שיווק ויחסי ציבור

יחסי ציבור אחרי מלחמה
מאת יעל לוטן, מנכ”לית “לוטן תדמיות”

עסקים רבים מכירים מקרוב מצב של האטה במשק,עקב מצב כלכלי או בטחוני רעוע, אשר גורמת מטבעה לחשוב פעמיים על דרכי פעולה כדאיות לחברה. תכניות נרקמות והיד מאוגרפת חזק יותר סביב תקציב החברה, אך עם זאת חשוב לזכור כי במיוחד בתקופת האטה – מוכרחים להמשיך לקדם את העסק ביתר שאת, שכן אחרת גורלו נחרץ ולא לטובה. וכמובן, צריך לעשות זאת באופן חכם, מדויק וחסכוני.

על האנרגיה של בית העסק להיות מתועלת לחזרה בטוחה וחיובית לשגרה. כל פעולה אחרת תהיה לא אפקטיבית ואף תביא לבזבוז זמן יקר.

כל אחד בתחומו מחויב להמשיך לייצר ולשדר עסקים כרגיל, על מנת שלא לשקוע לבור כלכלי עמוק יותר וכדי שבסיום התקופה הקשה, יהיה קל יותר להתרומם ולהתחיל לפצות על ההכנסות הפחותות. יכולת ההישרדות של העסק, טמונה אם כן בפעולות ההישרדותיות והחכמות שמייצר בעליו.

אך איך עושים זאת? אופטימיות, מוטיבציה ואמביציה זה חשוב, אולם ללא כלים מקצועיים ואפקטיביים מרחפת סכנה אמיתית על המשכיותו של העסק.

ראשית, יש לפתוח כמה שיותר קווי תקשורת, זאת בשל החשיבות להמשיך ולעדכן את הסביבה, קהלי היעד והמדיה, במסרים ועדכונים חיוביים, כגון פעילות עסקית או הירתמות למען הקהילה. אנו ב”לוטן תדמיות” מציעים למשל סדרה של מוצרי מבוא, הם מוצרים בסיסיים, המפגישים את הלקוח, בעזרת פעולות חד פעמיות וחזקות, עם התקשורת ועם מובילי דעה בתחומים שונים. ייחודם של  מוצרים אלו הוא בהתאמה ייחודית ומדויקת לצרכי הלקוח ולא פחות חשוב, במחירים נגישים ונוחים. כמו כן, בהתאם לשינויים במפת התקשורת העולמית ולעובדה כי כיום האינטרנט הוא כלי מרכזי ביותר להעברת מידע ומסרים, יש לשים דגש מיוחד על יחסי ציבור במדיה האינטרנטית.

להלן מספר הצעות שמציעים אלטרנטיבות לתכניות יח”צ קצרות וחיוניות:

– כתבה או סדרת כתבות במגזין לוטן לתרבות ואמנות או מגזין לוטן לעסקים ולייף סטייל (לפי תחום העיסוק). מגזיני לוטן באינטרנט מונים כיום מעל 308,000 מנויים ממגוון תחומים ומופצים מידי חודש כבר 7 שנים ברציפות. 

– חבילת פרסום – הכוללת כתבה במגזין לוטן, כרוניקה במגזין, כתיבת/עריכת הודעה לעיתונות כולל מחקר טלפוני, הפצת ההודעה לעיתונות והעלאת תכנים לפייסבוק לוטן.

– חבילת מוצרי מבוא – הכוללת פגישת מחקר וכתיבת החומרים, 2 כתבות רחבות היקף במגזין לוטן, כולל תמונות וקישורים, פתיחת אירוע בפייסבוק לוטן והפצות בתפוצה רחבה למדיה, על פי קטגוריות המתאימות לקהל היעד.

– ובעיקר להתאים לך שרות מדויק בהתאם לצרכים שלך מתוך “סל המוצרים” הרחב שפתחנו במהלך השנים.

לקוחות רבים כבר נהנו מהמוצר המדויק אשר פתח בפניהם קווי תקשורת חדשים: מוזיאון אוצרות החומה שבעכו ביקש להציג את התערוכה חדשה וייחודית “המשחק המלכותי של אור” ובפעולות ממוקדות ומדויקות שנעו בטווח זמן של עד חודש בלבד, התפרסמה כתבה במגזין לוטן לאמנות ותרבות (המונה כיום מעל 253,000 מנויים) ואייטמים בעיתונות הארצית: כלכליסט, עכבר העיר, מגזין בנין ודיור ועוד.

גם האמן גד אולמן, הציג את התערוכה ‘קשרים והקשרים ‘בבית האמנים ובקמפיין המבוא שרכש אשר כולל: הפצת ההודעה לעיתונות למדיה, הפצת ההזמנה לרשימת אנשי הקשר האיכותית של לוטן ופרסום במגזין לוטן לאמנות ותרבות, קיבלה התערוכה חשיפה מדהימה, פרסומים ב”ידיעות אחרונות”, “הארץ” ומבקרים רבים הגיעו לחזות ביצירותיו.

בזמן האטה במשק, חשוב מאוד לשמור על קור רוח וכמובן להמשיך בפעילויות חיוניות הדרושות להעצמת העסק. יחסי ציבור בזמנים כאלו יכולים לסייע לקדם את העסק ולשמור עליו פעיל, חיוני ומוכן לתנופה קדימה בתום המשבר.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר