תערוכה וספר

ענני תעתוע
ב- 28 בפברואר תפתח בגלריה בנימין בדרום תל אביב, תערוכת עבודות חדשות של האמן והאוצר אריה ברקוביץ’. לצד פתיחת התערוכה, יושק גם הספר “ענני תעתוע”, המכיל מגוון עבודות ציור, פיסול ותבליטי עץ, כולן מהשנים האחרונות וכן מקבץ שירים וטקסטים שנכתבו במיוחד בהשראתן על ידי המוזיקאי, הזמר והיוצר ערן צור

אריה ברקוביץ’, אמן ואוצר מצליח, החל את דרכו כאמן בשנות ה-80, כשותף לרונית דברת ושרה חינסקי (שהלכו לעולמן) להקמת גלריה “אחד העם 90” המיתולוגית. בהמשך, התרחבה פעילותו האמנותית של ברקוביץ’ לכיוון אוצרות וניהול אמנותי של בית האמנים בתל אביב וכן שימש גם כאוצר תערוכות במוזיאונים וגלריות אחרות. לצד זה שימש ככתב לעיצוב במשך 12 שנה במוסף “גלריה” של עיתון “הארץ ” וממשיך לכתוב גם היום במגזין האינטרנטי “רה דיזיין”.

שיתוף הפעולה בין ברקוביץ’ לערן צור ייחודי ויוצא דופן. לאחר מפגש בסטודיו של ברקוביץ’, צור כתב כמה טקסטים בהשראת העבודות ואלה הפכו לחלק אינטגראלי מהספר. כפרומו, אף שיתפו פעולה בתיאטרון תמונע, כשצור הקליט טקסט המתייחס לעבודות וברקוביץ’ הציג אותן בחלל מיוחד שיצר אוירה קסומה.

החיבור בין השניים משלים לכדי יצירה ויזואלית טקסטואלית שמחדדת את תחושת הניקור והבדידות של האדם בסביבה האורבאנית. חווית האדם שמחפש דרך לשרוד את הוויות הקיום, מקבלת יתר משמעות בחיבור המעניין בין הטקסטים המחוספסים של ערן צור לעבודות העץ הגולמיות, הבנויות ממחבר שאריות ריהוט שנזרקו לפח וקיבלו חיים חדשים בעבודות של ברקוביץ’.

התערוכה והשקת הספר יערכו בגלריה אלטרנטיבית בדרום תל אביב בשם בנימין,  המהווה גם כן אמירה לסוג העבודות והשירים. בספר מתפרסמים לראשונה מקבץ טקסטים ושירים של ערן צור והוא מהווה גם למעשה ספר אמן ראשון לאריה ברקוביץ’.

החיבור בין שני האמנים שעוסקים במדיות שונות, הביא ליצירת שפה קונספטואלית בעלת משמעות מטאפיזית, המביאה את השוליים החברתיים במציאות האורבאנית העכשווית לכדי ביטוי בעל אסטטיקה חדשה ומיוחדת, שלמרות החיספוס והבוטות שלה, מושכת ודוחה כאחת, מגרה ומאיימת ולא מאפשרת להתעלם ממנה לרגע.

אוצרת ועורכת הספר : רז סמירה דימנט | עיצוב הספר: דפנה גרייף

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר