תערוכת ציור

מרחב מעבר 1#
נהוג לחשוב כי אנו תופשים רק שלושה מימדים, אולם בתערוכה “מרחב מעבר 1#” בוחרת האמנית דפנה מוריה לבחון דווקא את המימד הרביעי

בראשית המודרניזם עסקו אמנים שונים בנושא המימד הרביעי, אולם בדרך כלל הוא הוגדר בפשטות כמימד הזמן. המדע, הוא זה אשר חולל מהפכה עצומה בתפישת המרחב הסובב אותנו וכיום טוענים מדענים כי ככל הנראה קיימים יותר מעשרה מימדים מרחביים, שמתוכם אנו מסוגלים לתפוש רק שלושה. בתהליך יצירתה של דפנה מוריה, נכנסה האמנית לתחום הביניים שבין דמיון למציאות ובין המודע ללא מודע, עיסקו אשר הוביל לסדרה של ציורים פיגורטיביים המצטרפים לרצף רפטטיבי של כשישים עבודות, המתארות התרחשות יומיומית דינמית ומשתנה, לאורך זמן במרחב נתון ובפורמט קבוע.

מוריה בחרה בלוקיישן של רחוב הכולל תנועה רבה, אותו צילמה בסדרות של מקצבים קבועים, אחת למספר דקות. לעיתים מכווצות העבודות לתמונה אחת הכוללת מספר אירועים שהתרחשו בזמנים שונים, בניסיון לצרף זה לזה מספר זמנים ולעשות את הבלתי אפשרי – להציץ למימד הרביעי. ההתבוננות המעמיקה בהתרחשות היומיומית הפשוטה, עם המגבלה של מרחב נתון ופורמט קבוע, היא שמאפשרת למוריה לגעת במימד הזמן החמקמק, הנושק גם למימד של מרחב גבוה יותר.

דפנה מוריה היא מרצה בכירה בתחום הטיפול באמנות ומאמינה כי בכוחה של האמנות ליצור חיבור בין המודע ללא מודע. לשם כך, היא משייטת עם מטופלים וסטודנטים במעמקי התודעה, תוך חתירה אל מעמקי הנפש והחוויה. ביצירתה היא בוחנת את הכוח הבלתי מילולי של היצירה, ומעודדת את הצופה להישאר במישור המטפורי, מבלי לתרגם את הדימוי למילים. 

 

אוצרת : דניאלה טלמור

פתיחה: יום ראשון, 2 בספטמבר 2012

נעילה: יום שלישי, 8 באוקטובר 2012

שיח גלריה: יום שלישי, 11 בספטמבר בשעה 19:00

  “הגלריה החדשה” בית אבא חושי, א.ה.סילבר 71, נווה שאנן, חיפה

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר