מוזיקה וויזואליה

אמנות הרדיוויזיה
סידרת קונצרטים חדשה ומיוחדת בשם “ממעמקים de profundis” משודרת במקביל בקול המוסיקה ובערוץ 1, בשיתוף פעולה ראשון מסוגו. במסגרתו עלתה לאחרונה תערוכה חדשה המציגה יצירות אמנות שנוצרו במהלך התוכנית ובהשראתה. כעת, רושמת התוכנית גם הישג בינלאומי מרשים: 4 פרקי הסדרה ישודרו במדינות איגוד השידור האירופי

האגדות מספרות שככל שהאמן מיוסר יותר, כך יצירתו, הנובעת ממעמקים, טובה ונשגבת יותר. מוטיב זה הדהד באוזניהם של מיקי מירו – מנהלה של “קול ישראל”, אריה יאס – מנהל תחנת הרדיו “קול המוסיקה” ויואב גינאי – מנהל התכניות בערוץ הראשון, ואלו החליטו ליזום סידרה חדשה ומיוחדת בשם “ממעמקים di profundis – קונצרט מהמרתף בחיפה”.

אנסמבל נצרת עם ניזאר רדואן, ציירת: דניאלה רוזנהויז בר ציון

הפורמאט הייחודי של התוכנית זכה לכינוי “רדיוויזיה”, בשל שידורם המשולב של קונצרטים מקוריים, המועברים מאולפני הטלוויזיה והרדיו. במסגרת התוכנית חוברים יחד נגנים ואמנים ישראלים ובינלאומיים, בהרכבים ובתכניות מיוחדות של מוסיקה קלאסית ומוסיקה ישראלית, הזוכה לעיבודים עכשוויים.

לצד המוסיקאים, משתתפים בתוכנית גם אמנים פלסטיים (ציירים, מאיירים וצלמים), המלווים את היצירות המתנגנות ברקע בציור וברישום וכך נוצר לו שילוב נוסף – בין אמנות ויזואלית למוסיקה. מנחה התוכנית אריה יאס מסביר על השילוב יוצא הדופן ומדוע אינו בהכרח מתבקש: “מוסיקה היא אמנות העכשיו. רק העכשיו: הצלילים חיים כל זמן שהם רוטטים באוזן, אחר-כך הם גוועים ומתאיידים וחדלים להתקיים. ציור לעומת זאת, מתחיל לחיות רק כשהוא מושלם וגמור. רק כשהצייר מניח את מכחולו ועפרונותיו ומתרחק מיצירתו, מתחיל הציור לחיות ולפעול את פעולתו על הצופים”.

רות לוין, עם שלישית עתר בשירי קברט יהודי. צלם: בוריס וורביוב

חלקם של האמנים שהתארחו בתוכנית ציירו את המוזיקאים עצמם וחלקם ממש החלו “לרקוד עם הידיים” ולרשום תווים, כשהם נתונים תחת השראת המוסיקה. כך התאספו להן עבודות רבות של אמנים פלסטיים במהלך התוכניות ואלו זוכות כעת לעדנה בתערוכה חדשה וייחודית בשם “לראות את המוסיקה”. יאס מספר כי “מדובר בניסיון ליצור דיאלוג בין שתי האמנויות הללו – זו שנתפסת בעין וזו שמכוונת לאוזן וליצור דיאלוג בין הנראה והנשמע”.

התערוכה, אשר מוצגת כעת בגלריה של מכללת “תלתן” לעיצוב ולתקשורת חזותית שבחיפה, נפתחה ביום חמישי האחרון באירוע רב משתתפים, אשר הועבר בשידור חי ברדיו ובטלוויזיה במקביל. במסגרת האירוע נערך קונצרט מיוחד אליו הוזמנו כ-100 סטודנטים לציור, רישום ופיסול לצד אמנים פעילים, על מנת ליצור לצד המוסיקאים ובהשראתם. התערוכה מציגה כעת גם עבודות חדשות אלו, שנוצרו ממש בזמן אמת, לצד עבודות האמנים שהתארחו בתוכניות כאמור. באפריל 2013 תעבור התערוכה לגלריית ירושלים.

התוכנית “ממעמקים” היא מופת לשידור ציבורי בארץ, אשר נמדד בעיקר ביכולתו לתת ביטוי ליצירה ולעשייה התרבותית בישראל, בהיותו קשוב ומקושר לקהלו ובמיוחד לאותם חלקים, קהילות ונישות שאינם מוצאים ביטוי או התייחסות בתוך הרעש הגדול של השידור המסחרי, הרייטניג ומדורת השבט. בנוסף, נמדד השידור הציבורי בנסיונו להרחיב את אפיקי הנישה לקהל רחב יותר ולפתוח לו חלון נוסף להכרת חיי היצירה והתרבות בארץ.

לאור הצלחתה הגדולה של התוכנית וחדשנותה, הוזמן ממש לפני כשבוע אריה יאס להרצות בכנס של איגוד השידור האירופי בקפריסין וכתוצאה נרשם הישג בינלאומי מרשים לתוכנית: האיגוד הזמין את יוצרי התוכנית להשתתף בסדרה של 4 מפגשים/קונצרטים מוסיקליים משודרים בשם “מוסיקה ורוחניות” וליאס אף ניתנה האפשרות לבחור האם הפרק ישובץ כפרק הפותח או הסוגר של הסדרה, שתועבר לכל ארצות האיגוד: למערב, מרכז ומזרח אירופה, לארה”ב, דרום אמריקה ואפילו לקוריאה. כמו כן, יועלה הקונצרט לאתר האיגוד לצפייה נוספת במהלך השנה.

נגנית הקונטרבאס הא יאנג ג’ונג, מטובות הנגניות בעולם, צייר: משה פרלמן

עד עתה השתתפו בתכנית נגנית הקונטרבאס הבינלאומית, הא יונג ג’אנג מקוריאה, הכנר אסי מתתיאס מניו יורק (בן חסותו של פנחס צוקרמן), הפסנתרנים פטר ייריקובסקי מצ’כיה ודן דויטש, הזמר יניב ד’אור והגיטריסט ירון חסון, הכנר אלירון צייגר מגרמניה, אנסמבל ראלי מרגלית, שלישיית רוזמרין, מתן נוסימוביץ, שלישית עתר, ניזאר רדואן ואנסמבל נצרת מתזמורת נצרת, נועה דר ולהקת איסטיקלל, חמישית כרמל א-קאפלה, הזמר אבישי חביב, הזמרת רות לוין, רביעית כלי נשיפה של בני משפחת וול, נגני התזמורת הסימפונית חיפה והביג באנד של חיפה, הזמרת לורן שחאדה, השנסונייר הישראלי צבי פטרקובסקי, דואו אביבית והזמרת חזנית שירי קדרון מניו יורק ועוד רבים וטובים.

בין האמנים הויזואליים שהתארחו בתוכנית ניתן למנות את ד”ר נורית צדרבוים, משה פרלמן, דניאלה רוזנהאוז בר-ציון, טניה בלוקנקו, יעל בלבן, בוריס וורוביוב ועוד.

התוכנית משודרת בכל יום רביעי בשעה 17:00 בשידור חי ב”קול המוסיקה” ובשבת ב- 10:00 בערוץ 1 

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר