קולינריה

“קפה יפו” מצטרף ליוזמת “ימי שני ללא בשר”
30 מסעדות ובתי עסק הצטרפו כבר למיזם המבורך, אשר שם לו למטרה להפחית את צריכת הבשר העולמית. המוסד הקולינרי והתרבותי “קפה יפו” מציע כעת גם הוא תפריט מיוחד, מגוון וטעים כחלק מהמיזם הגלובלי, בהובלתה של מיקי חיימוביץ’

“ימי שני ללא בשר” היא יוזמה ללא מטרות רווח שהוקמה לראשונה בארצות הברית לפני עשור, בשיתוף עם בית הספר לבריאות הציבור John Hopkins Bloomberg. מטרת היוזמה היא לעזור לצמצם את צריכת הבשר העולמית ב-15%, על מנת להוביל לשיפור בריאותי בקרב אוכלוסיית העולם ושיפור מצבו של כדור הארץ ומשאביו. הדרך אותה מציעים מקימי המיזם לבתי עסק וליחידים קלה ליישום – פשוט לא לאכול בשר בכל יום שני בשבוע.

היוזמה אולי נדמית בתחילה כתופעה ייחודית לתקופה הנוכחית בה אנו חיים, אשר מתאפיינת במודעות הולכת וגוברת למצבו של כדור הארץ וניסיונות מתמידים לשיפורו, אך למעשה, ניצניה הראשונים של עידוד צריכת מזון צמחונית החלה עוד בימי מלחמות העולם, על ידי הנשיאים ווילסון, טרומן ורוזוולט. לפיכך היוזמים האמריקניים אינם מתיימרים “להמציא את הגלגל” אלא פשוט לחדש את המסורת הותיקה.

לפני כחודש וחצי בלבד, החלה היוזמה לפעול גם בישראל, ביוזמתה ועידודה הצמוד של שדרנית החדשות לשעבר מיקי חיימוביץ’ וחברת “הקליניקה”, המעניקה יעוץ שיווקי למותגים סביבתיים, אליהם חברו גם ארגון “חיים וסביבה”, הוא ארגון הגג של הירוקים בארץ ורדיו “אקו FM99”.

הדרך בה מקודמת היוזמה בארץ היא באמצעות עידוד מסעדות ובתי עסק המגישים ארוחות לעובדיהם להציע תפריט צמחוני בלבד, יום אחד בשבוע. בהמשך, ינסו גם העומדים מאחורי המיזם לשלב בפעילות רשויות מקומיות ומוסדות חינוך אותם הן מפעילות (בדומה לעיריית לוס אנג’לס, שהודיעה לאחרונה כי היא מצטרפת למיזם בארצות הברית). בשלב זה, הצטרפו כבר 30 מסעדות מובילות בארץ למיזם, ביניהם גם המוסד הקולינארי והתרבותי קפה יפו מסעדה כשרה.

בשנת 2008 משפחת גבעון – ריבלין, הקימה את “קפה יפו” בליבו של שוק הפשפשים הוותיק ומאז השתנו פניו ללא הכר. המבנה המיוחד בו שוכן הקפה הוא בעל עיצוב אקלקטי ורב סגנונות ובו מוגשים מאכלים מיוחדים, עליהם אמונה בתה של הבעלים, השפית רוני ריבלין. לצד המבנה והאוכל, נערכים במקום גם ערבי מוזיקה הכוללים זמרים ולהקות שונות המעלים מופעים מלאי נשמה ובלוז, דרך אגן הים התיכון ועד ספרד ואף יוצאים ממנו סיורים מודרכים ברחבי העיר יפו. כעת כאמור, מציעים בקפה גם תפריט צמחוני ייחודי אחת לשבוע בימי שני ובנוסף גם מגישים מרק חם לכל המזמין מנה עיקרית, לעידוד היוזמה המבורכת והאווירה החמימה בערבי החורף הקרים.

“קפה יפו שם לעצמו למטרה להיות יותר ממסעדה ומכריז על עצמו כ”בית לאוכל ותרבות” מסביר ניר גבעון. “המיזם מייצג את המטרות והערכים ש’קפה יפו’ דוגל בהם: דאגה לסביבה, ערכים מוסריים ויצירת מוצרים ברי קיימא שתומכים אחד בשני ולא פוגעים באחר. מכיוון שאיננו מגישים בשר כלל, היוזמה הזו מבורכת בעיננו ואנו שמחים לעודד אותה עם צ’ופרים והטבות”.

מקימי המיזם בארץ ובעולם מסבירים מדוע שינוי בהרגלי צריכת הבשר יכולים להיטיב משמעותית עם איכות הסביבה ואיכות החיים:

– פליטת גזי החממה על ידי בעלי חיים, המובילים להתחממות כדור הארץ, אחראים על 18% מפליטת גזי החממה – גבוה יותר מפליטת כלי תחבורה.

– גידול הבקר והצאן מצריך שטחי מרעה גדולים וקרקע לגידול מספוא, עד כי 70% מהיערות שנכרתו באמזונס משמשים לתעשייה זו.

– צריכת המים לשימוש תעשיית הבשר גבוהה במיוחד: ליצרית ק”ג בשר נדרשים פי עשרה יותר מים מאשר ליצור ק”ג ירקות.

– הפחתת בשר מהחי היא המלצה גורפת של כל גוף בריאותי בעולם.

נתונים אלו אינם משאירים עוד מקום לספק; צריכת פחות בשר הפכה בעולמנו כמעט להכרח והיא פשוטה היום יותר מתמיד – עם שפע המתכונים והמסעדות המשובחות המציעות מאכלי גורמה מפתים, ללא אף רמז לבשר.

לאתר קפה יפו מסעדה כשרה לחצו כאן>> 

לאתר יוזמת Meatless Monday הישראלי לחצו כאן>> 

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר