין סגנון קלאסי לבין מוסיקה אתיופית, בלוז וג’אז. בשיתוף ארגון “עונת התרבות בירושלים” יצר אריה יאס ב”קול המוסיקה” מסמך היסטורי של ממש: סידרה בהגשת מאיה דוניץ, המספרת ומביאה את המוסיקה הייחודית של הנזירה האתיופית, מדי יום ראשון בשעה 18:00 ב”קול המוסיקה”. בנוסף, ישודר גם קונצרט מיוחד “הצלילים מרחוב אתיופיה” בשידור חי.

אמהוי צגה

מוזיקת הפליטים
תכנית מיוחדת ב”ממעמקים”, בשיתוף אס”ף – ארגון הסיוע לפליטים בישראל תקרא “אוריונדי”, מושג לטיני-איטלקי שפירושו: אלה שלא נולדו כאן. לא משלנו. זרים. נוודים. פליטים ממקום אחר…  בהתאם, תעסוק התכנית בפליטים ובמוסיקה שלהם – מוסיקה של אנשים שרוצים להשתייך, כמו למשל ורה מבוקרשט וכמו ההוא עם פרצוף של צועני, כמו ברכט, מילבה, הרברט פגאני, פרידה בוקרה, אלינוער מואב, חוה אלברשטיין, יוסי בנאי ואחרים. מוסיקה שיוצאת מהלב ונכנסת ללב.

תוכנית הטלוויזיה “ממעמקים. דה פרופונדיס. קונצרט מהמרתף בחיפה”, ישודרו בערוץ 1, בכל שבת בשעה 13:00 וברדיו “קול המוסיקה”, בימי רביעי ב- 17:00

חזרה לחדשות ועדכונים