תיירות

תיירות מתוחכמת: מסע יוצר לחו”ל
טרנד חדש מסתמן בענף התיירות והוא מיועד דווקא לישראלים אשר ביקרו כבר בעבר במטרופולינים מרכזיים בעולם ומעוניינים לשוב אליהן ולחוות אותן אחרת. את המגמה מוביל אבי וינוגרד, יוזם טיולי “מסע יוצר” לברלין וללונדון, המציעים חיבור מפתיע בין אגפי התרבות העכשווית, אתרים שאינם מופיעים על מפת התיירות המוכרת, שוליים ומרכז – במבט טרנדי קרוב על  יצירה ויצירתיות

שילוב של דו מימד ותלת מימד באמנות רחוב מיטה ברלין 

כל אחד יכול היום להזמין בעצמו באינטרנט טיסות ומלון, לרכוש כרטיסים להופעות בחו”ל ו”לתפור” לעצמו חופשה המותאמת בדיוק לצרכיו. כשהכל הופך להיות נגיש וקרוב יותר, הכל פתוח ואפילו הטיולים המאורגנים נעשים דומים זה לזה. בדיוק בשל כך, מתפתח בימים אלו טרנד חדש בענף התיירות והוא מתוחכם, מקצועי יותר ומציע מוצרים ייחודיים שאין לאף אחד אחר.

הטרנד החדש, המכונה “מסע יוצר”, מתאים למי שטס לחו”ל יותר מפעם בשנה, מכיר מצויין את לונדון וביקר בברלין עוד לפני שהפכה ליעד מועדף על הישראלים. מי שנוסע במסגרת “מסע יוצר” יזכה לבלות חמישה ימים בברלין או בלונדון, אשר יפגישו אותו עם אגפי התרבות העכשווית וודאי ירגשו אותו מחדש, דווקא כתייר מנוסה שכבר ראה הכל.


אמנות רחוב של ROA בקרוייצברג בברלין

אבי וינוגרד, שפיתח את “מסע יוצר” ואף מוביל אותו, הוא איש אקדמיה, תקשורת המונים ואמן יוצר ומומחה למיתוג ולפיתוח תהליכי חשיבה יצירתית. כמי שלמד תקשורת חזותית, עיצוב מוצר וסביבה בבצלאל ותקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים, הוא משלב גישות רב תחומיות בפיענוח תרבות באופן מרתק ונגיש. וינוגרד משמש גם כראש המסלול לתקשורת חזותית ב”חשיפה”, האוניברסיטה הפתוחה, מרצה לתקשורת המונים ולקריאייטיב במוסדות אקדמיים מובילים ויועץ לגופים גדולים ולמשרדי ממשלה בנושאי מיתוג, אסטרטגיה וחשיבה יצירתית.

בהתאם, יצר וינוגרד את “מסע יוצר” מתוך כוונה לחשוף את המשתתף במסע למרכיביה הסמויים של היצירתיות, בכל תחומי החיים, מתוך מבט רוחב מפתיע של הקשרים חדשים.

המסלול של “מסע יוצר” לא יכלול את רחוב אוקספורד בלונדון או קודאם בברלין, כמו גם הטאואר, הביג-בן, או סיור לפוטסדאם הסמוכה לברלין, מתוך הבנה כי התייר הישראלי המנוסה, שערים אלו אינן זרות לו, מחפש היום לגלות את החדש, את השונה, את האחר. את מה שאינו מופיע במדריך הטיולים שרכש בסטימצקי.

קניינית מקומית בהפסקת קניות קצרה בברלין

המסע כולל חיבורים מרתקים בין אמנות אוונגרדית חצופה בגלריות, גרפיטי ואמנות רחוב, עיצוב שימושי, אופנה יחודית וארכיטקטורה פורצת גבולות, שווקים אתניים, גרפיטי, אמנות רחוב, מוסיקה וטעמים מכל העולם וכמובן, ביקור באתרים שאינם נמצאים ברשימת ההמלצות המוכרת. כל אלה יוצרים ביחד חוויה אחרת  לחלוטין שמתאימה בדיוק לתייר המתוחכם.

לונדון וברלין עוברות בשנים האחרונות שינויים ראדיקליים, המפירים את כל האיזון המוכר של המרחב העירוני. מרכזי הערים השבעים  נודדים לשוליים ומתרוקנים מתוכן והכל קורה בתהליך מואץ ודינמי הקורא תיגר על המוכר והידוע. בשתי ערים אלו, הופכות שכונות זנוחות ואפרוריות למרכזים תוססים ואוונגרדיים של יצירה עדכנית, אמנות, אופנה ובילוי.


פרט מתוך המתחם הפוסט מודרניסטי של אלדו ריזו בברלין

המסע המתקיים בקבוצות קטנות ואיכותיות, מזמן היכרות מסקרנת עם ביטויי תרבות תוססים המתגבשים עכשיו בשולי העיר ובאתרים שצמחו אך לאחרונה. חלק ניכר ממסלולי הסיורים אינו מופיע על מפת התיירות הקלאסית ובשל כך מרתק פי כמה לגלות את הלב הפועם של היצירה העכשווית במתחמי ארכיטקטורה חדשניים, כמו גם בהאנגרים ובמפעלים נטושים מלאי השראה.
וינוגרד מתאר זאת כך: “על קירות מתפוררים, נפגוש עבודות של טובי היוצרים בעולם, נזהה אותם בתצוגות בגלריות נחשבות ונבין כיצד מחאה ושוליים נעים למרכז והופכים לקונצנזוס בורגני”.

“מסע יוצר” מתאים כאמור למי שביקר בערים אלה לא פעם, לצד לשוחרי תרבות הרוצים לרכוש כלים שימושיים להבנת עולם האמנות בן-זמננו, לפתח כושר ביטוי אישי וחשיבה אמצאתית בחיי היומיום וכמובן להתפעל מברלין או מלונדון באופן חדש ומפתיע. לא נדרשים ידע, הכשרה מוקדמת או התנסות עבר בתחום יצירתי כלשהו.


עבודת אדמה ענקית של תרזה מורק בחצר פנימית במיטה בברלין

*המסעות הבאים ייערכו בסוף חודש אוגוסט

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

לעמוד הפייסבוק של “מסע יוצר” לחצו כאן>> 

חזרה לחדשות ועדכונים