טבע ותרפיה

הטבע כזרז בתהליכי שינוי
מפגש בין העצים עם חיה חרש טור סיני

מאת: יפעת רווה
צילום: סטודיו גרוטסקה

את חיה חרש טור סיני פגשתי בהכרות הראשונה שלי עם עודד טור סיני והחווה האורגנית בירושלים. חיה, היא זוגתו של עודד ושניהם גרים ומנהלים יחד את החווה הממוקמת בשיפולי עמק הארזים, בואך ירושלים.

עודד טור סיני מספר שבגיל 16 נשלח לבדו לארה”ב להביא לארץ שתילים ראשונים של נקטרינות לחווה וכך נדמה שגם חיה חרש טור סיני, האישה שאיתו, היא יבוא אישי של זן נדיר, המשלים בתמונת החווה האורגנית את שילוב חזון החיבור בין אדם ואדמה.

חרש טור-סיני, פסיכוטרפיסטית בכירה, מטפלת משפחתית וזוגית עורכת בחווה טיפולים זוגיים, “סשנים” הכוללים שינה (בחדרי האירוח המדהימים) וסדנאות במגוון נושאים. הבוסתן הוא הקרקע הפורייה המשמשת אותה ואת משתתפי הסדנאות כזרז בתהליכי שינוי והרחבת אלטרנטיבות.

על הדק המחומם בתחילת דצמבר, יושבת קבוצה שחזרה זה עתה מסיבוב בבוסתן כהקדמה לסדנת “נשימה מעגלית”. מבעד לקירות הזכוכית אלף גוונים של ירוק. אני מקשיבה לתכנים, נושמת עמוק ופתאום עוברת בי צמרמורת קלה, “אלטר סטייט” קוראת לזה חיה. ברור לי לגמרי שהטבע סביב הוא תפאורה מושלמת לסדנא שלה.

האם זה שפע גווני הירוק שמזכירים לי שיש אינסוף אפשרויות?

האם זה השקט מסביב?

האם זו כמות החמצן המוגברת הנפלטת מהעצים?

 

חיה אומרת שהעצים פולטים גלי אלפא וטטא המכניסים את הגוף ואיתם את הנפש לוויבראציות קלות, לחוויה ייחודית של הקשבה החוצה ופנימה ולרגע אני עץ עצמאי, נטועה עמוק באדמה וענפיי שלוחים למרחבים. באותו הרגע בדיוק, אני העולם כולו. ושקט, כמה שקט.

הסדנא מלאת אנרגיה והומור, לחיה יש מבט עיניים משעשע על החיים ותנועות ידיים רחבות ואני בתוך השקט, גומעת בשמחה כלים חכמים לשימוש מעשי, יומיומי.

זרם חדש של תרפיה וסדנאות מתפתח לאחרונה. הוא מכיל בתוכו את האלמנטים  והעקרונות של תרפיה רגילה על כל גווניה ומוסיף מימד נוסף של שימוש בטבע כמשאב, המאפשר חוויה המייצרת הזדמנות לשינוי ולהרחבת אלטרנטיבות. לתחום חדש/ישן זה שמות שונים עם הדגשים שונים, טבע טרפיה אקו-פסיכולוגיה, תרפיה ירוקה ועוד.

בחוות טור סיני בלב הבוסתן מתקיימות סדנאות המשלבות את תחום התרפיה הירוקה, סדנאות של גוף נפש או רפואה משלימה. חלק מהסדנאות מועברות בשיתוף עם מכללת רידמן, חלקן ע”י חרש טור סיני ומומחים נוספים בתחומם.

חמשת המקצבים, סדנאות זוגיות בשיטת PAIRS, שימוש בצמחי תבלין ומרפא, נשימה מעגלית, דמיון מודרך, תזונה סובבת עולם, דרך האומן ועוד ועוד סדנאות שונות שעניינן לקרב אדם אל עצמו, תוך חיבור אל הטבע סביב.

בדרכי החוצה אני מביטה סביב אל הבוסתן, אל מצב הרוח החורפי העוטף את 2500 העצים בחווה, אל הירוקים והחומים והשלכת המאוחרת, אל עשבי המרפא הבשרניים הבוהקים אחרי הגשם ואני מזמזמת את נורית גלרון במילותיו של נתן זך: “כי האדם עץ השדה…”, האדם הוא עץ השדה.

חג שמח!

חיה חרש טור סיני / טור סיני, החווה האורגנית, ירושלים / 02-5401819 / www.meandyou.co.il / www.tursinai-organy.co.il

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר