פסל מחפש בית

“קורות חיים” – אורנה אורן יזרעאלי 

החודש נפתחה תערוכה חדשה ומרתקת בגלריה של המרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה, בשם “מה שכרוך”. התערוכה מציגה לראווה מיצב של האמנית אורנה אורן יזרעאלי, הכולל אובייקטים המפוזרים בחלל, בין ריהוט לפיסול, העשויים שכבות דחוסות של ספרים, מסמכים, כריכות, בדים, ערימות נייר, חלקי ריהוט, עצים ישנים ופריטים נוספים שנפלטו מהחיים, אותם אספה האמנית במשך תקופה ארוכה.

כחלק מהמיצב ניצב גם פסל אחד מרשים במיוחד, בשם “קורות חיים”, המתנשא לגובה של250 ס”מ. החומרים מהם עשוי הפסל טעונים בהיסטוריה ובעבר והוא מדמה מעין ספריה או ארכיון.

אוצרת התערוכה, ענת גטניו מעידה כי “העיסוק בספרים וספריות הולך אחורה בזמן אל דמות סבה של האמנית, נחמן תמיר, דמות פוליטית ואיש התנועה הקיבוצית, עיתונאי בעיתון ‘דבר’, סופר ועורך ביוגרפיות, ‘תרבותניק’ בקיבוצו. המפגש עם הספר ועם הנייר כחומר, וריח בית הדפוס בערמות הנייר, נספגו בה עוד בביתו כילדה”.

“…מאז החלה את דרכה כיוצרת, הייתה לאורן יזרעאלי חולשה למילה הכתובה ולספר כאובייקט. היא עבדה בתוך ספרים ישנים ויצרה ספרי אמן, למדה כריכת ספרים אמנותית והמשיכה לאסוף ספרים ואנציקלופדיות מערמות עזובות של ספרים שהושלכו לבלי צורך. היא רואה את עצמה כ”משמרת תרבות”, ונדמה כי היא מנסה לדחוס כמה שניתן ממנה אל תוך המבנים ההדוקים, באופן המאזכר כמעט פעולת חניטה אשר מנסה לאפשר לחלוף קיום נצחי. באובייקטים שהיא יוצרת, אין אוויר ואין מקום להכניס בהם דבר עוד. הכל כרוך זה בזה. אין חלל פנוי, אין שטח ריק. הדחיסה ההרמטית אינה מאפשרת לחומרים להתפרק או להתפזר, להיעלם, או ללכת שוב לאיבוד”, מספרת גטניו.


אורנה אורן יזרעאלי, החלה את לימודי העיצוב והאמנות שלה באקדמיה לאמנות ועיצוב – “בצלאל” וב”מדרשה לאמנות” ולאחר הפסקה ארוכה בה ניהלה אכסניות נוער במקומות שונים ברחבי הארץ, חזרה ולמדה עיצוב אופנה במרכז האקדמי ויצו חיפה. היא הפעילה במשך מספר שנים את הגלריה לאמנות במכמנים – מקום מגוריה ועוסקת עד היום בעיצוב תערוכות אמנות במלון “ארט גלרי” בחיפה. אורן יזרעאלי אף עוסקת בהוראת אמנות במרכזי מדע ודעת לילדים מחוננים ומצטיינים, לצד הצגת עבודותיה בתערוכות יחיד והשתתפות בתערוכות קבוצתיות רבות.

כעת, מציעה האמנית את הפסל “קורות חיים” למכירה, מתוך רצון לראות אותו מוצג דרך קבע בחלל של מבנה הייטק או ארגון כלשהו ו”מחמם” את הקדמה והטכנולוגיה, עם שכבות העבר והתרבות שהוא נושא עימו.

מידות הפסל: גובה :250 ס”מ, רוחב:200 ס”מ, עומק:40 ס”מ.

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר