אסטרטגיה שיווקית

לנער את תבניות החשיבה
מאת: אורלי אייזיק, יועצת שיווק ואסטרטגיה
דימוי באדיבות:  Sean MacEntee

עוד בימים בהם ניהלתי את אגף השיווק בסופר-פארם, אני זוכרת בבירור איך לקראת חג הפסח, רב רובם של הלקוחות רכשו בעיקר מוצרים משתי הקטגוריות המנוגדות הבאות: מוצרי ניקוי ותכשירי בישום. הראשון – אגרסיבי וזול ולא ממש מעורר ואילו השני – עדין, יקר ומפתה.

לכאורה אין קשר בין שתי הקטגוריות, אך למעשה מדובר בשני קצוות של אותו תהליך, אותו חשוב לעבור, אישית ומקצועית, לפחות פעם בשנה.

על חג הפסח האחרון שעבר עלינו בשלום, אומרים שהוא חג האביב, הצמיחה, הלבלוב והפריחה ואפילו חג הנסים. מה שמחבר בעיני בין כל הסופרלטיבים היפים הללו, הוא שתמיד חשבתי שעל מנת שניסים יקרו בחיינו, עלינו לגרום להם להתרחש… אז בואו נתחיל.

בחיי כל עסק, מגיע השלב שבו מטאטאים קצת מתחת לשטיח, מזיזים את הרהיטים ושוטפים מסביב, נותנים לאבק להצטבר במקומות שפחות רואים. לצד זה, השימוש במבשמים נועד להסוות ניחוחות פחות אביביים.

התופעה לגמרי טבעית, אך אין זה אומר שלא ניתן לעמוד על המשמר ולנער מפעם לפעם את תבניות החשיבה, לאוורר את התפיסות שהשתרשו ולהכחיד אבק שהצטבר על רעיונות חדשניים שהועלו ונפסלו. זה אגב נכון ביותר גם ליחסים מכל הסוגים, אך לא זה הנושא הפעם.

אומרים ש”אורח לרגע רואה כל פגע” ואכן קל יותר לעשות זאת בסיוע חיצוני של אנשים מבחוץ, שזהו מקצועם. בבואי לעסק, חדש כוותיק, קטן כגדול, אני מבקשת לשמוע ראשית כיצד הוקם, למה ומה היה החלום אותו רצו מייסדיו להגשים.

בהזדמנות זו שומעים על עקרונות הליבה העסקית המקורית וקל יותר לבחון את הדרך שהותוותה לאורה, כמו גם את המרחק ביניהן. שלא תבינו אותי לא נכון, אני בעד גמישות מחשבתית ושינויים הם גורם חיובי, שנועד פעמים רבות להבטיח את המשך קיום העסק. הבעיה מתחילה כשהסטייה מהנתיב מזדחלת לאיטה, עד שהעסק בסיכון של “ירידה מהפסים”.

העבודה השוטפת משכיחה מרובנו את האידיאל, אותה הליבה המזוקקת שרצינו להשיג וייתכן שעם מעט ליטוש – בכוחה לזהור מחדש ולכוון אותנו חזרה לנתיב הנכון לשנים רבות קדימה.

לאחר שפוגשים זיכרונות נעימים מסוג זה, קל יותר לצלול אל מה שקרה מאז;  לתנאי השוק המשתנים, למוצרים שהתיישנו ולתפיסות שהתקבעו. חשוב לנתח ולהבין יחד עד כמה העסק נוסע על שבילים שכוחי אל, על הכביש הראשי או חורש בשדות לא זרועים. כל דרך היא לגיטימית ויכולה להיות מתאימה, בתנאי שהיא נעשית במודעות, באחריות ותוך תכנון אחראי המוודא שנגיע אליה.

נשמע מעורפל? לא פלא. הרי כשם שאין שני אנשים דומים, אין שתי חברות דומות וכל תהליך הוא ייחודי ותפור לצורכי השעה, תוך שימוש בפתרונות היעילים ביותר מבחינה כלכלית, המותאמים לעסק ומנהליו.

עד כאן לחומרי הניקוי ומה באשר לתכשירי הבישום? בכל הנוגע לבישום וקוסמטיקה, חשוב לראות שאלו מבליטים את היתרונות ולא משמשים ככיסוי הסוואתי. לא מזמן חגגנו את חג הפורים וכולנו עוד זוכרים כמה כייף להתחפש. הבעיה מתחילה כשמרוב מסכות אנו לא זוכרים מי המקור החבוי…

ואם כבר בחגים עסקינן, הרי שרק לפני כשבוע חגגנו את יום העצמאות וזו בהחלט שעתם היפה של העסקים הקטנים. כל מי שחלם על יציאה לעצמאות מקצועית, יכול לגלות שהגשמת החלום לגמרי אפשרית, עם התמיכה הנכונה כמובן. עסקים וותיקים יותר ישמחו ללמוד איך להיות תלויים פחות במשתנים סביבתיים.

בשורה התחתונה, לכולנו לא יזיק בדק-בית תקופתי והתרעננות שוטפת.

על רענון מותגים, מיתוג מחדש ועוד בכתבה הבאה.

לאתר של אורלי אייזיק לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים