מוזיאון ישראל מציג

לא רק שחור-לבן-שיח גלריה
“חסידים: לא רק שחור-לבן” היא תערוכה מאירת-עיניים המציגה, לראשונה במוזיאון ישראל, את התרבות החסידית מנקודת מבט אתנוגרפית חדשה. החוויה החסידית משתקפת בתערוכה באמצעות חפצים המייצגים את החיים הרוחניים-חברתיים העשירים של החסידים ובמיוחד את הרגלי הלבוש של הקבוצות או “החצרות” השונות

התערוכה “חסידים: לא רק שחור-לבן” המציגה בימים אלו במוזיאון ישראל, ירושלים, כוללת מגוון תצלומים ישנים וחדשים המתעדים את החסידים באירועים במחזור השנה ובמעגל החיים, אליהם מצטרפים קטעי וידאו תיעודיים מהתקופה האחרונה, אשר יחד מקרבים את המבקרים לעולמה של הקהילה החסידית, המתקיימת לצדנו. בתערוכה 270 פריטים שונים שהושאלו מאוספים פרטיים וציבוריים, בארץ ובחו”ל וכן מאנשי קהילות החסידים, בהם פריטים המוצגים לראשונה.

“תרבות החסידים היא מקור השראה ועניין לרבים ברחבי העולם” כך לפי ג’יימס סניידר, מנכ”ל מוזיאון ישראל. “תערוכה ייחודית זו שאינה מוגבלת לתקופה או מקום מאירה את קהילת החסידים הגלובלית והגדלה בהווה. אנו מצפים לשתף את קהל המבקרים במבט הנדיר על החוויה החסידית”.

התערוכה מחולקת ל-6 חללים. מרחב הכניסה לתערוכה מציע מבט על ראשיתה של החסידות, באמצעות תצלומים המציגים את בית- הכנסת של הבעל שם טוב, מייסדה הרוחני של התנועה במאה ה-18 ופריטים הקשורים אליו, כגון הטלית שלו ומנורת חנוכה מיוחדת, הקרויה על שמו. לצדם, מוצגים תצלומים עכשוויים מאוקראינה, שבהם נראה עולם שאינו-עוד, בו עולים החסידים לפקוד את קבריהם  של אדמו”רים מימים עברו. התצוגה בחלל זה כוללת גם כעשרה ספרים נדירים, רובם במהדורות ראשונות, של כמה מהחיבורים החשובים ביותר, פרי עטם של ראשי החסידות. בעזרתם של מקורות אלו, בהם כאלה שנכתבו בראשית ימי תנועת החסידות, הופצו רעיונותיה ברחבי אירופה.

באולם התצלומים מוצגות עבודותיהם של צלמים ידועים, שנמשכו אל הקסם המסתורי של עולם החסידות, המהווה עולם סגור עבור רבים מאיתנו, אותו לכדו בעדשתם. מנהגים לא מוכרים מוצגים כאן, לצד גרסאות חסידיות למנהגים יהודיים רוֹוחים יותר. האולם משמש שער לתצוגות המתמקדות בקבוצות מוגדרות; עולמם של הילדים, הנשים, הגברים והאדמו”רים.

החלל השלישי של התערוכה המקיפה עוסק בעולמם של הילדים בחברה החסידית. תצלומים וסרטים שונים מציגים את השלבים השונים בחייו של ילד, כגון התספורת  הראשונה בגיל 3 (‘חלאקה’) ותחילת לימודיו בחדר. החסידים הם היחידים שעדיין משתמשים ביידיש על בסיס יום-יומי, וכפי שרואים בסרט, היא שפת הלימוד בחדר. בחלל מוצגים גם צעצועי ילדים, שייחודם בכך שהם משרתים תמיד מטרה דתית-חינוכית. גם כאן, כמו בשאר האולמות, קיר בגדים מציג את פריטי הלבוש המאפיינים את החצרות השונות.

עולמה של האישה בתערוכה מוצג באמצעות קיר בגדים הניצב במרכז החלל וכולל תלבושות מסורתיות לנשים, כמו גם לבוש בן-זמננו, עם דגש מיוחד על כיסויי ראש. תצוגה מיוחדת מוקדשת ל’שטערנטיכל’ המפואר המשובץ פנינים ולתכשיטים שונים. סרטון וידאו מתעד את ריקוד המצווה (‘מיצווה טאנץ’) הדרמטי בחתונה, שבמרכזו האישה – מופרדת ברצועת בד ארוכה מטעמי צניעות – רוקדת עם בני משפחה גברים ואף עם האדמו”ר.

בעולמם של הגברים מוצג קיר הבגדים המרשים מכול, שכן בגדי הגברים כפופים לנהלים הפנימיים המורכבים ביותר והגרסאות האינסופיות להם מצביעות על ההשתייכות  החסידית של הלובש.

בסרטים המוקרנים בחלל זה נראים סגנונות תפילה שונים – מהתבודדות ועד שירה משולהבת של קהל שלם. סרטונים אחרים מלווים בפעם הראשונה מלאכות ייחודיות לחסידים, כגון תהליך תפירת מגבעת הפרווה המזוהה עמם, ה’שטריימל’ ומגבעות לבד שחורות טיפוסיות.

החלל האחרון מוקדש לדמותו של האדמו”ר, מנהיגם החברתי והרוחני של החסידים. בתצוגה חפצים השייכים לאדמו”רים, להם מיוחסות תכונות מיסטיות כמו לקמעות ובהם גביעי קידוש העשויים ממטבעות שנתן האדמו”ר ומעיל עליון שלבש האדמו”ר מוויז’ניץ. המעיל הוא חלק מקיר הבגדים הצבעוני שתלויים בו הבגדים המיוחדים לאדמו”רים בלבד. פריט חשוב בתצוגה זו הוא כתר תורה מזהב, מחצר רוז’ין המלכותית, בהשאלה ממוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון.

בחדר סמוך מוקרנים סרטונים המתעדים את מנהג ה’טיש’ החסידי המפואר, הממחיש את מעמדו המרכזי של האדמו”ר. בטיש מתאספים חסידיו סביבו, בעודו טועם מהמאכלים המוגשים לו. לאחר כל מנה מחולקים “שיירים” לנוכחים, הרואים באכילתם משום סגולה. ה’טיש’, שנמשך שעות ארוכות, הוא גם הזדמנות לניגונים ומדגים היטב את העוצמה הרגשית המאפיינת כל-כך את החיים החסידיים.

לצד כל אלו מוצגים גם תחריטים וציורים מאוספיו הנרחבים של מוזיאון ישראל הנוגעים לחייהם של חסידים.

שיח הגלריה יתקיים עם אוצרת התערוכה, אסתר מוצ’בסקי שנפר ורויטל חובב, עוזרת לאוצרת. מוצ’בסקי-שנפר, היא האוצרת באגף לאמנות ותרבות יהודית ע”ש מנדל במוזיאון ישראל, ירושלים.

23.10.2012, יום ג’, שעה 19:00

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר