בנאדם למקום

ברוכים הבאים לטור סיני
אוטוטו, לא ירחק היום וכבר לא נשאל איש את רעהו “מה אתה עושה?” או “איפה אתה עובד?” אלא “איפה אתה נותן ומה עשית היום לטובת המקום בו אנו חיים?” סדרת כתבות חדשה זו מייחדת תשומת לב לחיבור המיוחד ולעשייה היומיומית בין אדם לאדם ובין אדם למקום. והפעם, על החווה האורגנית טור סיני

מאת: יפעת רווה להב

בשיפולי עמק הארזים, בואך ירושלים, שוכנת טור סיני, החווה אורגנית, שריד חי ומתפתח של עשייה חלוצית, ציונית, ערכית ושלל מילים שכמעט ונעלמו מהלקסיקון שלנו. 2500 עצי פרי נשירים, 250 זנים; תפוחים, אגסים, נקטרינות, ענבים, תאנים ושפע רב ועסיסי ב”טעם של פעם” כשעוד היינו ילדים. פירות בצבעים וטעמים חיים.

המטרה כאן ברורה ומוגדרת, שימור עשייה ירוקה ופיתוח הקשר בין אדם לעץ, בין אדם לאדמה. שימור אקטיבי של שטחים ירוקים, בנייה אקולוגית, לימוד מהטבע וחזרה אליו ואל השקט שכולנו כמהים לו.

החווה האורגנית טור סיני נולדה לפני 60 שנה. זאב טורסיני, אגרונום צעיר, בוגר ביה”ס כדורי (בנו של נפתלי הרץ טור סיני, ממייסדי האקדמיה ללשון עברית), ואשתו סימה, בוגרת ביה”ס החקלאי בנהלל, הגיעו לעמק בשנת 1952 והקימו בשיתוף משפחת טורצ’ינר (פלג המשפחה בארה”ב) חווה חקלאית, שהשתרעה בראשיתה על כ- 1400 דונם, ממחלף מוצא ועד רמות והר חוצבים של היום. רב התוצרת החקלאית של ישראל הצעירה סופקה מכאן, מחוות טור סיני. 200 משפחות של עובדים, עולים חדשים ממעוז ציון וממבשרת, אנשי אבו גוש, מוצא ואנשי ירושלים, מצאו כאן את פרנסתם ופעלו כאיש אחד להפרחת שממת העמק.

הרעיון, הביצוע וההקמה זכו לתמיכת כל הגורמים, הקרן הקיימת לישראל, דוד בן גוריון, ראש הממשלה דאז,יצחק בן צבי,לוי אשכול,יגאל אלוןושר החקלאות משה דיין, שאף היווה שותף פעיל בנטיעות הראשונות של העמק. טור סיני היוותה באותם ימים גבולחי בין ישראללירדן ומכאן גם משמעותה הפוליטית.

מפעל המים הראשון בארץ לטיהור מי שופכין ושימושם כמים חיים לחקלאות, הוקם על ידיזאב טורסיני בראשית שנות ה-60. מי השופכין של השכונות הצפוניות של ירושלים, אשר זרמו לנחל קדרון ומשם לממלכת ירדן, הופנו אל בריכת הטיהור שהוקמה ב”הר חוצבים” של היום ומשם בכוח הכובד, להשקיית הגידולים החקלאיים באדמות העמק.

 

 

טור סיני 2012

כיום, השאיפה לעשייה חקלאית, בשילוב עם הרצון לקרב את האדם אל הטבע, הביאו את המשפחה להקמת מלון בוטיק ירוק ומרכז אירועים בטבורו של בוסתן פרי. החווה הינה רקמה אנושית חיה: כנסים, ימי עיון, סדנאות (מומחים) ואירועי זמר, מזמנים לחווה האורגנית יחידים, חברות וקבוצות, המבקשות לעצמן רגע אחד של שקט וחיבור לטבע בהמולת יומם.

עודד טור סיני, יליד קיבוץ אלומות, 1945, אגרונום ובוגר תואר שני בכלכלה ומנהל, הוא האדם מאחורי חזון החווה. ניסיונו המקצועי כולל 25 שנות שמאות מקרקעין וניהול של למעלה מ-15,000 שומות. שינוי יעוד לקרקע שעשה עודד טור סיני, הוא שהביא להקמתה כמרכז נופש, בריאות ואירועים בטבע.

חזונו של עודד טור סיני קורם עור וגידים והחווה עוברת התפתחות מואצת. “אני עוד אשוב, שמרו על החווה” אומר עודד טורסיני לילדיו ומבקש לבסס את הקשר הנצחי בין האדם לטבע. חיה חרש טור סיני, האשה שאיתו, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית ומשפחתית בכירה, מקיימת בחווה סדנאות ומפגשים ומשתמשת בטבע כזרז לתהליכי שינוי.

באי החווה מקבלים מעודד טור סיני את סיפור המקום ויוצאים ל”סיור נגיעה”, סיור בחווה וקטיף טעימות. הפירות המבשילים על העצים מחכים לאורחים הקוטפים וטועמים ישר מהעץ או מלקטים עשבי מרפא תוך לימוד הערכים הרפואיים של כל אחד מהם. שביל התבלינים הוא התחנה הראשונה בסיור ובאמצעו, מזדקר צעיר וגאה העץ ששתל מר שמעון פרס, כבוד נשיא המדינה, בשנת 2010.

שיתוף פעולה בין החווה לעמותות חברתיות שונות מייצר קשר קבוע ועבודה משותפת לשילוב מתמודדים בתעסוקה, כחלק מתהליך השיקום. אמנים יוצרים במקום, מטפלי גוף ואנשי אדמה, רקמה אנושית הפועלת בדו שיח שקט ובעשייה יומיומית עם הטבע.

כוסית ליקר שזיפים שמכין עודד וקערת פירות עסיסיים קיבלו את פניי בחווה. השמן, היין, הזיתים וריבות הבית הם חלק מהמטבח המקומי. כל שנותר הוא לשיר.

יורם טהרלב מתאר בשירו “להפוך ענבים ליין” את תפקידנו כאן, ואחריותנו זה לזה ולאדמה: “לבנות ולברוא עולם”, “להפוך ענבים ליין ונשיקות לבני אדם”.

קבלו את השיר, שירו אותו בקול גדול ובשמם של חיה ועודד טורסיני אני שולחת הזמנתם לחווה האורגנית, להיפגש ולברוא עולם, מכל בחינה שהיא; נקי יותר, אחר.

 


טור סיני – חווה אורגנית, עמק הארזים, ירושלים  טל. 02-6540702/3
לאתר של טור סיני לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר