תערוכה

מהנדס בניין / איש עסקים / אמן
איך הפך דן וקסמן בן ה-73 ממהנדס בניין ושותף באחת מחברות ניהול הפרויקטים מהגדולות בארץ לאמן מוערך? כמה מילים על התהליך יוצא הדופן, לרגל פתיחת תערוכתו הראשונה בגלריה עמליה ארבל

צבעים רוויים ועזים על גבי קנבסים אשר יוצרים ציורים מופשטים, חדים ומפתיעים בעוצמתם, משמשים ככרטיס הביקור של האמן דן וקסמן שעשה זה מכבר את המעבר הכמעט בלתי ייאמן מעבודה על תוכניות מדויקות, כיאה למהנדס, לציור מופשט ורבגוני. המעבר של וקסמן בא לידי ביטוי ביצירתו, הכוללת למעלה מ- 100 עבודות עליהן עמל במהלך השנים האחרונות – 35 מתוכן יוצגו כעת בגלריה לאמנות של עמליה ארבל.

וקסמן הוא איש עסקים ומהנדס בהשכלתו. לאחר שסיים בהצטיינות את הטכניון בתחום ההנדסה האזרחית והשתחרר מהצבא, התחיל את חייו המקצועיים בחברת הבנייה אשטרום, בה ניהל פרויקטים מרכזיים וחברות בנייה בארץ ובחו”ל. ב-1987 הקים, יחד עם שותפו, את חברת “וקסמן-גוברין” לניהול פרויקטים, שהפכה לאחת הגדולות בארץ. את החברה ניהל במשך 23 שנים, במהלכן תכנן וניהל את הקמתם של מיליוני מטרים רבועים בכל רחבי הארץ, בין היתר של חנויות איקאה, חלק נכבד ממגדלי היוקרה בתל אביב, מוזיאון העיצוב בחולון, מרכזים מסחריים בכל רחבי הארץ ועוד פרוייקטים נוספים.

לפני כ-3 שנים פרש וקסמן מעבודתו היומיומית בחברה ולאחר שהפקיד את הניהול בידי שותפיו, התפנה זמנו לעיסוק בצבעים ובצורות. יחד עם זאת, מעיד וקסמן כי עיסוקו באמות ובציור התחיל די במקרה, כשמצא את עצמו משרבט במהלך ישיבות ההנהלה של החברה, כהרגל לחידוד הריכוז והמחשבה. מאחר ואשתו, ליאורה וגם אביה מציירים, הקנבס והצבעים היו זמינים ובהישג יד. וכך, מהשירבוטים הגרפיים נטולי הצבע בזמן הישיבות, נולדו ציורים מופשטים בצבעים חזקים, שהפתיעו בעוצמתם גם אותו: “בשלב ההתחלתי ציירתי בתוך הקווים” אומר וקסמן. “אך בהדרגה, הסגנון התפתח, קיבלתי ביטחון והציורים התחילו לפרוץ את הקווים. אני לא כבול לסגנונות, לא מחויב לשום זרם או אסכולה, פשוט מצייר מה שהמחשבה, הדמיון וההתבוננות מביאים אתם ומאד מופתע מהתגובות המפרגנות”.

כפי שניתן להבין מדבריו, וקסמן נמנע מלהגדיר את ציוריו, שכן לתחושתו הציור מדבר בעד עצמו. אמנם הוא מגיע לקנבס עם תוכנית עבודה מדויקת ומפורטת, כיאה למהנדס והוא מקדיש לה הרבה מחשבה מקדימה, אך כשהעבודה מתחילה, היא לעתים קרובות מפתיעה אותו ולוקחת אותו למקומות חדשים.

אוצרת התערוכה עמליה ארבל, מספרת: “בפגישתי הראשונה עם ציוריו של דן וקסמן נשביתי כמעט מיד במראה המרהיב של הצבעים והצורות והשילוב ביניהם – כמעט פרוע אך מאד מתוכנן, צבעים עזים בתוך ומחוץ לגבולות, תוך הרמוניה מודגשת של קומפוזיציות, של צורה וצבע, יצירתיות שנובעת מעולם פנימי שנפתח לפתע בגיל מבוגר יחסית והתפרץ בשטף במגוון רב של צבעים וצורות… מעניין לפגוש ביצירתיות כה צבעונית, שופעת ומרתקת אצל אמן שנגע לראשונה בחומרים לפני מספר שנים לא רב – מפתיע, מעניין ומרגש”

תערוכתו של דן וקסמן תפתח ב- 25 לינואר, בגלריה עמליה ארבל בתל אביב וההכנסות ממכירת העבודות יתרמו לעמותת וראייטי ישראל.

הפתיחה: יום שישי ה-25.1.13 בשעה 12:00

גלריה לאמנות עמליה ארבל, בן יהודה 100,תל אביב

שעות פתיחה: ב’-ה’ 19:00-11:00,
ו’ 14:00-11:00 או בתיאום מראש.

נעילה: 21.2.13

_________________________________________________________________________________

קבוצת וקסמן-גוברין-גבע הינה חברת ניהול הפרויקטים הגדולה בישראל. דן וקסמן, שהינו ממייסדי החברה, משמש כנשיאה וכמנהל-שותף בכיר. לוקסמן ניסיון של למעלה מ-40 שנה בחברות ניהול בניה וכן ניהול מגה- פרוייקטים, הן בישראל והן בחו”ל. לפני שייסד את החברה, שימש מר וקסמן בתפקידי ניהול בכירים בחברות בנייה מובילות בארץ ובחוץ לארץ. וקסמן מחזיק בתואר BSc בהנדסה אזרחית מהטכניון והינו בוגר תכנית AMP בבית ספר למינהל עסקים של אוניברסיטת הארוורד.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר