מחזאות

שני מחזות של דורית פלד הרפז יוצאים לראשונה לאור בהוצאת “אור-עם”
המחזאית דורית פלד הרפז, שהצגותיה רצות בהצלחה רבה בהיכלי התרבות בארץ מאות פעמים, מוציאה כעת לאור לראשונה שניים ממחזותיה: “נישואים וחיות אחרות” ו-“נשים מדברות נשים”, בהוצאת “אור-עם”, המוציאה לאור מחזות של טובי וחשובי מהמחזאים בארץ, ביניהם יהושע סובול, עדנה מזי”א ושמואל הספרי

את הקריירה האמנותית שלה החלה דורית פלד הרפז בלימודים בבית הספר למשחק בית-צבי. לכשסיימה את לימודיה בהצטיינות, השתלבה בקבוצת “צעירי הבימה” והחלה כבר אז לשלב בין משחק וכתיבה. המחזה הראשון שלה, “מה שקרה ביער”, זכה במקום הראשון בפסטיבל הצגות הילדים בחיפה.

ככל שבגרה, הוסיפה פלד הרפז להעשיר את חייה, בין אם בלימודי דרמה-תרפיה, בלימודי תיאטרון אצל סטלה אדלר בלוס אנג’לס או בלימודים רוחניים וכל זאת לצד קריירת המשחק שלה, בה נחשבה לקומיקאית מוכשרת במיוחד. ב-2006 הקימה חברת הפקות עצמאית בשם “דור הפקות” ומתוך אמונה שתיאטרון יכול לחולל שינוי, העלתה את מחזותיה, העוסקים בעולמן של נשים ובהעצמתן.

פלד הרפז כתבה עד היום 15 מחזות מקוריים שונים וכעת יוצאים שניים מהם לאור: “נישואים וחיות אחרות” ו-“נשים מדברות נשים“. מחזות אלו יוצאים במסגרת הוצאת “אור-עם”, שמוציאה גם את מחזותיהם של סובול, מיטלפונקט, מזי”א ורבים וטובים אחרים.

“נשים מדברות נשים” הוא מחזה שרץ יותר מ-800 פעמים בכל היכלי התרבות בארץ ומספר את סיפורן של ארבע נשים, המגיעות לטיפול פסיכולוגי ומשנות את חייה של הפסיכולוגית המטפלת בהן. כל אישה במחזה, מגיעה מרקע פסיכולוגי וסוציו-אקונומי אחר ומסיבות שונות לטיפול. מירי למשל, הנשואה לגבר עשיר מאוד ואם ל- 4 ילדים,  מגלה כי וויתרה למען בעלה על החיים שלה ועל עצמה. לעומתה, נורית, דמות נוספת במחזה, היא אשת אלכוהוליסט, המגלה כי יש בה כוח לקום ולעזוב אותו, למרות הקשיים המשפחתיים והחברתיים הכרוכים בכך. המחזה מציג את מורכבות הנפש האנושית ומראה את הסיבות לנסיבות חייהן של הדמויות הנשיות ולבחירות שהן עושות במהלך חייהן. המחזה מאפשר לאתר את מקורות הכוח שיש לכל אחת ואחת ומגיש גם אופציות ליצירת שינוי.

המחזה “נישואים וחיות אחרות” הוא קומדיה רומנטית, הנוגעת בהומור, במקומות כואבים, המוצג בימים אלו על במות ברחבי הארץ. המחזה עוסק ביחסים אוניברסאליים בין בני זוג ובוחן את האחריות המשותפת שיש לבני הזוג על מהות הקשר, באמצעות סיפורו של גבר הבוגד באשתו ועף מן מהבית. בלילה בו אימה של הגיבורה מתה, מגיע אותו גבר לנחם אותה ומבקש למצוא דרך חזרה אל ליבה ואל חייו הקודמים, אלא שהגיבורה, שכבר אספה את עצמה מהשברים, פתחה דף חדש ומערכת יחסים חדשה והיא מסוגלת לראשונה לבחון מזווית אחרת את חייה ובחירותיה. 

מחזותיה של פלד הרפז הם מעין “מעבדה לחקר יחסים”, כהגדרתה, המגוללים מערכות יחסים בין בני אדם ובינם לבין עצמם ועם העולם. דרך עיסוקה בנשים, היא נוגעת בנפש האדם ובנושאים פילוסופיים-פסיכולוגיים גם יחד.

מחזותיה מסייעים לקורא ולצופה להתבונן בחיים מזוויות נוספות, להבין את הבחירות שנעשות ולהגיע לתובנות חדשות. התוכן העשיר והעמוק של המחזות שלה מעורר מחשבה, תוך שילובו של הומור שנון בטקסט ורובד קומי כללי.

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר