תערוכה

נולים וגלגלי טוויה עתיקים כסמל תרבותי נאספו יחד לתערוכה חדשה
במסגרת התערוכה מוצגים כמה פריטים נדירים במיוחד וביניהם נול כבן 100 שנים, נול נוסף אנגלי מתחילת המאה ה-20, נול של האמנית אילנה רווק והאמנית חיה מאירוביץ ועוד

צילום באדיבות: אורנית ברבי

בתחילת החודש נפתחה תערוכה חדשה וייחודית המוקדשת כולה לאוסף נולים וגלגלי טוויה עתיקים. במסגרת התערוכה, המוצגת במפעל “אחים עיני”, מוצגים מספר פריטים נדירים במיוחד: נול ישראלי משנות ה-50 שנבנה על ידי גולדברג בנחלת שבעה בירושלים; נול עתיד כבן 100 שנים; נול אנגלי מתחילת המאה ה-20; נול של האמנית אילנה רווק והאמנית חיה מאירוביץ ועוד.

התערוכה מהווה יריית פתיחה לפעילותה של חברת “אחים עיני” לקידום יום האריגה הבינלאומי, במטרה להעלות את מודעות הציבור לחשיבות שימור העשייה המסורתית. הרעיון נולד מתוך חזונו של מנכ”ל החברה, ארז עיני, לשימורה של עבודת היד, בעידן תעשייתי בו יוצרים במהירות ולפי אותה התבנית. דווקא כיום ישנה חשיבות יתרה בעיניו לשימור עבודת היד מאחר ובאמצעותה מחיים, יוצרים ומעשירים את המארג התרבותי של החברה.

אריגה היא אמנות טקסטיל ומלאכת יד, באמצעותה הופכים חוטים או סיבים לכדי יריעת בד, על ידי יצירת דוגמת שתי-וערב, באמצעות נול אריגה. זוהי אחת המלאכות העתיקות והקדומות ביותר, אשר שימשו לשם הכנת שטיחים, אריגי לבוש ועוד. הנול הינו מכשיר הבנוי ממסגרת עץ, עליו שוזרים את החוטים באמצעות טווית צמר בגלגל טוויה. לאריגה משמשים חומרים שונים: כותנה, פשתן, משי, צמר, ניילון ועוד. קיימות עדויות לנולים פרימיטיביים שהיו בשימוש עוד בתקופה הפרה-היסטורית. כיום מרבית הבדים נארגים על ידי נולי ג’אקרד, שנשלטים על ידי המחשב. עם זאת, בארצות מתפתחות, כגון נפאל והודו, עדיין עושים שימוש נרחב בנול ידני.

“אנחנו רואים חשיבות עליונה בהעלאת המודעות לאריגה והעברת הידע אותו צברנו במשך שלושה דורות בתחום זה” מספר עיני. “חשוב שהדור הצעיר, אשר לא הספיק להיחשף והדור שהספיק לשכוח, יזכרו ויכירו את עולם האריגה מאחר והוא מהווה חלק חשוב מההיסטוריה והתרבות. מאז הקמת החברה על ידי אבי, מנשה עיני, לפני 63 שנים, חרטנו על דגלנו לחנך את הדורות הבאים להעריך את עולם האריגה, מתוך רצון לשמור על העושר התרבותי, הרי מאחורי כל חוט מסתתר סיפור והיסטוריה אישית ולאומית”. 

התערוכה תוצג עד ה- 15.10.2013 | שעות פעילות: 09:00-16:00
כתובת: הצורפים 4, אזור תעשייה צפוני לוד
טלפון: 052-5251254
לפרטים נוספים לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר