מפעל הפיס מציג

מפעל הפיס יקצה 30 מיליון ₪ לתמיכה באמנים ובפרויקטים בתחומי תרבות ובאמנות ב-2013
במסגרת התקציב לשנת 2013 יופנו 30 מיליון ₪ לתמיכה באמנים וביוצרים. בין הפרויקטים החדשים: אופרה-פרינג’, שחזור מופעי מחול, תיאטרון בובות, מופעי קרקס ותיאטרון ברחוב, ארכיונים לשימור תרבות חזותית, ספרי שירה ופרוזה בערבית, הפקת סרטים קצרים ועוד

לפני למעלה מעשור החל מפעל הפיס להקצות תקציבים לתחומי התרבות והאמנות, בין היתר באמצעות מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, שהוקמה למטרה זו ובאמצעות קרנות מפעל הפיס ע”ש ספיר וע”ש לנדאו. באמצעות מועצת הפיס לתרבות ואמנות מקצה הפיס משאבים נכבדים, המאפשרים לאלפי אמנים ולמאות פרויקטים ויוזמות תרבותיות להתממש, להיחשף ולהגיע לקהל רחב ומגוון בכל רחבי הארץ.

השנה בחרה המועצה להקצות את תקציב 2013 לפרויקטים מתמשכים מהשנים שעברו וכן בפרויקטים חדשים:

אמנויות הבמה – פרויקטים נבחרים:

– הפקת אופרת פרינג’ – מועצת הפיס לתרבות ולאמנות שואפת לסייע בביסוסה וחשיפתה של אופרת פרינג’ לקהלים חדשים וצעירים, באמצעות הקצאת תמיכה לכתיבה והפקה בימתית של אופרות מקוריות חדשות (שטרם בוצעו) בעברית או בערבית או של הפקות שעלו על במה מספר פעמים בודדות בלבד .

– הפקות חדשות של תיאטרון בובות – התקציב מיועד לסייע ליוצרים העוסקים בהפקה של מופעי תיאטרון בובות חדשים. התמיכה תינתן להפקה של יצירות חדשות, שטרם עלו על במה, בעברית או ערבית.

– הפקות חדשות מופעי קרקס או תיאטרון ברחוב – התמיכה מיועדת למופעי קרקס עכשווי ותיאטרון רחוב בעלי קונספט ותוכן כתובים מראש ומהלך בימתי ברור ומתפתח הכולל התחלה, אמצע וסוף.

– תיעוד יוצרים בזמר העברי בשיתוף יואב קוטנר – הקמת ארכיון מצולם של יוצרים מרכזיים בזמר העברי יצא לדרך ויעלה בעתיד לאתר האינטרנט של מפעל הפיס.

– שחזור יצירות מחול ישראלי – המועצה תפרסם במהלך שנת 2013 קול קורא לקבוצות ולכוריאוגרפים לשחזור יצירות מופת של מחול הישראלי. היצירות שיבחרו יעלו על במות, יירשמו, יתועדו ויונגשו לציבור.

אמנות חזותית – פרויקטים נבחרים:

– תמיכה בהוצאה לאור של קטלוגים והפקת תערוכות לאמנים מהציבור הערבי – במטרה לסייע בחשיפה של האמנים ויצירותיהם לקהל הרחב.

– תמיכה בתערוכות בארץ ובחו”ל – תמיכה בתערוכות של אמן יחיד או תערוכה קבוצתית במטרה לסייע בחשיפה של אמנים ויצירותיהם לקהל הרחב בארץ ובחו”ל.

– מחקר בתחום התרבות החזותית – תמיכה וסיוע למחקרים הנעשים בתחום התרבות החזותית בישראל בתחומי האמנות הפלסטית: פיסול, ציור, צילום, וידאו ארט, מיצג, מיצב, רישום, הדפס וכמו כן בתחומים נוספים: אדריכלות, אדריכלות נוף, עיצוב גרפי, עיצוב תעשייתי, עיצוב פנים, צורפות, קרמיקה וכדומה, במטרה לעודד את המחקר, הפרסומים המקצועיים והנגשתם לציבור באמצעות פרסומם באינטרנט.

– ארכיונים לשימור תרבות חזותית בישראל – מועצת הפיס לתרבות ולאמנות שואפת לתמוך בארכיונים העוסקים בשימור חומרים בעלי זיקה מקומית, מתחומי התרבות החזותית, לרבות תחומי העיצוב, האמנות פלסטית, הארכיטקטורה, האופנה, הצילום ועוד.

– שכר אמן – החל מהשנה, פרויקטים של תמיכה בקטלוגים ותערוכות בוועדה לאמנות חזותית שיאושרו לקבלת תמיכה מהפיס, יחויבו להעביר 20% מתקציב התמיכה לאמן, בגין שכרו כמפורט בתנאי הסף ובחומרים הנלווים.

ספרות ושירה – פרויקטים נבחרים

– תמיכה בהוצאה לאור של ספרי שירה – המועצה תתמוך בהוצאה לאור של ספרי שירה, מקור או תרגום לעברית או לערבית במטרה לתמוך בשירה ובמשוררים.

– הוצאה לאור של ספרי שירה בשפה הערבית

– תמיכה בהוצאה לאור של מפעלים ספרותיים – תמיכה בהוצאה לאור של ספרי עיון, ביקורת, מסות ומחקר בעלי ערך ספרותי תרבותי שסביר להניח כי לא ייצאו לאור ללא תמיכת מועצת הפיס. התמיכה מיועדת להוצאה לאור של ספרי עיון , ביקורת, מסות ומחקר

– תרגום והוצאה לאור של ספרי ילדים בשפה הערבית

– פרויקט מיקרופדיה תלמודית – מטרת האנציקלופדיה התלמודית היא לכנס באופן תמציתי ומדויק את כל הידע הנודע לכל נושא ועניין תלמודי, החל ממקורות התנ”ך והתלמודים דרך חז”ל. עד היום הגיע המחקר למחצית הדרך. מטרת המיקרופדיה התלמודית – הלכתית היא לשמר את המושגים, המונחים והנושאים ההלכתיים ולהרחיב את מעגל הלומדים וכן, לפשט את הערכים התלמודיים בסגנון ובהיקף שיאפשרו ללומדים שאין תורתם אומנתם להבין את מהות ההלכות והמושגים. גרסתה המקוונת של האנציקלופדיה תאפשר נגישות וחשיפה לכלל הציבור.

קולנוע וטלוויזיה – פרויקטים נבחרים:

– תמיכה בהפקה של סרטים קצרים קידום סרטים קצרים ישראליים. – מועצת הפיס שואפת לסייע בקידומם של סרטים קצרים ישראליים באמצעות הקצאת תמיכה להפקה של סרטים קצרים פרי יצירתם של במאים ישראליים.

– תמיכה בקולנוע עלילתי – סיוע לשיווק, הפצה ופוסט פרודקשיין של סרטים עלילתיים.

– תמיכה בקולנוע דוקומנטרי – סיוע להפקה, לרבות פעולות שיווק, הפצה ופוסט פרוד קשיין של סרטים דוקומנטריים

– חממת קולנוע לנשים חרדיות – חממת קולנוע נועדה להעניק לנשים חרדיות, העוסקות כבר בקולנוע חרדי. הפרויקט בשיתוף קרן גשר לקולנוע חברתי

אמנות בינתחומית:

– פרויקטים לטיפוח בני נוער מצטיינים באמנויות – מועצת הפיס לתרבות ולאמנות שואפת לעודד ולסייע בקידומם וטיפוחם של ילדים ובני נוער מוכשרים בתחומי אמניות שונים בפריפריה הגיאוגרפית או החברתית ולאפשר לבני נוער מצטיינים במחול, תיאטרון, מוסיקה, קולנוע ואמנות פלסטית הזדמנות להתפתח ולהיחשף לעשייה מקצועית ברמה גבוהה בתחומי האמנות השונים

– תמיכה באמנים ישראליים המייצגים את ישראל באירועי אמנות בינ”ל – התמיכה מיועדת לאמנים ישראלים המייצגים את ישראל באירועי/ טקסי אמנות בינ”ל, המתקיימים באופן קבוע והם גולת הכותרת של תחום אמנותם לדוגמא : טקס האוסקר, הביאנלה בוונציה ועוד.

 מועצת הפיס, כגוף דינאמי ומתעדכן, נפגשת מדי שנה עם שורה של אמנים ויוצרים וקשובה לצרכים החדשים העולים מתוך כלל העוסקים בתחום התרבות והאמנות. תכנית העבודה השנתית היא בין היתר, תוצר של מפגשים אלה . 

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר