יצירה למען שלום

נתיב הפסיפס לשלום

במושב נתיב העשרה מתקיים לאחרונה פרויקט יוצא דופן, פרי מוחה של אמנית הקרמיקה צמרת זמיר (נשואה +4) בשם “נתיב לשלום” אשר פותח כחלק ממיזם התיירות של המושב. המיזם שם לו למטרה לקדם את ענף התיירות באזור באמצעות תיירות ביטחונית, במושב שהוקם בשנת 1982 וכולל כיום קהילה מגובשת של 150 משפחות, אשר מוצאות עצמן במציאות ביטחונית לא פשוטה בשנים האחרונות.

הפרויקט של זמיר, שהיא גם בעלת סדנא לקרמיקה במושב, נוגע מפורשות במציאות הביטחונית הזו באמצעות התייחסות אופטימית, צבעונית ומפורשת לחומה המפרידה בינם לבין העיר עזה. ” החומה הגבוהה אשר נבנתה, מסתירה לנו את הנוף ומזכירה לנו פעם אחר פעם את הסכנה אשר מאחוריה. היא קצת מפחידה אבל היא גם שומרת עלינו. הרעיון של הפרויקט עלה מתוך האמונה שהשלום אפשרי ואנחנו צריכים להזין אותו ולעשות למענו”. בדיוק לשם כך, החליטה זמיר לאפשר לתיירים המבקרים במקום לקשט את החומה הענקית, המתנשאת לגובה של9 מטרים, בחלקי  פסיפס צבעוניים, אותם היא מייצרת בסדנת הקרמיקה.

השם שנבחר לפרויקט כאמור הוא “נתיב לשלום” וזמיר מסבירה כי הסיבה לכך היא “משום שזו הדרך שלנו להוביל לשלום. תיירים ומבקרים מוזמנים ליצור ולהדביק פסיפס איפה שהם רוצים וזה מעניק הרגשה מאוד טובה למבקרים, שגם הם שותפים ליצירה”.

למרות השוני העצום שנוצר בחייהן של המשפחות במושב נתיב העשרה לאחר פינוי גוש קטיף, זמיר המשיכה לחלום על ימים טובים יותר ולהשתעשע עם הרעיון “לעשות עם החומה הזאת משהו”. בהתחלה, זמיר מודה שהייתה קצת סקפטית לגבי רעיון הדבקת הפסיפס על החומה, אך הספקנות פינתה מקום במהרה לאופטימיות, לאחר קבלת תגובות אוהדות מהסביבה. וכך, הרצון הבוער ויש שיגידו אף התמים של זמיר בשלום, הפך לקו המרכזי של הפרויקט.

המבקרים במקום יזכו לדף הסבר בשלוש שפות: עברית, אנגלית וערבית, מתוך אמונה שתקשורת בין הצדדים היא אלמנט הכרחי לקידום השלום. זמיר כתבה באותיות ענק על החומה את המילים “נתיב לשלום” וציירה יונה ענקית עם עלה של זית, בתוכם מדביקים המבקרים את הפסיפס.

“חומת הפסיפס היא עבודה משותפת של מבקרים רבים ושונים אשר מגיעים לחומה ובוחרים להיות שותפים ליצירה, לעשייה ולאמירה משותפת: כולנו רוצים בשלום”, כך לפי זמיר, המזמינה את כולם לבקר במושב, לרכוש ערכת פסיפס צבעונית, המורכבת מחלקים שהוכנו בעבודת יד בסדנה ועלותה היא  20 ₪. כל המעוניין לבקר מוזמן להגיע לשער המושב ולעקוב אחר השילוט, כמו כן, ניתן גם להגיע עצמאית אל החומה ולרכוש את ערכות הפסיפס במקומות הבאים:

צמרת- סדנה לקרמיקה 052-5971678 / אפרת- חוות שקד 052-8360646 / צרכניית המושב 08-6891813 / תיירות יד מרדכי 08-6720559

לכבוד חודש “דרום אדום”,שיערך במהלך חודש פברואר, זמיר תהיה החומה בכל שבת בין השעות  11:00-15:00 ותקבל את המבקרים במקום.

לאתר האינטרנט של צמרת: http://www.tsameret.net/
לעמוד הפייסבוק של הפרוייקט: http://www.facebook.com/NetivLShalom?ref=hl

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר