יין ישראלי

סוסון יין
יקב ‘סוסון ים’ נטע לראשונה בשנת 2000 את הכרם שלו במושב בר גיורא בהרי יהודה. מאז, הפך היקב, השייך לזאב דוניה, קולנוען בעברו, לאחד מייצרני היינות המשובחים ביותר בישראל, כך לפי דירוג שניתן לו לאחרונה בארצות הברית. על יין, קולנוע ופילוסופיה בכתבה הבאה

צילום: יוני כהן

“יין הוא ההוכחה שאלוהים אוהב אותנו” תומאס ג’פרסון

זאב דוניה, קולנוען לשעבר, הוא הבעלים של יקב ‘סוסון ים’. דוניה התאהב במלאכת הפקת יין במהלך עבודה על סרט שעסק בנושא ובעקבותיו החל להפיק יינות מתוך פילוסופיה ברורה, המתאימה במיוחד למדינה בה ייצור יין הוא תחום צעיר כל כך. הפילוספיה שלו במשפט אחד היא: התערבות מינימלית של היינן. כלומר, אין לדוניה כל כוונה לעצב את היין, לשלוט ולכוון את תהליכי הייצור שלו, כך שיתקבל יין זהה מידי שנה. הענבים – איכותם וזהותם בבציר נתון – הם אלה שמעצבים את היינות של אותה שנה. השלב היחידי בו קיימת התערבות ברורה, הוא במעמד קביעת הבלנד, היא התערובת של זני היין. מעבר לזאת, מופנית תשומת הלב העיקרית בתקופת ההתיישנות של היין בחביות לשמירת האיזון של המרכיבים השונים ‘פרי’, ‘חבית’ (טעמי עץ), חומציות ואלכוהול.

הפרמטר הראשון הקובע את איכות היין הוא איכות חומרי הגלם. לפיכך, יקב איכותי נבחן, בית היתר, במקור הענבים שלו. יקב ‘סוסון ים’ נטע בשנת 2000, מועד היווסדו, את הכרם הראשון שלו במושב בר גיורא בהרי יהודה, זאת במטרה להכין יין המבוסס על תוצרת עצמית – כמקובל ביקבים המכובדים בעולם. הכרם הראשון כלל את הזנים סירה וזיפאנדל. בהמשך ניטעו זנים נוספים: גראנש, מורוודר, ופטיט סירה.

כל הכרמים של היקב מעובדים באופן אורגני, נטועים בצפיפות גבוהה (550 גפנים לדונם לעומת 220 גפנים כמקובל בארץ) וזוכים להשקייה ספרטנית. כל אלו יחד, גורמים ל-STRESS – גורם חיובי בגידול כרם יין והתוצאה היא ייבול נמוך מאוד, כ-500 ק”ג לדונם (כשליש מהממוצע הארצי). הענבים שגודלם כאפונים, מתאפיינים לפיכך בריכוז ועושר טעמים, המוצאים ביטוי בתוצאה הסופית – היינות המבוקבקים של ‘סוסון ים’: ‘לנון’, ‘אנטואן’, ‘רומן’ ו’קאמי’ החדש.

 

 

דוניה טייל ברחבי העולם וביקר במספר רב של אזורים בהם מתמחים בהפקת יין, שם למד היטב מהמומחים הטובים בעולם את רזי עסקי היין. תוצאות לימודיו לא איחרו לבוא וכיום דוניה אחראי לייצור היין הלבן הטוב ביותר בארץ, בשם ‘James’ כך לפי המגזין האמריקאי ליינות Tidings: “אחרים אולי מנסים להפיק יינות המשקפים את מקום היווצרם, אבל דוניה מצליח בכך וכל ייצרן יינות בישראל צריך לקחת ממנו דוגמא”.

בסופ”ש שלפני ראש השנה, ב- 14-15 בספטמבר, בין 11:00 ל-16:00, מכריז היקב על הטבה  מיוחדת תחת הכותרת: “הממשלה מעלה את המע”מ-סוסון ים מבטל אותו לגמרי!” במסגרתו, יינתנו  0% מע”מ ברכישת 12 בקבוקים! ויש גם שמועות על מוסיקה חיה ופיצה ביום שישי, 14.9 בשעה 12:00.

להזמנות נא להתקשר

02-5709834 / 054-4843495

לאתר היקב לחצו כאן>> 

יקב סוסון ים

מושב בר-גיורא, מיקוד: 99880

info@seahoursewines.com

חזרה לחדשות ועדכונים