מפעל הפיס מציג

והצרצור הזוכה הוא…
תחרות “צרצר פיס” של מפעל הפיס, אשר נערכה זו השנה החמישית, כללה הפעם מסלול מיוחד במסגרתו הועברו תמונות וקטעי וידאו שקיבלו השראה מהטקסטים הכתובים של הגולשים. רוצים לדעת מי זכו ולקרוא את הצרצורים הנבחרים?

צילום: שמוליק רחמני

תחרות “צרצר פיס” מבית מפעל הפיס שמה לה למטרה, כבר 5 שנים, לעודד שימוש מקורי ויצירתי בשפה העברית. גם הפעם התבקשו המשתתפים לכתוב טקסט קצר בן 140 תווים, אך הפעם סביב הנושא “פתק על המקרר”. מסתבר שהמקרר הוא לוח מסרים מרכזי בבית להעברת מגוון של תחושות מצבים ורגשות.

אך השנה, לצד מסלול הכתיבה המוכר, נוסף גם מסלול חדש אשר כונה “מסלול מוזות”, במסגרתו הוזמנו הגולשים להעלות יצירות מקוריות משלהם, בצורת סרטונים, קבצי אודיו או סטילס וטקסט, שיתבססו על הצרצורים שהועלו אל המסלול הרגיל, מתוך ההבנה כי בעידן בו אנו חיים, המילה הכתובה מפנה את מקומה יותר ויותר לטובת המילה המצולמת. במסלול זה כאמור יכלו גולשים לבחור סיפור מבין מבחר הצרצורים שפורסמו בתחרות ולהעלות אימג’, וידאו או אודיו ובלבד שלא יעלו על 14 שניות.

השנה מספרם הכולל של הצרצורים והמוזות הגיע ל- 4,809, כאשר כלל המשתתפים הפגינו כמתבקש  שפע של הומור ויצירתיות. לאחר התלבטות קשה, בחרו השופטים שלושה זוכים במסלול הצרצורים ולצדם שלושה זוכים נוספים במסלול המוזות.

הזוכים במסלול הצרצורים:
הזוכה בפרס הראשון בשווי של 15,000 ₪:שירה כרמי.
הצרצור: “מיוחד לאספנים! תא חימום (4-7 מעלות צלזיוס) בעל שתי דלתות. יוצר בכוכב ארץ. כפי הנראה שימש לשימור רגשות”.
מנימוקי השופטים: “הצרצור הזוכה מפגין תעופת דמיון והומור מתוחכם. ניתנה בו פרשנות מקורית ויוצאת דופן לרעיון הפתק על המקרר- המקרר כפריט ארכיאולוגי שהתגלגל בדרך כלשהי לכוכב אחר, ושם, כפי שקורה לעתים כאשר נדרשים להשלמת פערים, ניתן לו פירוש החורג מן המציאות המוכרת לנו. זהו צרצור מדע בדיוני, עתידני ומקורי”.

במקום השני בשווי של 10,000 ₪ זכתה: יהודית לוי.
הצרצור: “אדם! בן כלב, גמרת את החלב. כולכם אותו סיפור. באים בימים וגונבים בלילות. נבלות. יורם (אייר, תש”ח)”.
מנימוקי השופטים: “מחווה ספרותית מפתיעה ונהדרת לאחד מגדולי סופרי ישראל, יורם קניוק ז”ל. צרצור זה משתמש באופן חכם בשמות ספריו של קניוק, על מנת להעביר מסר רלבנטי וסאטירי, שמתאים גם לתש”ח וגם לזמננו אנו”.

ובמקום השלישי (5,000 ₪) זכה:חנן גולן.
הצרצור:אז ככה, רצתי, בדקתי, חשבתי, חישבתי, שאלתי, התייעצתי, שקלתי, שקללתי, קיללתי, בלעתי, נשמתי, שתקתי. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו עוד ילד”.
מנימוקי השופטים: “רצף הפעלים וצלצולם מעלה על הדעת את תפילת הקדיש, מעין תפילת אשכבה אקטואלית ומכמירת לב לילד שלא יולד בשל מצוקה כלכלית”.

הזוכים במסלול המוזות:
במסלול המוזות הוכרזו שישה מנצחים זוכים, שלושה זוכים שהעלו מוזות ושלושה כתבי צרצורים בהשראתם הועלו המוזות. הפרס לכל אחד – מיני אייפד:
מוזת וידיאו:ירין שקט בהשראת הצרצור של יעל מסינג’ר
מוזת תמונה:גבריאלה בן בהשראת הצרצור של דניאלה טראוב
מוזת טקסט:רותם מור בהשראת הצרצור של הילה בלום.

לצפייה בתחרות צרצר פיס לחצו כאן>>

חזרה לחדשות ועדכונים