מוסיקה

ממעמקים לשאר העולם
צילום: בוריס וורביוב

אריה יאס, זמרי “דיוקן של ציפור” והצייר היושב לצידם, דקות לפני צילום התכנית


בימים אלו ממש, התבשר אריה יאס, מנהל קול המוסיקה, שאיגוד השידור האירופי החליט על שידור חי ל-70 מדינות ברחבי העולם של תכניתו “ממעמקים. דה פרופונדיס”, בתחילת פברואר.

התכנית, שתשודר מאולמות האבירים בעכו, תארך כשעתיים ותזכה למיליוני צופים ומאזינים באותו ערב, במסגרת סידרה בת ארבעה קונצרטים בשם “מוסיקה ורוחניות”. המדינות האחרות שיזכו לשדר במסגרת יוקרתית זו הן אנגליה [ה-BBC] גרמניה ואסטוניה. מדובר בהישג בינלאומי חשוב לרשות השידור ולאריה יאס.


 לורן שחאדה

“ממעמקים. דה פרופונדיס”, היא תכנית ישראלית מקורית, ראשונה מסוגה בעולם בתחום המוסיקה, העוסקת בתהליך ובמעשה היצירה ומשלבת אמנות פלסטית עם מוסיקה איכותית: הן מוסיקה מקורית של יוצרים ישראלים והן מוסיקת עולם ופיוטים ומוסיקה קלאסית בלבוש צעיר. בכל תכנית משתתפים צייר או ציירת המציירים את המוסיקאים או את המוסיקה וכך זוכים הצופים לראות בעת ובעונה אחת את הידיים המנגנות אל מול הידיים המציירות – יוצרי מוסיקה מול יוצרי הציור.

התוכנית “ממעמקים” מדגישה לא רק את שיתוף הפעולה בין הציור למוסיקה אלא גם את זה שבין הרדיו והטלוויזיה, שכן אין המדובר בקונצרט או מופע מוסיקלי המצולם לטלוויזיה, אלא תכנית שהיא במהותה ואופייה רדיוויזיה. מושג חדש זה, אותו המציא אריה יאס, מנהל “קול המוסיקה” שגם יזם ומנחה את התכנית מתייחס לשילוב של הנראה והנשמע, של הקולות ושל המוסיקה, אשר יחד מעניקים לתכנית את אופייה המקורי והייחודי.

התכניות הקרובות, המשודרות בכל יום שבת בשעה 13:00 בערוץ 1, מוקדשות לזמרי מופע הקברט המעולה “דיוקן של ציפור”, משירי ז’ק פרוור, מופע אותו ביים דורי אנגל, עם גיל אלון, נדב נייטס ונתלי פיינשטין. על הפסנתר מופקדת מיכל סולומון. לצד שירי פרוור, ישנם גם מספר משירי ז’ק ברל, שהרי בלי ברל, אי אפשר. במיוחד כשעוסקים בשירה צרפתית.

תומר הדדי 


גם אצל פרוור וגם אצל ברל, משלבים השירים אמירה חברתית נוקבת ומשמעותית עם הומור אירוני ועוקצני: נגן תיבת הנגינה, המשסף גרונות של אנשים משועממים באותה וירטואוזיות שבה הוא מנגן; התלמיד העצלן הבורח אל מחוזות הדמיון ;השיר המרגש על הילדון העבריין שברח וכל העולם בעקבותיו ;השיר הנודע על ברברה ;והשיר על שני השבלולים שהולכים ללוויה של עלה שנבל בסתיו, אבל מאחרים את המועד ומגיעים באביב, כשהעצים שוב מלבלבים בעלים חדשים.. [בשבת ה- 25.5.13 בערוץ 1]

בשבתות הבאות, יתארחו בתכנית המלחין והפסנתרן, זוכה פרס אקו”ם למלחין המבטיח של השנה, תומר הדדי והזמרת לורן שחאדה. אמנים החוזרים למסורת ממנה צמחו, לשורשים, למקורות. כך לורן שחאדה, השרה מזמורי תהילים בערבית, וכך תומר אדדי והאנסמבל שלו, ניצן קנאטי ולאה גדייב בכינורות, אודי ברנר בויולה וג’קלין פיי בצ’לו. אמנים שמעצבים קנקן חדש למסורות ישנות.

השופטים שהעניקו לתומר הדדי את פרס אקו”ם למלחין המבטיח של השנה, נימקו את החלטתם ביכולתו לחבר בין דורות וסוגים שונים של מוסיקה, שאינה מובנת מאליה. בעידן הטכנולוגי והדיגיטלי, אמרו השופטים, מצליח תומר הדדי להביא לחנים יפיפיים וקליטים מאד, מבלי לאבד גרם של איכות ולחבר את הישראליות האהובה, הישנה והמעט אבודה עם דור האייפון והאייפד. העושר המוסיקלי והעולם הנפרס בפני המאזין, יוצרים מעבר לעונג השמיעה גם חוויה מזככת ומעוררת תקווה.

אריה יאס וזמרי “דיוקן של ציפור”

כדאי לראות ולשמוע אותם מנגנים את כל הפיוטים שכולנו מכירים,  מ”מלאכי השרת” ועד “ידיד נפש” ו”אל נורא עלילה”, כדי להבין איזו חוויה מענגת ומעוררת תקווה יש במוסיקה השורשית הזאת וכמה הפכה להיות למוסיקה קלאסית המנקדת ומזככת את חיינו. [ בשבת 1.6.13 ושבת 8.6.13 בשעה 13:00 בערוץ 1]

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר