מגזין לוטן לתרבות ואמנות, יולי 2012, זווית נשית

ברוך שעשני אישה 
שישים צלמות, מאה פורטרטים נשיים ומסר אחד: אנחנו כאן. תערוכת הקיץ של תיאטרון ירושלים נפתחת בקרוב

מאה פורטרטים נשיים שצולמו על ידי קהילת ‘נשים מצלמות’, מהווים תשובה אמנותית לסוגיית הדרת הנשים שהטרידה מנוחת רבים בציבור הישראלי. הפורטרטים, המוצגים בתערוכה חדשה בשם “ברוך שעשני אישה” מעבירים כולם את המסר: אנחנו כאן. אנחנו אמיתיות. אנחנו קיימות.

הצילומים המוצגים חוצים גבולות של גיל, רקע לאומי והשתייכות חברתית או דתית ומנסים לגעת בנוכחות נשית אותנטית כפי שזו מתקיימת כאן בישראל 2012. העבודות מכילות מנעד רחב של סיטואציות פנימיות וחיצוניות, מצבי רוח, רגעים קשים לצד רגעי התעלות ומופנמות אל מול מוחצנות והומור. בין לבין, משולבים גם טקסטים הגותיים אותם כתבו הצלמות, כהד למסען הנפשי והאמנותי.

“הצילום עבורי הוא דרך נוספת לביטוי אהבתי לאנשים. יחסים הם נשמת חיי, הם המשקפת שדרכה אני מתבוננת בחיים ובאנשים בתוכם” ענת דיציאן, נשים מצלמות

על “נשים מצלמות”
לפני כ-5 שנים הקימו הצלמות ליאור מן וחדוה שפרעם בית ספר קטן לצילום בשם ‘נשים מצלמות’. בית הספר שם לעצמו יעד לתת לנשים מרחב לביטוי אישי והגשמה יצירתית,, בו הן תוכלנה לגלות את קולן הייחודי כנשים וכאמניות.

הלימודים ב’נשים מצלמות’ אינם שגרתיים בנוף של לימודי הצילום. המצלמה נתפסת ככלי ללימוד הנפש והתכנים הטכניים והתיאורטיים מועברים בד בבד עם תרגולים חוויתיים מעולם המודעות ועבודת גוף-נפש. האחווה הנשית והסביבה והאינטימית תומכת בתהליכים של כל אחת מהתלמידות ומאפשרת להן להעז ולפרוץ מחסומים בלתי נראים של חוסר בטחון ואמון עצמי.

שפרעם ומן מאמינות שלנשים יש תפקיד ייחודי במרקם החברתי-תרבותי ושיש לעודד אותן לידיעה עצמית, להכרה בכוחותיהן וביכולותיהן. המצלמה מתפקדת ככלי להעצמת רגישותן לעצמן כמו גם לסביבתן. הן קשרו את חזון ביה”ס בעשייה חברתית, מתוך ההבנה שעין אוהבת ומבט רגיש יכולים להשפיע על המציאות ולשנותה. ביחד עם תלמידות ביה”ס הן יזמו פרויקט של קירוב יהודי וערבי, עבודה עם נוער פגוע נפש בפנימייה טיפולית.

במהלך חודש מרץ 2012 קיבלו ‘נשים מצלמות’ הזמנה מאוצרת תיאטרון ירושלים, הגב’ נגה ארד-אילון, להציג תערוכת פורטרטים נשיים כתשובה לסוגיית הדרת הנשים. התוצאה היא תערוכה המהווה הגשמת חלום והתגשמות חזון עבור היוזמות כמו גם עבור המשתתפות, בשל האופן בו העשייה העמוקה ביותר מצליחה לפרוץ החוצה ולשלוח מסר אמיץ אל לב התודעה הציבורית.

קהילת “נשים מצלמות” מביאה יחד יוצרות המשלבות לימודי צילום יחד עם מבט רגיש על עצמן ועל סביבתן. בתערוכה זו הן בוחרות במצלמה ככלי מנכיח ונותן תוקף למסע הנשי, אשר אינו נפרד ממסען הפרטי והאינדיבידואלי.

לאתר הקהילה לחצו כאן>>

“ברוך שעשני אישה”
אוצרת: נגה ארד-אילון
פתיחה: יום חמישי ה-26 ביולי 2012, בשעה 19:00
נעילה: יום ראשון ה-2 בספטמבר
מיקום: תיאטרון ירושלים, החלל המרכזי 02-5605757
שעות פתיחה:א’ – ה’ 15:30 – 21:30

ו’ – 12:00 – 15:00

ש’ – מצאת השבת עד 21:30

ובעת המופעים

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר