פסטיבל מוזיקה

ארבעה ימים במדבר

אסתר ראדה, צילום: עדי הררי

מזה 16 שנה מביא פסטיבל “צלילים במדבר” אל הבמה את המוזיקה הישראלית, על שלל גווניה ואיכויותיה.  במהלך השנים שומר הפסטיבל על רמה אמנותית, מבלי לאבד את הקשר עם קהל המאזינים ומהווה במה לכל הסגנונות והאמירות המוזיקליות בישראל: ממוזיקת כליזמר, דרך רוק ישראלי ועד מוזיקה ערבית, מוזיקה אמנותית, מוזיקה לסרטים, מוזיקה בהשראת ספרות עברית, זמר עברי ומוזיקה תזמורתית קלאסית.

השנה, יפתח הפסטיבל באולפן פתוח, בו ינוגנו יצירות חדשות של מלחינים צעירים להרכבים קאמריים. גם ביום המסכם, ינוגנו יצירות של בני הדור הצעיר, אך הפעם למקהלה. בין האמנים המתארחים בפסטיבל ניתן למצוא את טובי התזמורת, הלהקות, הזמרים, היוצרים והנגנים בארץ וביניהם: אנסמבל ‘מיתר’, שלישיית ‘עתר’, התזמורת הקאמרית הישראלית, התזמורת הסימפונית ע”ש מנדי רודן ותזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית; המנצחים סטנלי ספרבר, איתן גלוברזון, עידית שכטמן, טליה אילן ניר כהן ורועי אזולאי; יונתן ראזאל, אהרון רזאל, אריאל הורוביץ’, תומר יוסף (בלקן ביט בוקס) ,אסתר ראדה, קובי אפללו, בום פם (שיארחו את יהודה קיסר), מרים טוקאן ועוד.

כמיטב המסורת, גם השנה יוקדש כל יום מיומו של הפסטיבל לנושא מרכזי אחד:
היום הראשון של הפסטיבל יוקדש ברובו להיבט היהודי של המוזיקה שנעשית בארץ, ובמרכזו מופע של יונתן רזאל ואנסמבל ‘מיתר’, המארחים את אהרון רזאל. יופיעו גם להקת הבנות הוותיקה “נשות חווה” במופע כליזמר סוחף, “שיבת ציון”-להקת רגאיי שכל חבריה חניכי ישיבות שנפגשו במהלך לימודיהם ובשירות הצבאי ועוסקים במוזיקת עולם ברוח יהודית. לצד מופע זה יתקיימו מופעים של נשות חוה ושלישיית עתר עם עיבוד מיוחד לסיפור פשוט של ש”י עגנון.

היום השני יוקדש לדור הצעיר במגוון רחב של מופעים בשלל סגנונות – ממופע קלאסי לילדים, דרך מופע כיסוי לכוורת,  כששיאו של היום במופע של תומר יוסף אשר יארח את אסתר ראדה והאחיות חיים, כשאחריהם יעלו בום פם, אשר יארחו בתורם את יהודה קיסר.

היום השלישי הוא יום של מחוות. השנה מעניק הפסטיבל תעודת יקיר הפסטיבל לשני יוצרים בולטים במוסיקה הישראלית ומקיים מופעי מחווה ליצירותיהם: המלחין צבי אבני, חתן פרס ישראל, אשר כמה מיצירותיו יבוצעו במהלך הפסטיבל – אחד המלחינים החשובים ביותר אם לא החשוב ביותר ביצירה הקלאסית הישראלית. והמלחין אביהו מדינה, בין היוצרים הבולטים בזמר המזרחי. הערב המרכזי של הפסטיבל יוקדש למופע המחווה שיועלה בהשתתפות אביבה אבידן, מאיה אברהם, דקלון ועוד וישחזר את העיבודים המקוריים התזמורתיים לשיריו המוכרים של מדינה. שניהם יוצרים מיוחדים וחשובים, מן המשמעותיים והמשפיעים ביותר במוזיקה בישראל, להם יוענקו השנה לראשונה ב”צלילים במדבר” תעודת הוקרה כיקירי הפסטיבל, במעמד שרת התרבות- לימור לבנת.


קובי אפללו. צילום: אבי נישניבר

בנוסף לאירועים אלו יתקיימו מופעי מחוות של אריאל הורביץ – עם מחוות לאנשי שהשפיעו על דרכו ומופעו של קובי אפללו בבמה הפתוחה.

היום המסכם של הפסטיבל מוקדש כולו למוזיקה הקלאסית בישראל, זו הערבית, זו המערבית המנוגנת על ידי בני הדור הצעיר וזו המקורית המקומית, פרי עבודתם של מיטב המלחינים הישראלים בני כל הדורות. בין המופעים ‘זיכריאתי’ –טריו “אל-פאראבי”, מהרכבי המוזיקה הערבית החשובים בארץ, והזמרת מרים טוקאן, בשיתוף פעולה ראשון המביא אל הבמה את מיטב המוזיקה הערבית ומופע חגיגי של יצירתו של צבי אבני ושל ברהאמס.

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר