מפעל הפיס מציג

מועצת הפיס לתרבות ולאמנות משיקה ארכיון מצולם של יוצרי הזמר העברי

פרויקט “תיעוד יוצרים בזמר העברי” מטעם המועצה לתרבות ואמנות של מפעל הפיס ובשיתוף חוקר המוסיקה, שדרן הרדיו ומנחה הטלויזיה יואב קוטנר, יוצא לדרך בימים אלו ושם לו למטרה להקים ארכיון של יוצרי המוסיקה הישראלית: כותבים ומלחינים, מעבדים ומבצעים.

במסגרת הפרויקט, מתועדים היוצרים המוסיקליים הישראלים מימי ראשית המדינה ועד ימינו ודרך הראיונות עימם אנו למדים על התהוותו של “הצליל הישראלי” וכיצד התפתח והשתנה במהלך השנים –  מחבורות הזמר והשירה העממית, דרך הלהקות הצבאיות של שנות הששים, הזמרות והזמרים הסולנים של הימים ההם ועד המבצעים של ימינו. מטרת עשייה ענפה זו הינה  לפעול לשימור נכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית.

בין המרואיינים בסבב הצילומים הראשון, נמצאים כמה מוותיקי הזמר העברי:  עמוס אטינגר, דן אלמגור, לאה נאור, יורם טהרלב, דודו ברק, תלמה אליגון ושמרית אור, לצד המלחינים מוני אמריליו, נורית הירש, אפי נצר, יעקב הולנדר, נחום היימן ושלמה בר.

יואב קוטנר, המנהל האמנותי של הפרויקט, ראיין יוצרים מוסיקליים ותיקים, המספריעם על יצירתם ועל תחנות חיים שעברו עליהם בדרכם האמנותית. סיפורי חיים אלה, תוך זיקה והתייחסות ליצירות ולאירועים שונים שהשפיעו עליהם ביצירתם, אינם קיימים או מונצחים עדיין בשום ארכיון ומשום כך חשיבותו המכריעה של הארכיון, מתוך ראייה עתידית והבנת הצורך בתיעוד ובשימור החומרים.

הפרויקט “תיעוד יוצרים בזמר העברי” יעלה לאתר האינטרנט של מפעל הפיס ויהיה פתוח לציבור הרחב, כך יוכלו כולם: תלמידים, יוצרים והציבור הרחב, להתוודע ליצירה המוסיקלית המוערכת והנשכחת שנוצרה בישראל לאורך שנים ארוכות.

“יוצרים רבים עשו מוסיקה נהדרת ואין הנצחה ואין תיעוד לחומרים הללו”, אומר קוטנר. משום כך, יש חשיבות לתיעוד ושימור החומרים הללו. קוטנר מתעתד לראיין את כל היוצרים המוסיקליים החיים בינינו וגם לתעד את אלה שאינם. “התחלנו לדבר עם חיים חפר על הפרויקט הזה לפני שהלך לעולמו” מוסיף קוטנר “ולצערי לא הספקנו להשלים את השיחות. במקרים שבהם היוצרים אינם בחיים, כמו המלחין יעקב אורלנד, חשבנו לראיין את שמרית אור הבת שלו על יצירתה וגם על יצירתו של אביה. יש הרבה עבודת שימור”.

“אנו פועלים מתוך תחושת שליחות ודחיפות”, מספרת דולין מלניק, ראש אגף התרבות של מועצת הפיס. “יוצרים חשובים רבים כבר הלכו לעולמם מבלי שעבודתם תועדה ונשמרה. הארכיון המצולם יהיה נגיש לציבור ויאפשר תיעוד ומחקר”.

במועצה לתרבות ואמנות של מפעל הפיס הושם דגש בשנים האחרונות לנושא התיעוד והשימור של נכסי תרבות. וכך, לצד פרויקט תיעוד הזמר העברי, החל השנה גם פרויקט לשימור יצירות מחול וכן מתקיים פרויקט רחב היקף לתיעודם של סופרי ישראל.

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר