לימודי אמנות

ה”מסטרס” של המסטר ישראל הרשברג
הסטודיו לרישום וציור בירושלים, אותו ייסד האמן הנודע ישראל הרשברג, הוא בית הספר המקצועי ביותר בארץ בתחום הציור, המעניק לסטודנטים שלו הכשרה אמיתית ומקיפה. ההכשרה מתבססת על רכישת ערכים קלאסיים ולמידה של ציור מהבסיס ומהיסודות ויחד עם הנחייתו הצמודה של הרשברג, מציעה גם הכרות והבנה מעמיקה של מסורת הציור, מהתקופה הקלאסית ועד המודרנית. הלמידה נעשית באמצעות התנסות ועבודה אישית בסטודיו, המתפרשת על פני 1000 שעות ציור שנתיות

הסטודיו לרישום וציור בירושלים נוסד ב-1998 ע”י הצייר ישראל הרשברג. הרשברג, רב אמן מוכר ברחבי העולם שציוריו מוצגים בין היתר במוזיאון ישראל ובגלריות מובילות בעולם, זיהה כי בקרב המוסדות ללימוד אמנות הקיימים בארץ, חסר ביה”ס אחד שתפקידו ללמד את יסודות הציור והרישום הקלאסיים, באופן יסודי ומעמיק, עפ”י סגנון הראליזם, כפי שנהוג בחו”ל.

זאת, בנוסף לרצונו של הרשברג להעשיר ולהרחיב את תרבות הציור הישראלית, הם הגורמים שעמדו בבסיס נכונותו להתחיל במסורת לימודית-אמנותית חדשה בארץ.

למרות ההצלחה הרבה לה זכה הרשברג בחו”ל, החליט זה לעלות ארצה, מתוך מניעים ציוניים וביצע כאן בסופו של דבר מהפיכה של ממש. במסגרת הסטודיו לרישום וציור, זוכים אמנים צעירים לקבל הכשרה מעמיקה, עפ”י יסודות התפישה הראליסטית ובסופה הם גם מוצאים את הקול האישי שלהם ולומדים לבטאו.


העבודה בסטודיו


ביה”ס לרישום וציור בירושלים, הפועל ללא מטרות רווח, מציע, בין היתר, מסלול הכשרה אינטנסיבי של 4 שנים המכונה מסלול “מאסטרס”, המיועד לאמנים, בהנחייתו האישית של ישראל הרשברג. במסגרת המסלול לומדים הסטודנטים כיצד להתבונן בסביבה ומוענקים להם הכלים לציור, מתוך בילוי של שעות רבות של עבודה עצמאי. בסטודיו, הם גם מתמודדים עם ציור מודלים, טבע דומם, נוף, תפישה ומרחב, כאשר פעם בשבוע, מכוון ומנחה הרשברג עצמו כל סטודנט באופן אישי.

אופי הלימודים דורש מכל סטודנט שעות רבות של שהייה בסטודיו, מתוך מטרה לפתח אינטלקט אמנותי. הרשברג מתאר זאת כך: “אנשים מגיעים לסטודיו בירושלים, בין אם הם סטודנטים ישראלים או אמנים בינלאומיים מצליחים, כדי ללמוד ולספוג את המודלים של המסורת המערבית”.

לצד מסלול ה”מסטרס”, מציעים בסטודיו גם קורסים הפתוחים לקהל הרחב בתחומי הציור, הרישום והפיסול. מסגרת נוספת ומצליחה מאוד של הסטודיו היא סדנת הקיץ הנערכת באיטליה, אליה מגיעים אמנים מכל רחבי העולם, חובבי ציור וכן תלמידי מסלול המאסטרס.
במסגרת סדנא זו, עוברים המשתתפים תהליך של 6 שבועות, במהלכו הם מתנסים בציור בטכניקות ובשיטות קלאסיות, תוך חיבור למקורות הציור הראליסטי והתבוננות בלתי אמצעית בנוף האיטלקי.

עבודה של תרצה בזל


הלימודים בבית הספר, בכל המסלולים, מתבססים על לימוד יסודות הרישום והציור הראליסטי, בדרכם של אמנים כמו טיציאן, קורו ועוד וזהו המוסד הלימודי היחידי בארץ בו ניתן לצייר מודלים קלאסים מהתקופה הרומית/יוונית. משום כך, זוכה בית הספר למוניטין בינלאומי והבוחרים ללמוד בו הם אמנים אשר בחרו במקצוע הציור והאמנות כדרך חיים. רבים מבוגרי מסלול ה”מאסטרס” מפתחים קריירות אמנותיות מצליחות בארץ ובעולם, ביניהם ניתן למנות את ארם גרשוני, רוני טהר לב ועוד רבים וטובים.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר