האם שווה להיות עצמאי?

הסיבה העיקרית לגירושין
מאת יובל יבנקובסקי
צילום: Monochrome

מדענים גילו את הסיבה העיקרית לגירושין.

לאחר שנים רבות של מחקרים, התגלתה תופעה מפתיעה – מאה אחוז מהזוגות שהתגרשו… התחתנו קודם לכך.

צחוק בצד, האהבה היא דבר חיוני. יש שמוצאים אותה בגיל 15. יש שמחפשים עד גיל 50. אבל אם מצאתם את בחיר/ת ליבכם, צריך לדעת להחליף הילוכים.

החתונה יכולה להיות צעד שמסמן את סיום החיפושים ותחילת בניית משפחה, דבר שיכול להביא אושר רב, אך ישנו אויב אחד גדול בכל זוגיות. כמה צרות ואומללות הביא גורם אחד ויחיד זה לכל מערכת יחסים! כמעט כל מריבה, בעיה, בגידה, פרידה או שברון-לב, מתחילים מ…

שעמום.

בהתחלה קיימת ההתלהבות; הכל חדש, לומדים אחד את השני. לאחר מספר שנים כבר “מכירים הכל”. מתוך שעמום גרידא מתחילות הבעיות. כמה שזה נשמע לא הוגן – השגת כל היעדים בזוגיות שלכם, תשאיר אתכם, בסופו של דבר, עם לב שבור.

בסופו של דבר, כל מערכת מגיעה למיצוי המקסימאלי שלה. בפיסיקה זה נקרא “איזור רוויה”. זהו מצב, בו העסק באמת ובתמים נמצא במקסימום האפשרי.

מסעדה מלאה עד אפס מקום בכל שעות היממה, מלון בתפוסה מלאה כל עונות השנה, מפעל עם שלוש משמרות שבקושי מדביק את הביקוש. כל אלו עומדים בהגדרה של – מקסימום בתצורה הנוכחית.

גם במצב זה, בדיוק כמו בזוגיות, האויב הגדול ביותר הוא השעמום. בעל העסק מתחיל להרגיש שהוא “מיצה את עצמו”, הוא מפסיק להיות מאושר, אפילו אם הוא מרוויח לא רע ואז מתחילים להמציא בעיות, עושים שטויות עם הכסף, עוזבים את העסק למשך חודשים ארוכים או מעבירים אותו לילדים בלי השגחה ומאבדים מיליונים, או פשוט ממשיכים ברוטינה עד שמתים משעמום.

ניתן לפתור את רוב הבעיות בזוגיות בכך שמציבים מטרות חדשות, שיש לשני הצדדים עניין בהן: ילדים, טיול סביב העולם, בניית בית חדש, זה יכול להיות כל דבר – בתנאי ששני הצדדים אוהבים את המטרה ומסכימים עליה.

הדגש ב-“מיצוי מקסימאלי” הוא על “בתצורה הנוכחית”. מכל נקודה כזו ניתן לעלות שוב ושוב לגבהים חדשים. מעבר לעובדה שהדבר אפשרי – זה פשוט הכרחי. עסק שלא יציב לעצמו מטרות חדשות כשיגיע למקסימום, יתחיל לדעוך אט-אט, וגם אם הוא במצב טוב עד כדי כך שאין סכנה של ירידה ברווחיות, רמת האושר של הבעלים הולכת להפוך לגרף שדועך בהדרגה.

כשהאדם אומלל, אין משמעות לכסף.

__________________________________________________________________________________________________

הקטע הוא מתוך הספר “האם שווה להיות עצמאי?” מאת יובל יבנקובסקי, בהוצאת המכון לאבחון עסקי. הספר הוא בן 284 עמודים והוא מהווה את המדריך השלם להקמה ולניהול של עסק קטן או בינוני בכל המישורים.

עלות הספר היא 149 ₪. ניתן להזמין 24 שעות ביממה, בטלפון 03-7300852. משלוח ללא תשלום.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר