פוטו-פואטיקה

מה בין צילום לשירה?

פרויקט פוטופואטיקה של בית הספר הירושלמי מוסררה, בודק את הקשר בין מילה לצילום ומזמין את המתבונן להתמודד עם תפישות של זמן, זיכרון ומציאות.

יש הטוענים כי התהליך שעובר המשורר בעת כתיבת שיר, דומה במהותו לתהליך אותו עובר הצלם בעת יצירת דימוי, שכן שניהם גם יחד מסתירים יותר מאשר מגלים, מתבססים על אסוציאציות וסימון דברים ומהווים כלי לפרשנות סובייקטיבית של המציאות.

כמדי שנה, מציג ביה”ס מוסררה את פרויקט “פוטופואטיקה”, במסגרתו נבחן הקשר בין השירה לצילום, באמצעות מגוון תערוכות ומייצגים. השנה, עוסק הפרויקט בזיכרון ובפירושיו, באמצעות שלוש תערוכות המפגישות בין מדיום הצילום לאמנות.

 
חיים לוסקיארנסטו לוי

התערוכהמונומנט לשירה מזרחית  

אוצר – אייל בן דב

תערוכה זו מהווה מעין מונומנט לשכונת מוסררה, בה פועל בית הספר ומוצגת התערוכה והיא משלבת בין שירה מזרחית וצילומים עכשוויים של אנשי השכונה, בתוך “ליוואן” שנבנה במיוחד לצורך כך. ה’ליוואן’ הינו מבנה המייצג בנייה פלסטינית מסורתית ובתערוכה הוא יקבל הזרה באמצעות חומרי הבנייה שלו, שנאספו על ידי תושביה ואשר יעשה בהם שימוש חוזר, שיצור מעין קולאז’ של חומרים ללא שימוש.

השירים והתמונות המרכיבים את התערוכה, יוצגו בתוך המבנה שיוצב בגלריה החיצונית, אשר עוצבה על ידי האדריכל והאמן אלון כהן ליפשיץ, בכיכר האחורית של בית הספר.

בין השירים שיוצגו בתערוכה יכללו שירים של משוררים מזרחיים כגון: ארז ביטון, אלמוג בהר, מואיז בן-הרוש, חביבה פדיה, אמירה הס ומירי בן שמחון (ז”ל). לצד השירים, יוצגו צילומים עכשוויים המהווים פרשנות  לשיר הנבחר. הצלמים המשתתפים: אסף אלבוכר, יעל ברנט, תמר צוהר, מעה ברזנר דודו אמיאל ושניר קציר.

עפ”י אוצר התערוכה, אייל בן דב, מדובר בסמל לתרבות מזרחית, הנוצרה מהרס וחורבן:  “מוסררה הינה זכר לתרבות מזרחית והתערוכה מסמלת את השרידים, הזיכרונות מבית אבא ואמא, שנעלמו עם השנים מביתם”.

התערוכה “פוגת מוות”

אוצר – אורי דרומר

התערוכה מציגה אמנות עכשווית, העוסקת בנושא הזיכרון, דרך התכתבות עם שירו של פול צלאן ‘פוגת מוות’. ארנסטו לוי, דוד דניאל וחיים לוסקי מציגים עבודות המתכתבות בדרכן הן, עם הפואמה של צלאן.

תערוכה זו מנסה לעסוק בהקבלה בין תהליך הצילום לבין תהליך כתיבת שיר, אשר שואבים שניהם את השראתם ממקור נפשי, המתחבר לחוויה ומפרש אותה.

שירתו של פול צלאן ידועה בצמצום, דחיסות ובאינטנסיביות נואשת המחפשת אחר האור; שירה על גבול של שפה, קודים וסמלים אישיים. התערוכה מרובת קולות, תחומים ומוקדים והיא מהווה מעבדת התבוננות במדיות שונות, כאשר הצילום והמילה זקוקים לסוג של תיווך ומאלצים את הצופה לקרוא את הצילום ולראות את המילה.

ארנסטו לוי בונה פוטוגראמות (מתבסס על נוכחות פיזית על דף הצילום) ואילו יצירותיו של חיים לוסקי מתבססות על מצלמה שהוא יצר (מעין קמרה אובסקורה) מרובת חרכים – היוצרת דימויים מעניינים.

לצד כל אלו, ילווה את הדימויים קולה יוצא הדופן של הזמרת היווניה דיאמנדה גאלאס המבצעת את שירו של צלאן וקולו החודר והבלתי נשכח של הקריין יהודה ארן המקריא את השיר. יחדיו, בוחנים השניים את השאלה כיצד הקול האנושי יכול לשאת דימוי.

התערוכה “הזמן שבני אדם קוצבים הוא דמוי חלום”

אוצרת – אילנה קונופני

בתערוכה זו עולות תהיות לגבי מעמדו של המדיום הצילומי וביטויים של מצבי קיום, באמצעות דימויים של צלמים שונים, המתכתבים עם ספרו של יואל הופמן, “קוריקולום ויטה”. הספר מנסה לשחרר את נקודת המבט, לפרק את הזיכרון ולהפקירו ללא ידוע, כאשר הוא מותיר את המציאות בלתי מפוענחת ואילו התערוכה בודקת התייחסויות שונות לזמן, זיכרון ומציאות

בין הסדרות שיוצגו לצד ספרו של הופמן, צילומים של אורי גרשוני מתוך סידרה משנת 2010, צילומיו של סטן ברקהאג’ מתוך סידרה מ-1963, צילומיו של חיים דעואל לוסקי משנת 2006 וצילומים של רועי קופר משנת 1997. כמו בתערוכות האחרות גם כאן יש ניסיון  להמחיש  את מושג הזיכרון וכיצד עולמנו היה נראה בהעדר ידיעת ההיסטוריה כאשר החיבור בין השירה והצילום, מדגיש את מימד הזמן וההסתכלות לאחור.

אוצר ראשי והוגה הפרויקט – אבי סבג                         


אירועים מיוחדים:

יום ה’ – 13.9  – פתיחה

19:00 – פתיחת התערוכות בגלריות

19:30 – מפגש בחצר ביה”ס מוסררה – רח’ הע”ח 9

             הקראת שירה: ארז ביטון, חביבה פדיה, אלמוג בהר

             מוסיקה: זואי פולנסקי  (http://www.youtube.com/watch?v=SrHUmkM4Af4)

             מופע VJ  : אורי דרומר ומורן גוטמן

יום ה’ – 25.10

20:00 – מפגש בגלריה החדשה במוסררה – רח’ הע”ח 9

פרפורמנס של הרקדן והאמן היפני טקאנורי קוואהארדה            .

הקראת שירה: מואיז בן הרוש ואמירה הס

המופע פוגת המוות: שירה ומוסיקה

יום ד’ – 31.10

19:30 – שיח גלריה בהשתתפות אוצרי התערוכות

21:00 –הופעה של ההרכב Dirty hands on a trash like you

            תופים ושירה – רועי אברהם

            גיטרה בס – עובד אפרת

            גיטרה חשמלית, שירה – עדי קום

            גיטרה חשמלית, קלידים ושירה – ליאור גקלר

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר