יחסי ציבור

יחסי ציבור לעסקים קטנים
בישראל פועלים כ-50,000 עסקים קטנים המהווים הגשמת חלום עבור בעליהם. יעל לוטן, מנכ”לית “לוטן תדמיות”, פורשת כאן את חשיבות יחסי הציבור דווקא עבור עסקים אלו, מציעה פתרונות יח”צ שעוצבו במיוחד עבורם ואף פורשת את הצעד השיווקי הראשון והחשוב ביותר לכל בעל עסק

מאת: יעל לוטן, מנכ”לית לוטן תדמיות
צילום באדיבות: nosha

מה עולה בראשכם כשאתם שומעים את הביטוי “יחסי ציבור”? סביר להניח שתגובתכם  כבעלי עסקים קטנים תהיה זהה לחלוטין לזו של בעלי עסקים גדולים יותר. אני פועלת בתחום היח”צ כבר הרבה מאוד שנים, אך עדיין מוצאת את עצמי מופתעת בכל פעם מחדש כשאני שומעת שרוב הלקוחות מפרשים את המושג יח”צ כקשרי עיתונות בלבד, או יותר גרוע, הם מבלבלים בינו לבין פרסום. בכל מקרה, כמעט כולם מניחים בתחילה כי שרותי יחסי ציבור בם אלמנט שיווקי יקר, אשר נועד אך ורק לשירותן של חברות גדולות במשק.

האמת היא, שאף לא אחת מההנחות שפרטתי למעלה נכונות כלל וכלל. אין ספק שיח”צ מתמקד בחלק גדול מהזמן בקשרי עיתונות וקווי תקשורת, אך האמת היא שבעידן הנוכחי, יחסי הציבור כוללים עוד כל כך הרבה מעבר: תוכן וידאו, כיסוי וחשיפה תקשורתית, תוכן סלולארי, כתיבה שיווקית, קופירייטינג, קווי תקשורת, ניוזלטרים ועוד.

אלמנטים אלו, המרכיבים את עולם היח”צ כיום, רלוונטיים וחשובים יותר מתמיד דווקא עבור עסקים קטנים: בעלי חנויות, פרילאנסרים, יזמים, כותבים, יועצים, אומנים ולמעשה כל מי שמנהל עסק קטן ובינוני ואינו מודע לשפע ההזדמנויות הקיימות כיום לקידום עסקיו, מעבר לפרסום המסורתי. זהו בדיוק המקום לציין כי אמנות יחסי הציבור מצריכה ידע רב, מחקר ותכנון – אך לא בהכרח הוצאה כספית גדולה!

על מנת להתחיל בתכנון יחסי הציבור הנכונים עבור העסק שלכם, ראשית כדאי להבין כי כל מטרת היח”צ היא למעשה לתקשר את המסר המדויק והנכון לקהל מטרה מפולח ונכון. לצורך כך, אחד הדברים הראשונים בהם צריך להתחיל הוא לברר מיהו קהל היעד המדויק של העסק. באופן מפתיע, ישנן גם לא מעט חברות גדולות במשק שמפספסות לאתר את קהל המטרה שלה…

קהל היעד או המטרה מוגדר כקבוצת אנשים שהם בעלי עניין בפעילותו של העסק שלך והכוונה היא לאו דווקא לקהל לקוחותיכם המשלמים. קהל היעד שלכם קרוב לוודאי יכלול גם את התקשורת המקומית, הקהילה שסביבכם, הספקים שלכם, העובדים שלכם בעבר ובהווה, המתחרים שלכם ועוד. הדבר החשוב ביותר אולי לזכור בהקשר זה שבכוחו של קהל המטרה שלכם להעביר הלאה מידע חיובי או שלילי עליכם.

לאחר שלב ראשוני וחשוב זה, ניתן ליצור תוכנית יח”צ עבור העסק, כזו שתתקשר את המסרים המתאימים והנכונים ביותר עליכם ועל העסק שלכם ושהם מכוונים במדויק לקהל היעד, אשר יתקל במסרים אלו בכתבות באמצעי המדיה- הישנה והחדשה, בניוזלטרים ייעודיים שתשלחו אליו, בעמודי החברה ברשתות החברתיות שתפתחו ועוד. בשלב זה חשוב גם להציב יעדים מובהקים אליהם אתם שואפים להגיע באמצעות יחסי הציבור, שכן אחרת, איך תדעו אם הצלחתם או לא?

בעקבות ניסיון של למעלה מ-18 כמנכ”לית חברת היח”צ “לוטן תדמיות” , פיתחנו  יחד בחברה שיטת עבודה ייחודית המתאימה מאוד לבעלי עסקים קטנים שתקציבם קטן ומוגבל, אך עדיין רוצים ליהנות מאפשרויות הקידום שיש ליח”צ להציע: שיטת “החנות הוירטואלית”. במסגרת חנות זו נמכרים “מוצרי” יחסי הציבור שלנו וכל בעל עסק יכול להושיט יד ולבחור במוצר המתאים לו.

למשל, אחד המוצרים אותם אנו מספקים לבעלי עסקים קטנים בהצלחה גדולה מזה שנים כולל כתיבה של הודעה לעיתונות, אשר חושפת את העסק לקהל המטרה בצורה המיטבית ביותר והפצתה בין העיתונאים והעורכים השונים, איתם אנו שומרים על קשרים מקצועיים, מוצלחים והדוקים. למוצר זה אפשר כמובן להוסיף עוד מוצרים כמו בניית, עיצוב, כתיבת והפצת ניוזלטרים לקהל הלקוחות של העסק, פגישות יעוץ עסקיות ועוד ועוד.

אחת הסיבות בשלן החלטנו לפעול בשיטת “החנות הוירטואלית” נובעת מכך שאנו מאמינים מאוד בזכותם של עסקים קטנים בישראל לפרוח, מתוך כך שכל עסק שכזה מסמן למעשה הגשמת חלום עבור בעליו. בישראל בלבד ישנם למעלה מ-50,000 עסקים קטנים ואנו מכירים בערך הרב שיש ליחסי ציבור עבורם – כל אחד מהם צריך יח”צ ואף יכול לקבל כלים מתאימים שיאפשרו לו לעשות יח”צ לעצמו, בעלות נמוכה, משתלמת וכדאית.

לפרטים נוספים לחצו כאן>> 

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר