מפעל הפיס מציג

והזוכה הוא… שמעון אדף
הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2012 הוכרז בטקס חגיגי ביום ראשון האחרון

צילום: אלדד רפאלי

בטקס מרגש ומותח במתחם רידינג 3 שבנמל תל אביב, התקיים ביום ראשון האחרון, ה-17 לפברואר טקס פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2012, במהלכו הוכרז הסופר שמעון אדף כזוכה בפרס היוקרתי לספרות על ספרו “מוקס נוקס” בהוצאת כנרת זב”מ דביר.

אדף היה נרגש מאוד בעקבות זכייתו בפרס היוקרתי והודה למשפחה ולחברים שהיו לצידו לאורך כל הדרך. השופטים נימקו את הבחירה בו כך: “כל חמש היצירות שנבחרו ל”רשימה קצרה” הם ביטוי לעוצמתה, לרגישותה ולריבוי פניה של הספרות העברית הנכתבת היום בארץ. השנה בלט ספרו של שמעון אדף, “מוקס נוקס” על שום מקוריותו המובהקת ולשונו החדשנית. הגיבור מוליך אותנו בהסתעפויות נפשו המורכבת ומשתמש בשפה הלטינית השזורה בעברית בצורה מבריקה כדי להיחלץ מסוגים שונים של דיכוי בהוויה שבה היה נתון”.

במהלך הערב הוענק גם פרס נוסף לסופרת איילת גונדר-גושן, הוא פרס הביכורים על סיפרה “לילה אחד מרקוביץ” בהוצאת חרגול.

כל אחד מהמועמדים הנכלל ב”רשימה הקצרה” והזוכה בקטגורית ספר ביכורים, זכו בפרס כספי בסך 40,000 אלף ₪ במקום 25,000 ₪ כפי שהיה בשנים קודמות ואילו הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2012, קיבלפרס כספיבסך 150 אלף ש”ח. כמו כן, מפעל הפיס יתרגם את הספר הזוכה לערבית וזאת בנוסף לתרגום לשפה זרה עפ”י בחירתו של הסופר הזוכה.

את הערב הנוצץ הנחה השחקן ירון ברובינסקי ובתכנית האמנותית לקחו חלק כנסיית השכל, אנסמבל “העיר הזאת” וגיל חובב בקטע “מתכון לספר מוצלח”.

יו”ר מפעל הפיס, אלוף במי”ל עוזי דיין מסר: “אני מברך את כל משתתפי פרס ספיר לספרות של  מפעל הפיס ובראשם את הזוכה שמעון אדף. הספרות היא סוכנת ההפצה מס’ 1 של התרבות. הפצת 500 עותקים של כ”א מספרי החמישייה הראשונה, המפגשים של הסופרים עם הקהלים המגוונים של החברה ותרגום הספר הזוכה לערבית ולשפה נוספת, עושים את פרס ספיר של מפעל הפיס לאחד מיהלומי הכתר של קידום הספרות הישראלית – היא זוכה ואנחנו מתברכים”.

“פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס הפך עם השנים לפרס המשמעותי בישראל הן מבחינת הפרס הכספי והן מבחינת חשיפת הסופרים המתמודדים בפני הקהל הרחב”, הוסיפה דולין מלניק, מנהלת אגף תרבות.

פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס, נוסד בשנת 2000, במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה. הפרס חולק זו הפעם ה-12 לכותר הטוב ביותר של השנה עפ”י בחירת חבר השופטים, בראשותה של היו”ר, פרופ’ גבריאלה שלו, לשעבר שגרירת ישראל באו”ם וכיום נשיאת המועצה האקדמית העליונה ודיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו. “פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס נועד לעודד את תרבות הקריאה ואת ספרות המקור” כך לפי פרופ’ שלו, “לפי התרשמותי, הספרים שהוגשו לשיפוט השנה – ובוודאי הספרים שנבחרו – הם אכן מן המיטב שבספרות העברית החדשה והצעירה”.

שמות השופטים: פרופ’ גבריאלה שלו – יו”ר, גברת ציפי גון גרוס, גב’ בלהה בן אליהו, ד”ר מיכל בן-חורין, מר’ מאור זגורי, פרופ’ יהודה פרידלנדר וד”ר רחל אלבק-גדרון.

חזרה לחדשות ועדכונים