אסטרטגיה שיווקית

אין כמו הפעם הראשונה

מאת: אורלי אייזיק, יועצת שיווק ואסטרטגיה
דימוי באדיבות: katerha

שנה חדשה בפתח, איומים חדשים והזדמנויות חדשות. נפרדים מהקשיים שהיו ומקדמים את פני האתגרים לעתיד לבוא.
כולנו אוהבים דברים חדשים: חלקנו מקדמים אותם במורא וחלקנו באהבה. הם מסעירים, מרגשים ומפחידים בעת ובעונה אחת. התחלות של מיזמים,פיתוחים והשקות תחומים חדשים הם כמעט תמיד צעידה בטוחה בדרך לאי -הוודאות.

בתחילת הדרך, איש אינו יכול מראש להבטיח מאום, מלבד השקעה של מיטב המאמצים. כאדם פרקטי מטבעי, אני נוטה להעדיף דיוק על עמימות והגדרות על תיאורים ובכל זאת אני נעזרת ביעדים כמותיים ואיכותיים באופן משולב.

כמו בכל תוכנית, במהלך הדרך להשגת יעדים ישנן נקודות ציון בהן ניתן לעדכן, לשנות ולחפש מקורות נוספים להצלחה. לפעמים מה שחשוב באמת היא הדרך, נקודת הזינוק, היציאה למסע, הנכונות והמחויבות לעשות את המיטב למען מה שאנו מאמינים בו, מה שבנפשנו ומה שחלמנו לעשות.

על כל הצלחה ניתן להסתכל מכמה זוויות, וזה בעצם העניין. אז למה אומרים שאין כמו הפעם הראשונה, הרושם הראשון הוא הקובע ועוד? היכולת לראות את הדברים כל פעם כאילו נתקלנו בהם לראשונה, שופכת אור חדש ומרענן על כל צורך ומשימה. החיפוש אחר הגילוי, אחר המוצר או השירות המרגש, אחר הקהל הרלוונטי, התמחור המתאים, הקידום היצירתי והפיתוח המבריק, הם הבסיס לקבלת תחושת הפעם הראשונה שוב ושוב.

עם יד על הלב, אחרי מספר עשורים של שנות עבודה ולקוחות ומיזמים למכביר, הייתם נוטים לחשוב שהעיקרון הופנם, המסר הובן ושאין הרבה חדש תחת השמש. אך לא כך הדבר. גיליתי שהיכולת שלי לאתגר את עצמי בכל פעם מחדש עם כל מוצר, שירות, לקוח ופעילות היא שמדרבנת אותי בכל פעם לסמן מטרות רחוקות יותר ויותר.

ולמי שחיכה בסבלנות עד פה, להלן מקבץ עצות יישומיות להתחלה חדשה:

צאו מנקודת הנחה ששום דבר אינו זהה או דומה למשנהו – לא אתם, לא הלקוחות, לא הפרויקטים וכמובן לא השוק, המתחרים והעולם כולו. כולנו דוהרים קדימה בקצב מסחרר, מי כיזם ומי כנגרר. נסו אפילו להתייחס לאותו הנושא בכל פעם באופן אחר וסביר שתשפרו כל הזמן את יכולתכם להשיג מטרות חדשות. חפשו את מה שהשתנה בפנים ובחוץ והישארו דרוכים תמיד.

קדמו שינויים בברכה – בין אם בחרתם בהם ובין אם הם נכפו עליכם. מכל מצב ניתן להפיק את המיטב וכבר נאמר לא פעם ש”הכורח הוא אבי ההמצאה”. צאו מאזור הנוחות שלכם וקחו בחשבון שהשינוי הוא הדבר היחיד הקבוע. אני נוהגת להכניס ולהוציא גורמים שונים מהמשוואה רק לשם האימון המנטלי, על מנת לקבל עוד ועוד אפשרויות שלא עלו בבחינה הראשונית. התנסו בדברים חדשים כל הזמן.

– התייחסו למתח כאל דבר חיובי – בכל התחלה חדשה קיים מתח והוא האימון האפקטיבי ביותר לשריר הגמישות המחשבתית. חשוב לנסות ולצאת מתפיסות קיימות, ולו רק על מנת לבחון אותן מחדש. המציאו קונספטים חדשים, והרחיבו את טווח החשיבה. ייצרו לעצמכם בעיות שטרם צצו. אחרת, כטיבן של בעיות, הן יצוצו בדיוק בזמן הכי פחות נוח לטפל בהן.

לימדו להיעזר באחרים ולעזור לאחרים – הכירו תודה לכל מי שתמך בכם, נתן עצה טובה, חיזק כשהיה צריך, ניער כשהיה נחוץ. זכרו שגם בזכות מי שהאמין בכם הצלחתם. תרמו גם אתם מיכולותיכם למי שזקוק להן, גם עבור אחרים וגם עבורכם, לשם חיזוק הביטחון שלכם בעצמכם. בכלל, אמצו הדדיות כדפוס פעולה.

– שנו עולם מונחים – הפחד משתק, והאתגר מקדם. שנו את השפה בה אתם משתמשים לפתרון הבעיות/הזדמנויות ותנו לה להוביל אתכם בדרך לתוצאה המיוחלת. הפחד מציף ואינו מאפשר להוציא את המיטב משום בחינה. קחו אוויר, גייסו עזרה, בנו תהליך שיביא אתכם לפתרון וכבר פרצתם את מעגל הפחד. זוכרים שמשקיעים חשים בנוח יותר להשקיע ביזם שנכשל בעבר מאשר עם זה שלא ניסה?

– תנו לעצמכם קרדיט והעזו לחלום – במקום להיות עסוקים בביקורתיות מסרסת, בחנו את הנסיבות לאור היעדים והתוצאות, אבל גם במרחק של זמן. כך תוכלו לראות את התמונה הרחבה יותר ולקבל פרופורציות. אל תפחדו מכישלון – במקרה הגרוע ביותר הוא יוביל אתכם מחוזקים יותר להתמודדות עם האתגר הבא.

– פתחו את כישוריכם וחזקו את חולשותיכם –  למדו מכל מי ומה שתפגשו והרבה. התייחסו לכל מפגש כאל הזדמנות להיפתח לעולמות חדשים ומסקרנים. חכם הוא זה שיודע שאינו יודע. השאירו את ערוץ הלמידה מתוך ענווה פתוח תמיד. לכל אחד יש מה ללמוד – וכל אחד יכול ללמד.

– המשיכו לאהוב את מה שאתם עושים ו/או עשו את מה שאתם אוהבים – והעיקר, עבדו וחשבו עם כל הלב, השכל והנשמה. אין דרך אחרת לפרוץ גבולות ולהשקיע, אלא באהבה ולא מתוך תחושת קורבנות או ויתורים גדולים. נכון שכל עשייה מצריכה מאמץ שלעתים מתחשק להימנע ממנו, אך הוא יתגמל גם בטווח הקצר, אם ייעשה מתוך אהבה.

והעיקר – המשיכו לחלום, להגשים ולהתקדם.

תכלה שנה וקשייה, תחל שנה ואתגריה!

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר