שירה

זמן, חמדה וערפל – ספר שירה שלישי לדליה יאירי

בימים אלו יוצא לאור ספר שיריה השלישי של דליה יאירי, בעקבות הצלחת שני ספריה הקודמים. את ספר שיריה הראשון ”בואו ימים מפוייסים” פרסמה יאירי לאחר פרישתה מרשות השידור, שכן עד אז בחרה שלא לחשוף את עולמה הפנימי בשל היותה בחזית האקטואליה, כמגישה ועורכת של תכנית יומית. הספר הפך עד מהרה לרב מכר ושירים רבים מתוכו הפכו לחלק מטקסי יום הזיכרון, חגים וטקסים נוספים והם גם נלמדים בבתי ספר וקורסים אקדמיים.

בעקבות הצלחתו של ספרה הראשון, שכלל שירים שנכתבו במשך תקופה ארוכה ונשמרו

במגירה, הוציאה יאירי את ספרה השני ”תזמורת בגוף יחיד”, שזכה גם הוא להצלחה. ספר זה כלל הפעם בעיקר שירים חדשים, אך כלל גם כמה שירים שנכתבו לפני שנים.

ספרה הנוכחי, “זמן, חמדה וערפל” מכיל אך ורק שירים חדשים, שנכתבו במהלך השנתיים

האחרונות, לאחר צאתו לאור של הספר השני.

שמו של הספר כשמו של אחד השירים והוא לקוח ממיתוס כנעני עתיק על בריאת העולם.

דליה יאירי מחפשת במיתוסים שונים על בריאת העולם את היסודות  מהם, על פי עמים שונים, נברא העולם. אם האור בסיפור המקראי נוצר במילה, הרי שבסיפור הכנעני הפחות ידוע לציבור בארץ ובעולם, היסודות בוראי העולם הם דווקא הזמן, החמדה- התשוקה והערפל-אי הבהירות.

הספר ככלל עוסק במילים, בתהליך הכתיבה, בזמן על היבטיו, ובאבדן והשירה עבור יאירי  מהווה כלי ביטוי אישי מאד, הנובע מצורך פנימי עמוק. השירה היא המאפשרת לה לעסוק ביומיום הגשמי ובמופשט, במקביל, קור תהליכי יצירה ולבטא עצב גדול, אושר או זיכרונות.

בעוד שכשדרית קול-ישראל עסקה יאירי בשוטף, בדיווח ובניתוח רציונאלי, כיום כמשוררת היא חשה חופשייה לבטא את כל מגוון מחשבותיה ורגשותיה.


“זמן, 
חמדה וערפל’

הוצאת ”כרמל”

עריכה: של דוד וינפלד.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר