DESIGUAL זה “לא אותו הדבר”

המסע לביליון (יורו) של תומס מאייר, מעצב שוויצרי צעיר, החל בהיותו בן 20, כאשר עיצב חולצות T מצוירות משולבות בכיתובים אידיאולוגיים. ב-1984 פתח באי איביזה שבספרד חנות יד שנייה שהייתה כתובת נחשקת לתיירים שהתאהבו במקטורנים שעיצב, עשויים במלאכת הטלאה של פיסות מכנסי ג’ינס משומשים. הביקוש לסגנון הלבוש האחר אתגר את מאייר להשיק את דסיגוואל שמשמעו – זה לא אותו הדבר, קו חדש של פריטי לבוש מקוריים ומשעשעים שלא דומים לעיצובים אחרים  ומשקפים את האידיאולוגיה היצירתית של מאייר.

Ready to Wear Spring/Summer 2015

ישנן סיבות רבות להעריך את דסיגוואל, ולא רק בגלל העיצוב האוונגארדי אלא בגלל המדיניות היצירתית, החשיבה הפתוחה והמשוחררת של מעצבי המותג הנושף בעורפה של זארה, מותג ספרדי מוביל שהפך לאימפריה בינלאומית. ואמנם ההתנהלות של דסיגואל וההתפתחות המואצת מלמדת על האנרגיות והאופקים הרחבים של מאייר שהרחיב, בשלבים מדודים, את תחומי העיצוב של דסיגוואל ואת ההתנהלות השיווקית האגרסיבית, שבאה לידי ביטוי במסיבות מכירה יוצאות דופן ובמסר לקונים; “הגיעו עירומים וצאו לבושים”. מסע מכירות שמציע פריטי לבוש ללא תשלום לכל מי שמגיע לחנות בלבוש מינימאלי, בגדי ים או לבוש תחתון בלבד. או “מסיבת נשיקות”, שהתקיימה בברצלונה, מדריד, לונדוון פריז, ניו יורק  וברלין, אירועים בהם התכנסו המוני אדם להמחיש את עוצמת האהבה והאופטימיות שמלווה את האג’נדה של דסיגוואל.

חגיגת נשיקות

ואכן המדיניות היצירתית וההישגים הכלכליים משקפים את האנרגיות המושקעות במותג ואת אופקי החשיבה הרחבים של מאייר שהפכו את דסיגוואל למותג אופנה מוביל בספרד, וברחבי העולם כולו; בבירות האופנה מהמזרח הרחוק לקרוב, מצפון אמריקה לדרומה, לאמריקה הלטינית וברחבי אירופה, מצויים מאות מוקדי מכירה וחנויות של דסיגוואל. לאחרונה הצטרפה לרשת חנות ראשונה ומרשימה גם בארץ, בקומה השנייה והחדשה של קניון איילון. חנות מעוצבת ברוח הסגנון התוסס של החנויות בחו’ל ובדומה להן מאכלסת מגוון עצום של פריטי לבוש ואביזרים בעיצוב קוטבי, אקזוטי-פסיכדלי כקלידוסקופ של צבעים וצורות, קולאז’ים יצירתיים משופעים בסיפורים מצוירים דמיוניים, הדפסים מקוריים, אמנות גראפיטי חדשנית, רקמות חריזות ושיבוצי פאייטים.

desi m

בשנת 2011 שכרה דסיגוואל את שירותיו היצירתיים של קריסטיאן לקרואה, המעצב הצרפתי הנודע שהוכרז כפושט רגל ולא היה מורשה להמשיך ולעצב תחת שמו. לקרואה שמצא כפפות הולמות לידיו המוכשרות מעצב פריטי לבוש בסגנונו המיוחד שמשתלב עם החזון האמנותי של דסיגוואל. בשנת 2013 גויס מאנל ז’אדראק, איש שופע אנרגיות ואמביציות מרחיקות לכת, שהיה במהלך עשור דמות מובילה באימפריית היוקרה LVMH, לנשיא דסיגוואל. ז’אדראק הכניס תכני פיתוח, העצמה והרחבת יריעת הייצור לתחומים נוספים ביניהם מוצרי קוסמטיקה, בשמים ועיצוב הבית. כיום המותג, שבסיסו בברצלונה, מעסיק עשרות מעצבים, אלפי עובדים ומפיק, מדי עונה, למעלה מ-1000 דגמים שונים לנשים, גברים וילדים.

Desi10

האוסף לקיץ 2015, שכותרתו “אמור משהו נחמד” הוצג לראשונה בשבוע האופנה בניו-יורק במלאות 30 שנה לדסיגוואל ומשקף את המסע בזמן של המותג, את רוח העיצוב האלטרנטיבי, האופטימיות והחזון, לדבריו של ז’אדראק, “שבכל מלתחה ברחבי העולם יהיה לפחות דגם אחד של דסיגוואל”.

desi j

אכן, תודה ענקית לדזיגוואל שלא השלימה עם השתיקה היצירתית שנכפתה על קריסטיאן לקרואה והשכילה לשבץ את אחד מגדולי הקוטוריירים הצרפתיים במאה ה-20 במחלקת העיצוב של החברה. מלוא ההערכה וההערצה ללקרואה, לאחר שירד מסולם העילית ממשיך להשמיע את קולו מעל במה אחרת, להנאת קהל שאהב אבל לא יכול היה עד כה ליהנות מהיצירות המרשימות שלו.

חזרה לחדשות ועדכונים