צילום

תמונות מתוך מסע התבוננות בהימלאיה
צילום: מוקי קיים

התערוכה החדשה “מסע, התבוננות”, מציגה את צילומיהם של כרמל שלו ומוקי קיים – מתוך מסעם המשותף ללדאק שבהרי ההימלאיה, מסע שכולו שילוב בין צילום ומדיטציה. בתערוכה מוצגים צילומים העוסקים בנוף ובפולקלור המקומי, אך בניגוד לצילומי תיירות, המתמקדים בעיקר בתופעות תרבותיות יוצאות דופן, סופגים צילומיהם של כרמל ומוקי את המראות מתוך מבט שאינו מבקר או מתפלא, אלא מתוך מבט המכיל את החוויה ונע בין בהירות לבהייה. צילומיהם של השניים מוצגים בתערוכה זה לצד זה, ללא הפרדה וכך השקט והפשטות, הטבולים במתח העוצמתי של נופי ההימלאיה, מוצגים בתערוכה משתי נקודות מבט של שני אנשים שונים – שני עולמות פנימיים שחברו יחד לכדי עבודה אחת שהיא מסע והתבוננות.

“אל מול העוצמות הפראיות של ההימלאיה, האדם מתגמד והנשימה נעתקת מרוב הוד והדר” מתאר כרמל שלו. “בתוך המרחבים השוממים אפשר לחוש את המסתורין של היקום. הקצב מאט מעצם הגובה, והזמן מקבל ממד אחר. אפשר לעצור, לנשום, להתבונן, לחוש, לחוות, להיות, להיפתח לדברים כמות שהם. המצלמה הפכה לאיבר נוסף, שנכח בחוויה ובמפגש החושים עם מה שעלה והופיע מרגע לרגע, ורשם אותה כזיכרון חלקי חיצוני”.

“כל בוקר התעוררתי וראיתי את ההרים מולי, נוצרה משיכה לכל הרבדים – הצורות, הצבעים, האור המשתנה לאורך שעות היום והצללים, הצמחייה הקרובה והרחוקה, והשמיים”. כך מוסיף מוקי קיים מתוך נקודת המבט שלו. “הצילום היה מין חוויה ראשונית שדמתה לישיבות היומיות שעשיתי בחדר המדיטציה. פשוט להיות כמו שההווה מציע – נוכח, מסוקרן, מתבונן, חוקר, מתרשם, וסופג כל מה שקורה סביבי”.

סיגל קולטון, אוצרת התערוכה מספרת כי “כרמל ומוקי נפגשו בדרך צילום במסגרת מסלול ‘ביטוי בצילום’ שלנו. עם סיום המסלול, החליטו שניהם לצאת למסע צילומים משותף בלדאק. לפני יציאתם למסע, נפגשו השניים עם המורים והמדריכים של “דרך צילום” וקיבלו מהם עצות חשובות לקראת המסע. עצות הקשורות לצילום כמובן. עיקר עניינם של כרמל ומוקי היה להימנע מצילומי המזרח הטיפוסיים ואני אישית חושבת שהם הצליחו”.  

אוצרת התערוכה: סיגל קולטון

דרך צילום, קיבוץ גלויות 45 ת”א-יפו, קומה 4, אולמות 213-215

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר