מגזין אינטרנטי

התערוכה Inventing Abstraction, 1910-1925 נפתחה במוזיאון המומה בניו-יורקGiacomo Balla. Velocità astratta + rumore (Abstract speed + sound). 1913-1914. Oil on board

תערוכת “Inventing Abstraction 1910-1925” שנפתחה במוזיאון המומה בניו-יורק לאחרונה ותציג עד ה-15 באפריל 2013, שמה לה למטרה לחקור את אמנות האבסטרקט כרעיון היסטורי וכפרקטיקה אמנותית. התערוכה היא למעשה מחקר מקיף הכולל יותר מ-400 יצירות אמנות במגוון רחב של מדיומים: ציור, רישום, הדפס, ספרים, פיסול, סרטים, צילום, הקלטות ויצירות מחול – כולם מייצגים תנועה רדיקלית שהחלה בתקופה בה חוקי היצירה האמנותית עברו שינוי מהותי.

מחצית מהעבודות בתערוכה (אשר בחלקן הגדול מוצגות בפעם הראשונה בארה”ב) מגיעות מאוספים בינלאומיים – פרטיים וציבוריים משמעותיים. הקו המנחה של התערוכה הוא תפקידה של אמנות האבסטרקט כפרקטיקה חוצת מדיום, עוד מראשיתה. הנחה זו מומחשת באמצעות חקירת מערכת היחסים הפרודוקטיבית בין אמנים, מלחינים, רקדנים ומשוררים אשר יצרו יחד שפת אמנות מודרנית חדשה.

התערוכה מקבצת יחד עבודות ממגוון רחב של תחומי אמנות כאמור ובכך יוצרת פורטרט עשיר של אותו רגע בזמן בו אמנות מסורתית הומצאה לחלוטין מחדש. לפני כ-100 שנה, סדרה של שינויים מרחיקי לכת התרחשו בספירה התרבותית והם אלו אשר הובילו לניסוחם מחדש של חוקי היצירה, לראשונה מאז תקופת הרנסנס. האבסטרקט, אשר הומצא מספר פעמים על ידי מספר אמנים שונים ובמוקדים גיאוגרפיים שונים ברחבי העולם, תוך הישענות על יסודות פילוסופיים מגוונים, אומץ במהרה על ידי דור האמנים הפוסט-קוביסטי כשפתה הרשמית של המודרנה.

אחת העבודות הראשונות המוצגות בתערוכה היא זו של פיקאסו משנת 1910: “Woman with Mandolin” הממחישה כיצד ניגש פיקאסו לראשונה לאבסטרקט, לפני שהפנה אליו שוב עורף מאוחר יותר. בדצמבר 1911 ולאורך 1912, מספר מצומצם של אמנים, ביניהם קנדינסקי, דלוניי וקופקה, הציגו את עבודות האבסטרקט הראשונות בתערוכות פומביות. התערוכה סוקרת את ההיסטוריה המוקדמת של ראשית ימי האבסטרקט מאותן שנים חלוציות ועד לאמצע שנות ה-20, אז כבר אומץ הזרם באופן רחב על ידי תנועת האוונגרד. התערוכה נוקטת בפרספקטיבה של מעבר וכוללת עבודות של אמנים ממערב וממזרח אירופה וארה”ב, כגון: הנס ארפ, פרננד לז’ר, אל ליסיצקי, קזימיר מלביץ’, מונדריאן ועוד.

לכתבה המלאה באתר מגזין thesqueeze לחצו כאן>>


חזרה לחדשות ועדכונים

אני רוצה להשאיר פרטים ושיצרו איתי קשר