פסח 2013

10 טיפים לצילום משפחתי בחג
מאת: רינת הלון

חג הפסח אותו נחגוג בסוף החודש הוא אחד החגים המשפחתיים ביותר במהלכו כל המשפחה, הקרובה והרחוקה, מתכנסת ולעיתים קרובות מדובר בערב היחיד כמעט בו רואים בני משפחה רחוקים במיוחד. לכן, כמעט בכל משפחה יש לפחות מישהו אחד (ולרוב הרבה יותר מאחד בעידן המצלמות בטלפונים הסלולאריים) שמצלם את כולם בערב החג, בגדר תיעוד שמח למען הדורות הבאים. אז אם חשוב לכם  לתעד את המאורע באופן כזה שתוכלו לעיין בתמונה המוצלחת בשנים הבאות, לזהות את כולם ולהתרפק על הזכרונות, הטיפים הבאים הם בדיוק בשבילכם:

1. להצטלם לפני האוכל – הזמן הכי טוב להצטלם הוא כשכולם רק מגיעים: לפני שהחולצה התלכלכה לדוד חיים, התינוק החדש עדיין ערני ומחויך וסבתא עוד לא שיכורה.

2. במקום לעמוד ולשבת מאחורי שולחן האוכל, קחו את הכיסאות והסתדרו לפני שולחן האוכל. כך השולחן המסודר יפה (כמובן בהנחה שאתם מצטלמים לפני הארוחה) יהווה רקע נעים.

3. גבוהים עומדים מאחור – פחות גבוהים עומדים מקדימה. כנ”ל מלאים יותר עומדים מאחור  – מלאים פחות עומדים מקדימה. נחמד גם להרכיב את התמונה הקבוצתית הגדולה מקבוצות קטנות של המשפחות הגרעיניות, כלומר שהבן, אשתו וילדיהם יעמדו יחד, הבת, בעלה ובתה עומדים יחד וכו’.

4. משום מה, כשמגיע הזמן לצילום קבוצתי כולם מחפשים קיר להצמד אליו. עזבו את הקיר – או שהשולחן יהווה רקע (כפי שהצעתי בסעיף 2), או שתסתדרו לתמונה באמצע הסלון, המסודר לקראת האורחים כמובן.

5. אם אין מקום בבית לצילום המשפחתי, צאו והצטלמו בחוץ. אור היום שלפני הארוחה הוא האור הנחשב לנעים ביותר לצילום – האור של סוף היום. זכרו שאותם חוקים של התארגנות מול המצלמה בתוך הבית חלים גם בחוץ (גבוהים מאחור וכו’).

6. אל תעמדו מתחת לאהיל בסלון. אור ישיר שבא מלמעלה אינו מחמיא. הוא יוצר צללים לא נעימים מתחת לעיניים, לאף ולפה. עדיף להתארגן באזור עם תאורה טבעית (ליד חלון גדול, לדוגמא).

7. מכיוון שכולם צריכים להצטלם, התיידדו עם פונקציית הטיימר במצלמה שלכם. בחרו בזמן ההמתנה הארוך יותר מבין האופציות, כך שמי שלוחץ על הכפתור יספיק לרוץ למקומו (המתוכנן מראש) בקבוצה. הושיבו את המצלמה על סולם, כוונו כך שכל המשפחה נראית על הצג, לחצו ורוצו למקום.

8. שימו לב שכולם רואים את המצלמה: מי שלא רואה את המצלמה – המצלמה לא רואה אותו, וככל הנראה יהיה מוסתר מאחורי קרוב משפחה בתמונה. כל מה שצריך זה להזיז את הראש טיפה ימינה או שמאלה – ורואים את כולם.

9. מכיוון שיש סיכוי שאת התמונה הזו תרצו אתם או צאצאכם להדפיס, ודאו כי גודל קובץ התמונה במצלמה שלכם מסומן כהכי גדול (כך יש מספיק רזולוציה להדפסת התמונה).

10. חייכו ותהנו – אני לא רוצה להלחיץ, אבל זו אחת התמונות החשובות ביותר שתצטלמו אליהן במהלך כל חייכם. אחרי הכל, זו תמונה שמנציחה את השושלת שלכם לילדים, לנכדים ולנינים שלכם.

חג שמח!

_____________________________________________________________________________________

הצלמת רינת הלון עוסקת מזה שנים בתחום התקשורת הצילומית ובמפגש של הצופה עם התמונה. צילומיה מתרגמים את מסרי לקוחותיה באופן ויזואלי ויוצרים אומנות המותאמת לצורכי הפרויקט המסוים. לאחר שהיה של 14 שנים בארה”ב, שם עבדה עבור חברת הענק וולט דיסני כמומחית בתקשורת צילומית, שבה לארץ ומשקיעה את זמנה בסיוע לחברות וארגונים בבניית קונספט הצילום המיתוגי עבורן בכל אמצעי המדיה. כיום, הלון היא צלמת הבית של מגדלי עזריאלי, לצד הצגה בתערוכות והדרכת סיורי צילום.
לאתר של רינת הלון לחצו כאן>> 

חזרה לחדשות ועדכונים