כישורי חיים

נרקונון – תקווה לחיים חדשים

נרקונון ישראל הוא סניף ישראלי לרשת מרכזי גמילה ומיומנויות חיים בינלאומית, אשר החל לפעול בארץ לפני כשנה וחצי. על השיטה הייחודית וסיפורי ההצלחה שבאו בעקבותיה בכתבה הבאה

השיטה הייחודית הפועלת בנרקונון, מבטיחה אחוזי גמילה ושיקום גבוהים ביותר; האנשים המגיעים לקבל שירות בנרקונון נקראים סטודנטים, כיוון שהם למעשה מגיעים למקום על מנת ללמוד על החיים וכיצד להתנהל בהם ולכל סטודנט חדש מוצמד מדריך גמילה אישי, לכל תקופת הגמילה הפיזית. השיטה מתבססת על חומרים טבעיים בלבד – ויטמינים ומינרלים, הנהרסים בגוף עקב השימוש בסמים ואינה עושה שימוש בתרופות או בסמים חלופיים בכלל.

במהלך השהייה במקום, מקבל הסטודנט עוד מגוון סיועים מיוחדים, שמטרתם לעזור לו לעבור את תקופת הגמילה, אשר עלולה להיות כואבת וקשה. תרגילים מיוחדים עוזרים להביא את הסטודנט לזמן הווה, במקום להיות “תקוע” באירועי העבר הקשים. זו הסיבה שתהליך הגמילה עובר בנרקונון ללא תופעות גמילה, הידועות גם בכינוין “קריז”.

השלב השני לאחר הגמילה כולל קורס מיוחד בשם “קורס תרגילי תקשורת” או בקיצור תר”ים. תרגילים אלו, הנעשים בזוגות, מביאים את הסטודנטים למצב בו הם יכולים להתעמת מול ולהתמודד עם מצבים קשים ומרגיזים בחייהם, משפרים את יכולתם לעמוד מול אחרים, להקשיב, לתקשר היטב ולהפעיל שליטה עצמית.

ההישגים הרבים של הסטודנטים בקורס זה מדברים בעד עצמם: “אני מרגיש שביכולתי לעמת טוב יותר את עצמי מול אחרים ומול העולם. למדתי להכניס כוונה למילים, להישאר בפוקוס בעזרת התכוונות מדויקת ולא להיות מושפע מהסחות הדעת של אחרים. אני הולך ליישם בחיים את מה שלמדתי בתר”ים ולהצליח להישאר נינוח, אפילו כאשר אדם אחר מתגרה בי בכוונה. צרכתי סמים רבים בחיי כי לא יכולתי לעמת את עצמי מול העולם, לא אצרוך יותר סמים בחיי – בוודאות.”  שי ז.

בשלב השלישי הייחודי לתכנית נרקונון, הסטודנטים מתחילים בתהליך סילוק הרעלים מהגוף. כידוע על פי מחקרים מקיפים, חלקיקי רעל נוטים להצטבר בעיקר ברקמות השומן בגוף, לאורך זמן רב. הצטברות זו עלולה להשפיע על האדם, גם שנים לאחר שהפסיק לצרוך סמים. זו גם הסיבה לכך שאנשים רבים יצאו ממרכזי גמילה וחזרו, לאחר פרק זמן מה, שוב למעגל הסמים.

באמצעות תהליך הזעה בסאונה, נשטפים החוצה חלקיקי הרעלים. תהליך זה מבוקר בקפדנות ומלווה בשתייה מרובה, מתן מלחים ומינרלים וכן ויטמינים במינון מדויק, המחזק את הגוף ועוזר לסלק את שאריות הרעלים שהצטברו בו. חלק זה של התהליך עשוי להימשך בין חודש לחודשיים, תלוי בכמות הרעלים שהצטברו ולאחריו מרגיש הסטודנט כאילו נולד מחדש, גופו נקי ומחשבותיו צלולות ובהירות יותר והוא חופשי מהשפעות הסמים לתמיד.

השלבים הבאים הינם שורה של קורסים לשיפור מיומנויות חיים:
קורס שיפור כישורי למידה – מאפשר לסטודנטים ללמוד ולשפר את הבנתם לצורך גיבוש היכולת האמיתית ליישום המידע הנלמד בחייהם.

קורס הקליטה החושית והתקשורת – עוזר לאדם להתנתק ממפחי נפש ובלבולים שקרו בעבר, הקשורים לשימוש בסמים, באמצעות תרגילים מיוחדים של תקשורות עם הסביבה.

קורס עליות וירידות בחיים – ממפה את תכונות האישיות המאפיינות אישיות בונה ואישיות הרסנית, כך שהסטודנט בקורס יוכל לבחור את חבריו ועמיתיו ביתר זהירות, כדי לבסס סביבה אישית יציבה ובטוחה יותר.

קורס ערכים ושלמות אישית – מספק נתונים ותרגילים באמצעותם עומד הסטודנט מול פעולות הרסניות אותן ביצע בעבר, משיב לעצמו את שלמותו האישית ולוקח אחריות חברתית.

קורס שינוי מצבים בחיים – מאפשר לאדם להעריך את מצבם של תחומים שונים בחייו ואת יכולתו לשנותם לטובה, צעד אחר צעד, עד אשר האדם משיג מצב רצוי יותר בכל אחד מן התחומים.

קורס הדרך אל האושר – הינו לימוד של תקנון הדרכה מוסרי (שאינו דתי) – מאת ל. רון האברד, שנועד לעזור לאדם ללכת בנתיב אישי של התנהגות עתידית, שתוביל אותו למיטב התועלת של כל הקשורים בכך.

לאחר קורסים נפלאים אלו מגיע השלב האחרון הנקרא “תכנית שחרור ומעקב”. האדם מפתח תכנית אישית לחיים לאחר סיום תכנית נרקונון, הוא מעבד אותה לצעדים ספציפיים בהם עליו לנקוט עם משפחתו, חבריו וכו’, כדי לבנות מחדש חיים בריאים, אתיים ופרודוקטיביים. חברי הצוות של נרקונון שומרים על קשר קרוב על מנת לשמור על יציבות תוצאות התכנית.

נרקונון ישראל ממוקם במרכז הארץ, באזור כפרי ושקט. התחושה במקום היא של בית חם ואינטימי. חלק מהסטודנטים מתגוררים במקום על בסיס קבוע, הכולל לינה, ארוחות, לימודים וטיפולים, בעוד חלק אחר מגיעים למרכז כאקסטרנים, בעיקר בשלב של סילוק הרעלים מהגוף ולאחר מכן בקורסים השונים. כל סטודנט המתגורר במרכז חש עצמו כבן בית.

“הדרך החוצה היא הדרך של מודעות מוגברת. זו לא דרך נטולת כאב לחלוטין… אין זה קל כל כך לעזור לאחרים ולקבל עזרה בתמורה. אך התוצאה הסופית שווה כשלעצמה את המעבר דרך הקשיים הרבים. הדרך החוצה היא הדרך למעלה”. ל. רון האברד 

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר