יחסי ציבור

לפני, תוך כדי ואחרי החגים: איך להמשיך בפעילות העסקית דווקא עכשיו

מאת: יעל לוטן, בעלים של “לוטן תדמיות”
דימוי באדיבות: Tax Credits

בעלי עסקים רבים נמצאים כעת בפתחה של “תרדמת החגים” המוכרת לכולנו – במיוחד אלו מאיתנו העובדים מול בתי עסק אחרים (B2B), אך גם אלו המתנהלים מול לקוחות קצה (B2C). תקופת הנמנום העסקית מתחילה למעשה אצל רבים כבר בתקופת הקיץ, בה יוצאים רבים לחופשה, מעסיקים את הילדים, שנמצאים בעצמם בחופש גדול או סתם “מורידים הילוך”. אין כל פסול כמובן ביציאה לחופשה – זהו אקט חיוני לרענון הגוף והנפש, אך התופעה מקבלת מימדים בעייתים כאשר להאטת הקיץ מצטרפת גם תקופת החגים, במיוחד בסיטואציות כמו השנה, בה החגים מתחילים ממש בסוף הקיץ.

כך נוצר למעשה מעין רצף “ישנוני” גדול מימדים, בו חלק גדול מן השוק נמנע כמעט לחלוטין מקבלת החלטות עסקיות חשובות, ביצוע שינויים בתעסוקתם של עובדים והכי גרוע – ביצוע פעולות לשיווק וקידום העסק. למעשה, השלכות המנעות זו יכולות להיות הרות גורל עבור העסק, שכן בית עסק אשר ימנע מלנקוט פעולות שיווקיות במשך חודשיים-שלושה, יסבול מהשלכות מעשים אלו במשך החודשים העוקבים וכך יוצא כי עסקים רבים פועלים שוב במלוא התאוצה רק לאחר כחצי שנה מתחילת הקיץ – מצב בלתי מתקבל על הדעת.

למה הדבר דומה? כאשר אדם נמצא בסירה קטנה המתקדמת בקצב טוב במעלה הנהר ונתקל לפתע בזרמים חזקים, המקשים עליו את המשך החתירה קדימה. במצב כזה, יכול אותו אדם לבחור להפסיק לחתור ולחכות עד יעבור זעם והזרמים יפסקו, אך רב הסיכויים שהוא ימצא את עצמו כעבור כמה זמן בדיוק בנקודה בה התחיל את מסעו, במקרה הטוב, או הרבה הרבה לפניה, עמוק בבוץ, במקרה הרע. מניסיוני כבעלת עסק ותיק ומצליח, ההמלצה שלי לאותו חותר תהיה דווקא להכפיל את כוחו בחתירה, עד שיפסקו הזרמים כנגדו והסיבה לכך פשוטה: באופן זה, הסיכויים כי יצליח לעבור את הזרמים המאתגרים, גבוהים יותר מן הסתם, אך גם אם לא יעבור אותם כליל, סביר שיצליח לכל הפחות להשאר באותה הנקודה בנהר, כך שלכשיפסקו, יוכל להמשיך במסעו מאותה הנקודה וללא עיכוב.

יתרה מכך, בעולם העסקי בו אנו פועלים אנו מתמודדים מול תחרות קשה ומאתגרת בכל ימי השנה. לפיכך, ההאטה העסקית בקיץ ובחגים היא דווקא הזדמנות גדולה עבור מי מאיתנו שמזהה זאת, שכן אם כולם מסביבכם מפסיקים “לחתור” קדימה – זה בדיוק הזמן עבורכם לחתור במלוא הכח ולצבור פער תחרותי אמיתי ביניכם.

בתחום בו אני פועלת הדבר נכון כפליים: כמי שעוזרת לבעלי עסקים, יחידים וחברות כאחד לקדם את עסקיהם באמצעי התקשורת בכל ימי השנה, אני יודעת כי דווקא לקראת תקופת החגים ישנה הזדמנות מצויינת לעסקים להופיע במדיה, כאשר עיתונאים ועורכים רבים מחפשים בתקופה זו בקדחתנות אחר סיפורים טובים ומעניינים לגיליונות החג מרובי העמודים, אותם הם חייבים למלא.

בנוסף, כבעלים של משרד יחסי ציבור העוסק בשיווק וקידום עסקים קטנים, בינוניים וגדולים, ישנן עוד אינספור פעולות שיווקיות בהן ניתן וכדאי לנקוט בתקופה זו, בה אנשים רבים מצויים בחופש ומחפשים חומר קריאה מעניין ופעילויות מרתקות לקחת בהן חלק. לכן, זה בדיוק הזמן להוציא ניוזלטרים לקהל

לקוחותיכם וללקוחות פוטנציאליים, בהם תחלקו עימם מידע רלוונטי ומעניין, לשחרר תכני וידאו מושקעים ולקיים אירועים שימשכו אליהם קהל רב וסיקור תקשורתי.

זהו גם עיתוי מצויין לקחת את הזמן ולבחון מחדש את האסטרטגיה העסקית והשיווקית שלכם, על מנת להבין האם אתם פונים לקהל היעד הנכון לכם, האם המסר אותו אתם מנסים להעביר מדוייק מספיק והאם אתם עושים שימוש נכון במגוון הכלים העצום העומד לרשותכם לקידום העסק במדיה, ברשתות החברתיות ובכלל.

הנה כמה פעולות חיוניות המתאימות במיוחד לקידום העסק בתקופה זו:

  1. עברו על רשימות התפוצה שלכם, ערכו ונקו אותן כדי שתוכלו לדוור אליהם מידע שיווקי ותוכני חיוני ולהציע להם את מוצריכם החדשים או מוצרים קיימים במחירים מיוחדים לחגים.
  2. בדקו האם ישנם עסקים המציעים מוצרים משלימים לשלכם ונסו לשתף עימם פעולה ואולי אפילו לצאת במבצע משותף לרגל החגים, באופן שיטיב עם שניכם.
  3. ערכו בחינה מדוקדקת של אמצעי השיווק שלכם – נראות אתר האינטרנט, הטקסטים אותם אתם מעלים לרשתות החברתיות שאתם מנהלים, רמת דיוק המסר בפרסומים שלכם ועוד.
  4.  בדקו מה קורה אצל המתחרים שלכם בתקופה זו של השנה: האם הם עורכים אירועים מיוחדים? שולחים ניוזלטרים ייעודיים? חשבו כיצד אתם נוקטים בפעולות שיווקיות אחרות/נוספות וצרו פער תחרותי ביניכם.

חופש נעים!

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר