תוכן וידאו

מכירת חומרים ברשת לצלמי וידאו – האם זה משתלם?
בעקבות צורך של רשתות טלוויזיה ויוצרים בחומרי מדיה (תמונות, וידאו ואנימציה) עבור כתבות וסרטים, קמו עשרות אתרים המציעים מגוון אדיר של חומרים בכל נושא ולכל דורש אז למה שלא תמכרו את חומרי הוידאו שלכם ותייצרו לכם הכנסה נוספת? הכל על איך עושים את זה נכון בכתבה הבאה

מאת: רוני וולף, אחראית מדיה חברתית ושיווק בחברת מיקוקה הפקות תוכן וידאו יצירתי

חיים מחודש לחודש
אם אתם צלמים, בעלי חיבה לתיעוד ויש להם זמן לגדל עגבניות במרפסת, או להבדיל שוקלים לשחרר ספר שירה בעתיד הקרוב, סימן שהמאמר הבא הוא בשבילכם. “יום עסל יום בסל” הוא הביטוי המושלם לתיאור חודשו של צלם הוידאו העצמאי (המאמר כתוב בלשון זכר אבל מתייחס לשני המינים). כמו הרבה אנשים בתחום, אתם יודעים שלא כל חודש זהה לקודמו, לטוב ולרע. במקום לפנות להכנסות צדדיות שאינן קשורות למקצוע, להתאבל על עודף זמן פנוי או סתם להתעצל, ישנן אופציות נוספות.

בעקבות צורך של רשתות טלוויזיה ויוצרים בחומרי מדיה (תמונות, וידאו ואנימציה) עבור כתבות וסרטים, קמו עשרות אתרים המציעים מגוון אדיר של חומרים בכל נושא ולכל דורש. האתרים הללו פועלים בדמוקרטיה מוחלטת ומתווכים בין הקונה ליצרן.

סוג הצלמים שמוכרים חומר און ליין נע בין כאלו שמקדישים לכך חלק ניכר מזמנם ומהכנסתם וכאלו שעושים את זה “על הדרך”. אנו מכירים צלמים שמשקיעים הון עתק בייצור (למשל רוכשים מסוקים-ללא-טייס לצילום מהאוויר) ומדווחים על הכנסה פסיבית של מאות ואף אלפי דולרים בחודש וכאלו שמירב השקעתם מסתכמת בייצור שוטים שנולדו מטסט שהם עשו למצלמה חדשה. הכל לגיטימי, הכל אפשרי, אך כמו אותו שיח עגבניות, עליכם לזרוע בחכמה את הזרעים שיצמיחו את המאגר שלכם ויהפכו אותו למשתלם.

האתרים המשתלמים ביותר
האתר הראשון אליו העלנו חומר הוא Pond5 הניו-יורקי. מלבד מחזור מכירות יפה ודרך העלאה ידידותיות למשתמש, פונד 5 ייחודי בכך שהוא מאפשר ליצרן (אתם) לקבוע את סף המחיר המקסימלי בעצמו והיות והאתר לוקח 50% מהרווחים (יש אתרים שלוקחים יותר) מדובר ביתרון משמעותי. יתרון נוסף הוא מהירות אישור הקבצים: תוך פחות משבוע תדעו אם הקובץ שהעלתם אושר או נדחה ולעבור הלאה. אתר נוסף בו יש לנו מנוי הוא shutter stock, הפועל גם הוא בניו יורק. בניגוד לפונד 5, הוא לא מאפשר לכם לקבוע את המחיר בעצמכם ואף לוקח בין 65% ל- 70% מהרווחים לעצמו. היתרון שלו הוא בכך שהוא ידוע באיכות המוצר שהוא מספק והאתר עצמו נראה מעולה. אתר נוסף בו יש לנו חשבון הוא istock הקנדי השייך לענקית המדיה getty images. מדובר באתר שנהנה מיוקרה רבה, אך אותו יתרון אחראי גם לחסרון העיקרי שלו והוא המורכבות והסרבול בהעלאת הקבצים, הדורשת השקעה גדולה מאד של זמן. למתקדמים בלבד.

מקוריות ומקומיות
לפני שאתם רצים לצלם שקיעות מהמרפסת או אתרים מגה-תיירותיים כמו הכותל המערבי, חשוב שתדעו מה מחפשים הלקוחות העתידיים שלכם. בעולם ה”פוטג’ בנקס” (Footage Banks) אתם עשויים להתבלט בזכות חומר “מקומי” ומקורי. שוט שצולם בשוק הכרמל, עשוי להיות אטרקטיבי יותר משוט שצולם בעיר העתיקה בירושלים, בשל העובדה שבאחרון בטח כבר ביקר צוות מקצועי עם ציוד רציני משלכם וכן, גם השוט שלו מוצע למכירה ב-Pond5.

ובאשר למקוריות, אם אתם מתכוונים לייצר חומר במיוחד עבור אותם מאגרים, אנו מציעים לכם לבדוק את החורים השחורים שלהם. אנחנו התחלנו מחקר דומה וגילינו מחסור משמעותי בויז’ואלז של התאהבות (נקודה נחמדה להתחיל ממנה). ישנו אמן אנימציה אמריקאי שגילה תוצאות חיפוש דלות בכל פעם שחיפש מדוזה והחליט ליצור אחת בעצמו. שיא המכירות החודשי שלו עומד על 1,700 דולר בחודש!

נדרשת סבלנות
לאחר שצילמתם וערכתם את השוטים למקטעים הנעים בין מינימום 6 שניות ומקסימום 30 שניות (ישנם אתרים המקבלים שוטים ארוכים מכך, אבל מניסיוננו, זה מיותר) מתחיל החלק הפחות זוהר בתהליך. אופן ההעלאה לאתרים השונים עשוי להיות עסק לא פשוט, היות ולא כולם מציעים העלאה ישירה. אתרים כמו istock, לדוגמא, ידרשו מכם להעלות את הקבצים אחד-אחד דרך אתר ftp (אתר המאפשר להעביר קבצים מרובים ממחשב אחד לאחר), תהליך מייגע, אטי ומסורבל שנועד, אני מניחה, לסנן את כמות הקבצים שמגיעים לאתר (אם יש לכם מאות קבצים מוכנים בדקו את האפשרות לשלוח כונן בדואר).

אך אל תתייאשו! אתם רק בתחילת הדרך. לאחר שהעליתם את הקבצים לאתר, עליכם לקטלג אותם אחד-אחד. תהליך הקטלוג כולל נתינת שם לקובץ, תיאור מדויק שלו, הוספת מילות מפתח (עד 50 בחלק מן האתרים), חלוקה לקטגוריות, סריקה והעלאת טפסי שחרור במידה וצילמתם בני אדם ולא מדובר בחומר בעל ערך “חדשותי”, ציון סוג ודגם המצלמה וכמובן קביעת הסכום בו תמכרו השוט, אלא אם כן זה אתר שקובע עבורך את המחיר (כמו shutter stock).

כדי לא לעשות את אותה עבודה פעמיים, קחו בחשבון שאם תשמרו על אורך השוטים שלכם נמוך מ-30 שניות, גודל הקבצים פחות מ- 750MB ותייצאו אותם כ- Quicktime ו- Photo-JPEG באיכות של 95% תענו על דרישות הקבלה של כמעט כל האתרים.

חלוקת רווחים
ברוב האתרים אתם יכולים לקבוע את המחיר של הוידאו לפי ראות עיניכם. לנו למשל יש שוטים שאנחנו מוכרים ב-15 דולר ואחרים שאנו מוצאים לנכון למכור ב-55 דולר. כמובן שאתם יכולים למכור גם במאות ואף אלפי דולרים אם אתם חייבים. קחו בחשבון שלכיסכם יגיע רק מחצית מהסכום במקרה הטוב. האתר Pond5, למשל, לוקח 50% מהמכירה לעצמו ונותן לכם את 50% הנותרים. ב-shutterstock, מאידך, נותנים לכם רק 30% וב- revostock הסכום נע בין 45% ל-60% מהמכירות. ישנה אפשרות למכור את השוטים שלכם באופן אקסקלוסיבי לאתר מסוים ולהרוויח יותר. מניסיוננו למדנו שעדיף לטפח מאגר איכותי ולמכור אותו בכמה מקומות במקביל.

כמות לצד איכות
אז מה אתם אומרים, שווה את המאמץ? אם אתם אוהבים לתעד ויש לכם חומרים שנערמים בכוננים קשיחים שמעלים אבק יחד עם הזמן והסבלנות לטפל בחומרים הללו, תפתחו חשבון עוד היום. זה חינם. אבל אם אתם יודעים מראש שאין סיכוי שתטפחו את המאגר הזה והוא יסתכם בחמישה שוטים בלבד, אל תטרחו. מלבד המקוריות והאיכות של החומר, חשוב לציין שגודל המאגר שלכם הוא משמעותי. כמות השוטים שלכם ותדירות ההעלאה (פעם בחצי שנה לעומת פעם בחודש) תקבע את מיקומכם במנועי החיפוש הפנימיים של האתרים השונים. בדיוק כמוכם יש עוד הרבה, אז אנו מציעים להתבלט.

היתרונות בטיפוח מאגר כזה לא נגמרים און-ליין. בתור חברה שמתמחה בכתיבה והפקה של תכני וידאו שיווקיים למגזר העסקי (סרטי תדמית, סרטי מוצר ועוד) אנו עושים שימוש בארכיון שלנו גם בסרטי החברה. הארכיון שלנו עומד לרשותם של הלקוחות שלנו ולא אחת קרה ששילבנו חומרים ממחלקת הפוטג’ בנק שלנו בסרטי החברה. לאחרונה הכנו וידאו פנימי ל”גוגל ישראל”, המסכם את פעילות החברה לשנת 2012 והשתמשנו בו בשוט יפהפה של זיקוקים שצילמנו בכלל ביום העצמאות 2010 בכיכר רבין. בנוסף, חברת YCD מולטימדיה רוכשת מאתנו באופן קבוע שוטים שצילמנו לאורך השנים בארץ ובעולם, אשר מופיעים על מסכי-פרסום בכל הארץ. אז אם ראיתם שוט של מלון באקינגהאם על-רקע השקיעה במזנון של תחנת דלק בדרך לטיול בצפון, יש סיכוי שהוא שלנו.



ניסינו לחלוק עמכם את ניסיוננו בן השנה וחצי בעולם מאגרי הוידאו הוירטואליים (ועורמים חומרים מקצועיים כבר למעלה משש שנים). גם בעולם בו ניתן להוריד כמעט כל דבר בחינם, רחוק היום בו אנשים יפסיקו לשלם על תוכן איכותי וחוקי (להזכירכם, עשיית שימוש בחומרים שהורדתם מיוטיוב, כאשר זכויות היוצרים שייכים למישהו אחר, היא עבירה על החוק). אז התחילו עם אתרים ידידותיים יותר למשתמש כמו Pond5 וברגע שתרגישו שאתם שולטים במתרחש המשיכו עם אתרים “קשוחים” יותר כמו Revostock ו- Istock המחמיר. אז קדימה, צאו לדרך ואולי נתראה מול דוכן הסוכריות בשוק הכרמל.

הנה המאגר שלנו בדקה וחצי:


וזה החשבון שלנו ב-Pond5 

חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר