מוסיקה

יאסו “קול המוסיקה”
יום שידורים מיוחד אשר הוקדש כולו למוסיקה יוונית קלאסית ועכשווית נערך לאחרונה ב”קול המוסיקה” וגרר אחריו תגובות נלהבות במיוחד. גם המוסיקה הרוסית והערבית יקבלו מקום של כבוד בתכניות הבאות של “ממעמקים”, תוכנית הרדיוויזיה המצליחה בהובלתו של אריה יאס

גם זקני צפת לא זוכרים התלהבות ותגובות חמות כאלה לתכניות “קול המוסיקה” מאז היווסדה וזאת בעקבות יום שידורים מיוחד שנערך לאחרונה והוקדש כולו למוסיקה יוונית קלאסית ועכשווית, ביוזמתו והפקתו של מנהל “קול המוסיקה”, אריה יאס.

שתים-עשרה שעות, משמונה בבוקר ועד שמונה בערב, של מוסיקה יווונית תוססת, מערסלת, מרקידה ושעושה טוב על הנשמה. יום השידורים המיוחד נרקם בשיתוף רדיו יוון ושגריר יוון בישראל, מר ספירו לאמפרידיס, הדובר עברית. השגריר הוא זה שהגיש בעצמו את תכנית הבוקר שפתחה את היום: “שחרית מוסיקלית לנהגים, דייגים, טייסים, לוגמי אוזו ואוהבי מוסיקה יוונית”.

מימין, אריה יאס, מר ספירו לאמפירידיס-שגריר יוון בישראל ונספח התרבות קוסטיס אלכסנדריס, צילום: אוסקר טרדלר

“תודה ל”קול המוסיקה”, כך כתבה את המאזינות, צביה רן, על יום השידורים. “זה היה מהנה ומענג ברמות שקשה לתאר. כן ירבו ימים שכאלה. נהנתי במיוחד לשמוע את שגרירי יוון, מר לאמפרידיס. איזה איש עממי ונעים, עם עברית קולחת. בקיצור, מחכה לעוד יום יוון שכזה”. ואילו מאזינה נוספת כתבה כי חוותה “התרוממות רוח מיצירות-עד ודמעות של התרגשות מעמקי נפש האדם. תודה לכל אלה שיש להם חלק בחזון וביישום. ישר כוח!!!”

אבל יותר מכל, ריגשה וכבשה את לב כולם הזמרת אלינוער מואב, מי ששרה עם תיאודורקיס ומריה פרנדורי את “הבלדה על מאוטהאוזן” בכל רחבי העולם. בעת ששרה מואב את תיאודורקיס בתכנית “ממעמקים”, התקבלו המון שיחות נרגשות, המבקשות את מספר הטלפון שלה.

אלינוער מואב שרה תיאודרקיס ב”ממעמקים”

אלו הן רק מעט מאלפי התגובות שהתקבלו במייל, בטלפון, בפייסבוק ובכל דרך אפשרית, המוכיחות שיש ביקוש ענק בארץ בכלל וב”קול המוסיקה” בפרט, למוסיקה איכותית ומלהיבה זו.

“ממעמקים. דה פרופונדיס” היהנ תכנית ישראלית מקורית, ראשונה מסוגה בעולם בתחום המוסיקה, העוסקת במעשה היצירה, ומשלבת אמנות פלסטית עם מוסיקה איכותית, מוסיקה מקורית של יוצרים ישראלים ומוסיקת עולם ופיוטים ומוסיקה קלאסית בלבוש צעיר. בכל תכנית משתתפים צייר או ציירת המציירים את המוסיקאים או את המוסיקה והצופים רואים בעת ובעונה אחת את הידיים המנגנות מול הידיים המציירות. יוצרי מוסיקה מול יוצרי הציור.

התכנית הייחודית מדגישה גם את שיתוף הפעולה בין הרדיו והטלוויזיה. לא קונצרט או מופע מוסיקלי מצולם לטלוויזיה, אלא תכנית שהיא במהותה ואופייה: רדיוויזיה. מושג חדש, שהמציא אריה יאס, מנהל “קול המוסיקה” שגם מנחה את תכניות. שילוב של הנראה והנשמע. רואים את הקולות ואת המוסיקה.

התכניות הקרובות, המשודרות בכל שבת בשעה 13:00 בערוץ 1, מוקדשות למוסיקאים ישראלים החוזרים לשורשיהם: המאסטר קווארטט, למשל, המעניקים לנו לגימה טובה של מוסיקה רוסית.  בוריס קרילין, בלליקה, ולדימיר קונדרטייב, דומרה, יבגני מיכאלינקו, באיין, ולדימיר זצ’ינסקי, גיטרה בס. אמנים ומוסיקאים החוזרים למסורת ממנה צמחו והיא בנפשם ובדמם ובאצבעותיהם. כמו שכותב המשורר הרוסי, אלכסנדר בלוק: “רוסיה היא ספינקס, בצער ובשמחה/ בדם שחור נפשה גואה/ ברטט אהבה ובשנאה”.

אריה יאס בקזאצ’וק עם המאסטר קוורטט ב”ממעמקים”

תוכנית נוספת שתשודר לאחר מכן עתידה להיות מהפכנית במיוחד וייתכן שביאליק עצמו היה  מתהפך בקברו, אך אולי דווקא להיפך, היה מריע ומוחא כפיים, אילו ידע שמרים טוקאן תשיר אותו בערבית, בטלוויזיה הישראלית, בתכנית בה שרים את  פיירוז  עם לאה גולדברג, ואת הרבי מברדיצ’ב עם האחים רחבאני מביירות.

חברי הקוורטטוקאן. נועה וקס,רחלי גלאי, עידן טולדנו ומרים טוקאן

קווארטטטוקאן, רביעיה מוסיקלית מלהיבה, כוללת את מרים טוקאן הזמיר מעיבלין, עידן טולדנו, מלחין ומוסיקאי בעוד, גיטרה ואקורדיון, ד”ר רחלי גלאי בצ’לו ונועה וקס, מ”איסתיקלאל” ו”סבתא ממי” בכלי הקשה. בשבוע הבא ב”ממעמקים” ינגנו חברי הרביעייה מוסיקת כלייזמרים עם מוסיקה ערבית עממית, בתזמורים ועיבודים יוצאי דופן שנכתבו במיוחד עבורם. ראי לחברה הישראלית היום, שממנו ניתן לשאוב עושר תרבותי ובסיס להידברות.

ימי שבת, 13:00, הערוץ הראשון

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר