כשתוכן הוידאו ברשת פגש את יחסי הציבור

כשתוכן הוידאו ברשת פגש את יחסי הציבור
מאת: יעל לוטן, מנכ”ל לוטן תדמיות בע”מ

המשפט המוכר “טוב מראה עיניים ממשמע אוזניים” הוא אחד הנכונים והמדוייקים ביותר, כאשר הוא ממחיש לנו עד כמה ויזואליזציה של מידע משמעותית יותר בהעברתו הלאה. משפט זה מקבל משנה תוקף כיום, בעידן הוידאו ברשת.  

בשורת הYouTube למשל, שפרץ לחיינו בסערה לפני מספר שנים, ממשיכה לחדש, להתעצם ולהפתיע עם כמות אינסופית של מסרים ותכנים מצולמים, הצוברים נתוני צפייה בלתי נתפסים כמעט; סרטונים אישיים של פוליטיקאים, ילדים בני 5 שמקליטים עצמם שרים, מעשי שוד שנתפסו במצלמה, כל אלה חושפים בפנינו מגוון עצום של תכנים מרחבי העולם, לרובם לא היינו נחשפים כמעט כלל בעבר.

כך גם בפורטלים הגדולים של YNET ו- MAKO למשל, המקפידים להעלות סרטונים המלווים את הכתבות הגדולות וגם את המדורים הנישתיים יותר.

השפעתו של השימוש בוידאו ניכרת בהחלט גם בתחום יחסי הציבור, המקפיד מטבע הדברים להתעדכן בעקביות אחר החידושים במדיה וגם אנו בלוטן תדמיות, רואים בוידאו חלק בלתי נפרד מתכניות העבודה של לקוחותינו.

לאחרונה, יצרנו שני סרטונים, האחד באנגלית והשני בעברית, בהם אני מסבירה מהם יחסי ציבור בשתי דקות בלבד, מתוך ההבנה כי מסר מדויק אינו צריך הסברים ארוכים המתפרשים על פני שעות בכדי להיות ברור אלא להיפך, בחירת המילים המדויקות ובימוי נכון יהפכו כל סרטון ולו הקצר ביותר, לברור, נגיש ומקצועי.

ברב רובם של האתרים המאפשרים העלאת תכני וידאו, ניתן לבדוק את כמות הצופים בכל סרטון ולקבל את תגובתם הכנה והישירה בדמות טוקבק. נתונים אלו מעניקים לנו את היכולת לבדוק ולהבין האם התכנים שלנו מתאימים לרשת, אהובים, מעניינים ואף משפיעים.

אין זאת כדי לומר כי ההודעות לעיתונות והמאמרים המקצועיים אינם עדיין ממלאים את תפקידם נאמנה, אך יחד עימם, אין ספק שבעל עסק אשר יפיק סרטון קצר וקולע על החברה שלו, אמן שיתעד את הליך עבודתו, עמותה שתצלם יום התנדבות, יוכלו בהחלט להביא אליהם בשורה חדשה, בזכות מסר הכולל דיבור והבעות אשר הופך אותו לאישי ומוחשי יותר.

עם העלייה של סרטונים לאוויר והעלאת קישורים אליו לרשתות החבריות כמו פייסבוק וטוויטר, נחשפים מעגלי החברים, אנשים זרים ובעלי עניין לתכנים ובשונה מאייטם טלוויזיוני, אלו גם נשארים ברשת, כך שהצפייה בהם יכולה להתבצע מכל מקום בעולם ובכל זמן.

שעות ספורות לאחר העלאת הסרטון שלנו על ‘מהם יחסי ציבור’ בשפה העברית לרשת, כבר נרשמו מאות צפיות ולאחר מספר ימים נרשמו אלפים. גם היום, חצי שנה לאחר עלייתו לאוויר, נמצא הסרטון  במקום ראשון ב-YouTube כאשר מחפשים את הביטוי “יחסי ציבור”.

אומדן זה היווה עבורנו אינדיקציה שהצלחנו להעביר הלאה ולהסביר את המונח “יחסי ציבור” באופן יצירתי.

הבאת דברים טובים לידיעת הציבור.

עם הצלחת הסרטון הראשון, העלנו את גרסה נוספת בשפה האנגלית, שכן גם לקהל מחוץ לגבולות הארץ יהיה בוודאי מרתק להבין What is public relations.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר