יחסי ציבור

יחסי ציבור – אינטרנט או עיתונות כתובה?
כיום, בעידן התקשורת המשתנה, אנו נתקלים מידי יום בלקוחות השואלים אותנו היכן הכי כדאי להם לפרסם – במדיה הקלאסית, המודפסת או המשודרת או דווקא במדיה החדשה ברשת? בדיוק לשם כך, מרוכזים כאן היתרונות של המדיה הישנה אל מול החדשה

מאת: יעל לוטן, בעלים ומייסדת חברת יחסי ציבור ‘לוטן תדמיות’

משמעות המושג יחסי ציבור נגזרת מהפעולה של הבאת מעשים טובים לידיעת הציבור, תוך חשיפת פעולות ומעשים בעלי ערך ותוכן חיובי בשלל סוגי המדיה.

מטרתה הוא להביא את הלקוח לחשיפה מרבית בקהל היעד שלו וליצור סביבו הסכמה חיובית ורצון לקבל אותו, לרכוש את מוצריו וכו’.

אולם, כאן בדיוק עולה אחת השאלות המורכבות ביותר בעולם התקשורת הנוכחי: היכן הכי כדאי לפרסם? המדיה כיום מכילה בתוכה את העיתונות הכתובה, הרדיו והטלוויזיה, אך גם את האינטרנט, מנועי החיפוש ורשתות חברתיות.

אין חדש באמירה כי עולם התקשורת הפך דינאמי ותחרותי מאי פעם. בעוד העיתונות הכתובה עושה כמיטב יכולתה להתחדש ולהיות עדכנית, התחרות עם האינטרנט, שמתעדכן ומשתנה און-ליין בכל שעות היום היא כמעט בלתי אפשרית.

ניתן לפיכך להגיע למסקנה שנדמה שהיא מתבקשת, לפיה כיום רצוי לבסס את כל קווי התקשורת באינטרנט, מתוך התפיסה שזהו מוקד המידע המרכזי והעיקרי, כיום ובעתיד. אך למעשה לא כך הדבר בהכרח. ניתן לנצל בצורה טובה הן את אמצעי התקשורת ברשת והן את העיתונות הכתובה, כפי שאנסה להדגים כאן

היתרונות של העיתונות הכתובה:

1. העיתונות הכתובה (“פרינט”) ביססה את עצמה מזה כמה עשורים כאחד האלמנטים המרכזיים ביותר בעולם התקשורת: “אם אתה שם- אתה חשוב, אתה קיים”. רבים מהאנשים רואים עדיין חשיבות ואמינות גדולה ורבה יותר לכתבה שתופיע בעיתונות הכתובה ובהרגשה כי החשיפה משמעותית יותר ופונה לקהל הרחב ביותר.

2. הפנייה בעיתונות הכתובה הינה בדרך כלל לקהל בוגר ומחושב יותר, שלרוב גם אם נחשף לאינטרנט, יעדיף את העיתונות הכתובה. 

3. גופי תקשורת רבים מסתמכים על ידיעות מהעיתון ונותנים להם עדיפות כברות סמכא, יותר מאשר לידיעות שהתפרסמו ברשת.

יתרונות האינטרנט:

1. מיידיות ורלוונטיות אינסופית. ניתן לפרסם כל דבר, בכל זמן ובאופן מיידי. המידע הנחשף באינטרנט נשמר לתמיד. בכתיבת שם העסק, המוצר או החברה במנועי החיפוש, ניתן יהיה לאתר כתבות שפורסמו בעבר וכך למעשה האינטרנט הופך את כתבות הפרסום ויחסי הציבור לרלוונטיות ומשפיעות כל הזמן. כמו כן האינטרנט היא רשת תקשורת בינלאומית, אשר בכוחה להגיע לקהלים שונים ברחבי העולם.

2. שימוש באינטרנט לטקטיקות יחסי ציבור- בניית אתרים, פורומים ובלוגים לצרכים פרסומיים, הסברתיים ולקידומי מכירות של מוצרים. פרסום מאמרים מקצועיים במטרה לשתף בידע ובמקצועיות ולשווק את החברה, מוצר ,אדם.

3. קהל היעד הינו קהל טכנולוגי- טווח גילאים צעיר בדרך כלל או קהל המורכב מאנשי תקשורת ומחשבים, מתעדכנים כל הזמן ובצורה שוטפת ונחשפים לכמות עצומה של ידע ועדכונים.

למעשה, כפי שניתן לראות מהאמור לעיל, בעשיית יחסי ציבור אין מדיה רלוונטית יותר או פחות. יש להשכיל ולנצל את השתיים בצורה נכונה.

בבדיקת חשיפה לתכנים פרסומיים ושיווקיים, יש להשכיל ולנצל את שתי המדיות בצורה נכונה ואין להספיד אף אחת מהן טרם זמנה. יש לבנות קווי תקשורת טובים ומבוססים בכל אחת מהמדיות ולהפעיל אותן בהתאם לפרסום הרלוונטי ולאפקט אותו אנו רוצים ליצור.

היעילות תלויה בקהל היעד המתאים. במהלך עבודתי במשך השנים מול לקוחות ומול המדיה הגעתי למסקנה אחת. אין מדיה רלוונטית!!! כל מדיה היא נכונה ורלוונטית כאשר היא ממוקדת עבור קהל המטרה של הלקוח.

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר