אסטרטגיה שיווקית

מחשבת מסלול מחדש
על אפליקציית Waze כמשל, תרחישים משתנים, מציאות בלתי צפויה והדרך הטובה ביותר להגיע ליעד העסקי שלכם

מאת: אורלי אייזיק, יועצת שיווק ואסטרטגיה
דימוי באדיבות: oniitamo

ההתעניינות הגלובלית באפליקציית הניווט Waze מעוררת בכולנו גאווה לאומית. מי שראה אותי מנסה להגיע לכל מקום שהוא בלעדיה, מבין עד כמה גדולה הבשורה אותה היא נושאת…

מתוך שלל ההנחיות שהיא מחלקת, רובן אגב די מעצבנות, המלים האהובות עלי ביותר הן “מחשבת מסלול מחדש”. כשאני שומעת מלים אלו, אני מתפעמת ממספר דברים, בכל פעם מחדש:

ראשית, היכולת להודות בבלבול ובדיס-אוריינטציה, גם אם זמנית. שנית, הזמן, הקצר אך החשוב, שהיא לוקחת לעצמה על מנת לאסוף נתונים ולהיערך אחרת מהמסלול שתוכנן. שלישית, היכולת שלה להציע הצעה נוספת (ועוד הצעות ככל שאטעה בדרך) על פני המסלול המקורי.

מעניין עוד יותר להתבונן על אפליקצייתWaze  כמשל, כמובן, לעבודת הייעוץ: לא מספיק נכתב על הקשר שבין הלקוח ליועץ. אחד הדברים החשובים, מעבר לקשר של אמון, הוא היכולת של היועצת (נכון גם בלשון זכר) לאתגר, לשרטט סיטואציות חריגות, לעתים מעצבנות ולרוב לא קלות, על מנת להרחיב את מגוון התסריטים איתם עלול העסק להתמודד.  

נכון שהמציאות עצמה עושה עבודה לא רעה בכלל ומגישה לנו תרחישים משתנים באופן תדיר. אבל האימון המשותף של השריר במוח לחישוב מסלולים מחדש, חיוני מעין כמותו.

עם הזמן, נוטים עסקים להאמין שהם מכירים היטב את המוצרים והשירותים שלהם, של המתחרים, את תנאי השוק הקבועים והמשתנים, את הרגולציות השונות ואת רוב הסעיפים האפשריים הנוגעים לתחום שלהם.

בחלוף הזמן, נוכחים רובנו לראות שהמציאות אכן עולה על כל דמיון. השינויים אינם בשוליים – הם העיקר. המציאות אינה קבועה, אפילו בחלקה, ואילו השינוי הבלתי צפוי הוא הדבר היחיד הקבוע.

מכאן ניתן להסיק ששריר הגמישות, הן המחשבתית והן הארגונית צריך להיות המפותח ביותר אצל המנהלים.

חברות מתמזגות בארץ ובעולם, מותגים מתכנסים או מתרחבים לכיוונים בלתי צפויים. ליבת העסק הופכת בלתי רלוונטית, מתחרים צצים ונעלמים, טכנולוגיות מתפתחות ונקברות, מחירים יורדים, רווחיות נשחקת, עובדים נקלטים ונפלטים, לקוחות מגלים צרכים חדשים או סגנונות חיים אחרים ועוד ועוד.

והחברה, גם בימים שעל מי מנוחות וגם בהפלגות סוערות לכיוון אופק בלתי ידוע, צריכה לסמוך על יכולתה להניח הנחות, לנתח נתונים, לקחת החלטות ובעיקר להישאר עם ראש פתוח לשינויים.

השינויים מצידם, מגיעים ברגע הכי פחות צפוי, בתכיפות משתנה אך תדירה ובניגוד למה שהתרגלנו לחשוב, לא כולם לטובה…מה שאנו זוכרים כטוב, בדרך כלל, הוא היכולת שלנו להתאושש במהירות יחסית מהשינוי ולהגיב אליו בצורה שקולה ומתאימה. בטרם נחוש בהקלה גדולה ונרצה לטפוח לעצמנו על השכם, יתקדרו העננים לקראת הסופה הבאה.

אם נהפוך את ההרגל “לחשב מסלול מחדש” גם ברגעים שאינם מחייבים זאת, נתרום במשהו ליכולתנו להתמודד בעתיד.

ומשהו פרקטי – צאו מהשבלונה של הלו”ז המוכר. לא רק תכנון לשנה הבאה ברבעון האחרון של שנה זו. לא רק ישיבות במועדים קבועים על תוצאות שהיו. תיזמו מפגשים, אפילו ספונטניים, והקדישו אותם לתסריטים שטרם עלו, פתרו בעיות שטרם נתקלתם בהן, המציאו אסטרטגיות פעולה לאתגרים “דמיוניים” ובמלים אחרות – התאמנו.

ותמיד תמיד זכרו – המציאות אמנם עולה על כל דמיון, אבל תמיד תהיה לנו האפשרות לחשב מסלול מחדש…

הגעת ליעד!

למידע נוסף לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר